Yaşadığın kent senindir

İnsan nerede yaşıyorsa orayı sahiplenmeli. Sahiplenmeli ki doğanın bahşettiği güzellik sana, sendeki güzellik kente yansımalı ki yaşadığın kent senin olmalı. İşte o zaman oradaki yaşamın senin için bir anlamı olur.

Kozlu, kırk yıldır benim de hayat sürdürdüğüm bir kent. Kozlu’yu sahiplenmek, O’na karşı sorumluluk duymak herkes kadar benim de sorumluluğumdur. Kozlu’nun temiz havası, suyu, denizi beni mutlu ediyor. Beni yaşadığım kente bağlıyor. Ancak tersi durumlar da bir o kadar rahatsız ediyor.

Kozlu şimdilerde bambaşka bir kent oldu. Bambaşka oluşunda başrol Ali Bektaş’ındır. Yerel yönetim Ali Bektaş ile birlikte AKP’nin eline geçti. Başkan Kerim Yılmaz da AKP’li. Kendisini tanırım. İnsan ilişkileri son derece sosyal ve saygılıdır. Yürüttüğü hizmetler açısından muhalifleri kadar ben de eleştirir, topluma olumlu yansımalarında yandaşları kadar ben de övgüyle bahsederim. Ancak ne var ki AKP’nin ülkede uyguladığı ekonomik, siyasal, kültürel ve yerel politikalardan partisinin sorumluluğunu üstlenmek zorundadır.

Kozlu kentleşme açısından apartmanlar, gökdelenler ve AVM’lerle son derece kritik bir sınav veriyor. İnsanlar bir taraftan, yap satçılar tarafından gökdelenlerin içine sıkıştırılıp doğayla ilişkisi kesilirken bir taraftan Kozlulunun parası yapsatçı eliyle büyük sermayeye aktarılıyor. Kozlu’da yatırıma dönüşmüyor, gençlere de başka kentlere göç etmek düşüyor.

Kozlu, kış aylarında sudan, çamurdan yürümek yerine zıplayarak adım atılan bir kent iken şimdilerde caddeler yürünür hale getirildi. Girişte yapılan peyzajlarla Kozlu’ya değişik bir hava da katıldı. Kentin gelişimi, Fatih mahallesinden sonra merkeze kaydırılınca nüfus merkezde yoğunlaştı. Ama kentin bir kısmı izbe bir görünüm içerisindedir. Bu görüntü bir plan dâhilinde kentsel dönüşümle ortadan kaldırılabilir ve Kozlu’ya estetik bir görünüm kazandırılabilir. Fakat estetik bir Kozlu için, Yılmaz Büyükerşen gibi sağlam bir iradeye sahip olunması gerektiğini de belirtmek isterim.

Kentte yapılan çalışmaların ve sayın başkanın insanlarla diyalogunun kentin görünür yerlerinde dev ekranlardan reklâm edilmesi, halkın eleştiri hakkını ortadan kaldırır mı derseniz, kaldırmaz. Eğer özverili çalışmaların Kozlu’da yaşam kalitesini arttırdığı izlenimi verilmek isteniyorsa, onu vatandaşa sormak lazım. Eleştirinin başta geleni, derenin acil ıslaha ihtiyacı olduğudur. Gerçi onu Başkan K Yılmaz kendisi de görüyor olmalı. Kent su şebekesi yenileniyor olsa da suyun şu anda içilebilir olduğunu söylemekten çok uzağız. Değirmenağzı suyu kaynağında arıtılırsa ancak içilir duruma gelir. Kente artık denizin serin ve temiz havası gelmiyor. Dere çok ekşi kokuyor. Kanalizasyon suları dereye akarken mideleri kabartıyor. Dev AVM binaları insanın üstüne üstüne geliyor ve psikolojik baskı yaratıyor.

Belediye, Fatih Mahallesindeki parkın girişine, mahallede sakinlerinin deyimi ile iki katlı bir “ucube bina” yaptı. Mahalleli kadınlar, yoğun çabalarına rağmen binaya bir türlü engel olamadılar. Özel halk otobüsü ücretlerinin yüksek oluşundan halk çok şikâyetçi ama kimse sözümüz dinlenmiyor, diye seslendiremiyor. Geçenlerde bir arkadaş, rahmetli babam otuz beş sene burada çalıştı, şimdi onu ve onun emeklerini görür gibi oluyorum, dedi. Şimdi, eski belediye binası keşke satılmayıp da gençler için kültür sanat (BKM) çalışmaları için ayrılsa idi, geçmişimizi yaşatmış olurduk, dedi. Benzer bir duygu ile ben de Kozlu maden kömürü ile kimlik kazanmış bir kent, acaba Kozlu’da madenci feneri ile aydınlatılmış bir madenci parkı yapılamaz mı diyorum?

Son yıllarda Kozlulu tüketicilerde pazarda GDO’lu ürünler yerine, kırsalda üretilen organik tarım ve hayvan ürünlerine bir yöneliş var. Bu yöneliş kayda değer ve sevindirici. Beslenmede bir farkındalık yaratıldı. Şimdi tüketici pazarda köyden gelen eğri büğrü salatalık, domates, biber, patlıcan, fasulye, süt, yoğurt, yumurta, peynir arıyor. Ovacık Belediyesinin nasıl çalıştığını herkes biliyordur umarım.

Diyorum ki, Sayın Yılmaz, Kozlulu üreticilere güzel bir pazaryeri hazırlar, ürünlerini halka ulaştırmada kolaylık sağlarsa ummuyorum ki kendisi de mutlu olacaktır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: