Yılmaz; “Ataması Yapılmayan Öğretmenler” sayıları neredeyse yarım milyonu buldu

KESK’e Bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz yaptığı açıklamada, “Eğitimden Ve Geleceğimizden ‘Tasarruf’ Edilemez!”dedi

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinin ilk 6 aylık harcamalar sonunda personel giderleri hariç, elinde kalan 10 milyar 633 milyon 716 bin 878 TL’den 2 milyar TL’sinin, yani kasada kalan miktarın  %18’inin ‘tasarruf tedbirleri’ kapsamında kesildiği haberleri kamuoyuna yansıdı

“Eğitime ayrılan bütçede kesinti yapılacak”

Haberin kamuoyunun gündeminde yer alması sonrasında MEB tarafından yapılan açıklamada; burs desteğinde ve pansiyon yardımında kesintiye gidilmeyeceği, halen yapım aşamasında olan okul inşaatlarının ise devam edeceği açıklaması yapılmıştır. Ancak açıklamada eğitime ayrılan bütçede kesinti yapılacağı bilgisinin yalanlanmamış olması dikkat çekicidir.

KESK’e Bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz: “Zaten yetersiz olan MEB bütçesinden ‘kamuda tasarruf tedbirleri’ kapsamında kesintiye gidilirken; diğer taraftan söz konusu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ek bütçe talebi olduğunda isteklerin anında hayata geçirilmesi büyük bir çelişki oluşturmaktadır.

Eğitimde özelleştirme uygulamaları kabul edilemez ve kamusal eğitim, diğer tüm kamusal hizmetler gibi devletin birincil sorumluluğu altındadır. Kamu okullarına, yurtlarına ayrılmayan bütçe kaynaklarının özel okullara transfer edilmesi ülkenin tüm yurttaşlarının vergilerinin, emeğinin kamu yararına aykırı bir şekilde kullanılması anlamına gelmektedir. Ayrıca devletin asli sorumluluğu olan kamusal eğitim hakkının en temel ilkelerinden birisi eğitimin ulaşılabilir olmasıdır. Bakanlığın yaptığı açıklamada yeni okul, yurt yapımına ilişkin ise en küçük bir açıklama yapılmamıştır.

“Kamu’ya kaynak kısıtlaması, özel okullara teşvik”

Kamu okullarının ihtiyaçlarını görmezden gelen bakanlık, özel okullara teşvik adı altında milyonlarca lira aktarmaya devam etmektedir. MEB tarafından 26.08.2018 tarihinde yapılan yazılı açıklamada özel okullara teşvikin devam edeceği açık bir şekilde vurgulanmaktadır. Anlaşılan odur ki MEB özel okul sahiplerine bütçe kesintisinden etkilenmeyeceklerine dair bir mesaj verme gereksinimi hissetmiştir. Oysaki kamuya ait bir bütçenin özel okullara aktarılması yerine söz konusu kaynağın kamu okulları için kullanılması gerekmektedir.

“Öğretmen ihtiyacının 109 bin”

Milli Eğitim eski Bakanı İsmet Yılmaz tarafından 2018 Mali Bütçe Kanunu komisyon görüşmelerinde yapılan sunuşta, o dönem için  öğretmen ihtiyacının 109 bin olarak belirtilmesine rağmen, yeterli öğretmen ataması yapılmamış, ataması yapılmayan öğretmenlerin hayalleri ve öğrencilerimizin geleceği görmezden gelinmiş ve gelinmeye de devam edilmektedir. “denildi

KESK’e Bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz açıklamasının son bölümünde şu düşünceleri dile getirdi, “MEB bir an önce kamuoyuna, öğrencilerimize, velilere, eğitim ve bilim emekçilerine eğitime ayrılan bütçeden kesintiye gidilmeyeceği ve bütçenin eğitimin ihtiyaçları doğrultusunda kullanacağını açıklamalıdır. MEB bütçesinden kesinti yapılması bir yana, ilk aşamada en az iki kat arttırılması ve okullara ihtiyacı kadar ödenek ayrılması gerekmektedir.Çünkü eğitimden ve geleceğimizden tasarruf edilmez.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: