Kaymakçı; “Bu krizin faturasını biz, emekçi halka ödetemezsiniz”.

Zonguldak Demokrasi Platformu’nun Madenci Anıtı’nda basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, GMİS Eğitim ve Teşkilatlandırma Sekreteri Kahraman Kabasakal, CHP Zonguldak il yöneticileri, KESK’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri ile, CHP İl İlçe Yöneticileri,ÖDP,EMEP,Yeşil Sol Gelecek Partisi temsilcileri,Kilimli Halkevi’de destek verdi

Konuşmasına, 12 Eylül 1980 askeri darbesine tepki göstererek başlayan Demokrasi Platformu sözcüsü TMMOB Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı şunları söyledi.

Zonguldak Demokrasi Platformu adına Konuşma yapan TMMOB Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Yard.Doç.Erdoğan Kaymakçı, Ülkenin içine sokulan ekonomik kriz ile ilgili olarak, “Çözüm zamlarla halkı yoksullaştırmak değildir. Çözüm iş yaratmak, istihdam yaratmaktır. Çözüm her alanda üretimi desteklemektir. Çözüm özelleştirilen kamu kurumlarının yeniden kamusallaştırılmasıdır. Zonguldak demokrasi platformu olarak hükümeti uyarıyor ve krizin faturasını bize ödetemezsiniz diyoruz” dedi.

 

Kaymakçı , 12 Eylül 1980 Askeri Faşist Darbesini kınayan açıklamasıyla başladı ve şu ifadelere yer verdi, “38 yıl önce 12 Eylül 1980 tarihinde bir askeri darbe yapıldı. Siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları, demokratik kitli örgütleri kapatıldı. Basın görevini yapamaz hale getirildi. Yani demokrasi adına var olan, üyesinin ve halkın çıkarlarını savunan tüm kurumlar susturuldu. 24 Ocak 1980 kararları ile ülkemizde ülkemize dayatılan ekonomik politikalar uygulamaya konuldu. Halkımız yoksullaştı, yerli ve yabancı şirketler zenginleşti. 12 Eylül askeri darbesini yapanları bir kez daha şiddetle lanetliyoruz.

“Kanun Hükmünde Kararnamelerle yeniden baskıcı bir düzen kuruldu”

Yaklaşık on yıl sonra Türkiye’de yükselen muhalefet hareketleri ile görece iyileşmeler yaşandı. Ancak içinde bulunduğumuz süreçte 16 yıldır ülkemizi yöneten AK Parti iktidarı marifetiyle olağanüstü hal uygulamaları ve Kanun Hükmünde Kararnamelerle yeniden baskıcı bir düzen kuruldu. Ülkemizin en stratejik yerli ve milli kamu işletmeleri elden çıkarıldı.

Bu düzen sayesinde grevler erteleniyor, sendikalar, meslek odaları ve demokratik kitle örgütleri baskı altına alıyor eylem yapamaz hale getirilip yargı işlemez hale sokulur. Muhalif basın doğrudan ve dolaylı baskılarla susturuluyor.

Tam da böyle bir ortamda yaşadığımız ekonomik krizin faturası bize, işçilere, memurlara, emeklilere, işsizlere,  çiftçilere, küçük esnafa yani emekçi halkımıza kesilmek isteniyor. Bu krizi biz çıkarmadık ve faturasını da biz ödemek istemiyoruz.

Türkiye’nin dış borçları 466 milyar doları buluyor. Bunun büyük kısmı bankaların ve iş adamlarının borcu. Bakınız Telekom adeta bedavaya satıldı. Aynı şekilde kağıt fabrikaları, çimento fabrikaları, şeker fabrikaları, enerji santralleri, maden sahaları gibi önemli varlıklarımız yerli ve yabancı şirketlere peşkeş çekilerek elden çıkarıldı. Şimdi ise bizlere kriz var deniliyor.

Hani bu fabrikalar daha çok kar edeceklerdi. Hani daha çok işçi çalıştıracaklardı. Toplumun refah seviyesi artacak diyorlardı. Şimdi faturayı neden bize kesiyorlar? Neden elektriğe durmadan zam geliyor? Neden kağıt fiyatları artıyor? Unun, şekerin, etin, temel gıda maddelerinin fiyatları neden artıyor? Neden krizin faturasını biz ödüyoruz?

Türkiye üretim ekonomisine dönmelidir.”

Bir zamanlar yılda 5 milyon ton kömür üreten TTK, bugün ise 1 milyon ton üretemiyor. Kardemir, Erdemir bile dışarıdan kömür oluyor. Hemen yanımızda ithal kömürle çalışan santraller büyük paralar kazanıyor. Bizim insanımız işsiz, bizim insanımız göç ediyor. Ve şimdi yapılan zamlarla faturayı bize ödetmek istiyorlar. Bu krizin faturasını bizi, emekçi halka ödetemezsiniz.

Türkiye hesapsız, kitapsız ithalatçı ekonomik politikalar ve hoş vatana sokuldu ve dış güçler bu ortamdan faydalanmak istiyor. Bu yanlış politikalar derhal terk edilmeli ve Türkiye üretim ekonomisine dönmelidir. Çözüm zamlarla halkı yoksullaştırmak değildir. Çözüm iş yaratmak, istihdam yaratmaktır. Çözüm her alanda üretimi desteklemektir. Çözüm özelleştirilen kamu kurumlarının yeniden kamusallaştırılmasıdır. Zonguldak demokrasi platformu olarak hükümeti uyarıyor ve krizin faturasını bize ödetemezsiniz diyoruz” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: