Çağlayan-Ayan Çınaraltı’nda Ne konuştu?

Yerel seçim de ittifaklar konuşulmaya, tartışılmaya devam ediyor.Basına yansıdı. AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan ile MHP Milletvekili Adayı ve eski İl Başkanı Hamdi Ayan Acılıkta bulunan Çınaraltı Çay bahçesinde bir araya geldiler.

Ne konuştular, neye karar verdiler bilinmez ama, bu resim mutlaka bir mesajı olduğuna inanıyorum.

Hamdi Ayan, geçtiğimiz 24 Haziran seçimlerinde elde ettiği başarının yerel seçimlere ne derece yansıyacağını önemli.

Şunu net söylemekte yarar var. MHP ve AKP her ne kadar Cumhur İttifakını yerel seçimlerde de sürdürelim kararı alsa da Zonguldak’ta AKP tabanı ve karar vericileri MHP’li Hamdi Ayan’ı Zonguldak Belediye Başkanı Adayı yapmaz.

CHP ve AKP arasında kıran kırana geçecek olan seçimde iki tarafın da adayı çok önemli.

CHP bir adım önde, mevcutta şuan iktidar,kent profili hala merkez ilçe olarak sosyal demokrat bir yapıya sahip.Elindekini kaptırmamak için her fedakarlığı yapar.

CHP tabanında rahatsızlıklar olmasına rağmen tıpkı AKP’nin kendine yarattığı kitle gibi CHP de kast oyları var.İstemese de, hoşnut olmasa da kişiye değil, partiye oy verir.İyi bir meclis listesiyle de ipi göğüsler.

Ayrıca, CHP eğer bugünkü tıkanıklığı sadece beceriksizlikten değil,iktidarın baskı ve sindirmesi,AKP’nin bürokratlarının belediye üzerindeki ve kente hizmet noktalarındaki yanlış-bilinçli sabotelerini düzgün anlatması çok önemli.

Bir diğer kilit konu, CHP’nin de kendinin solundaki, devrimci-demokrat, aydınlara,kent yaşamına dair sözü olanlara,önemli oranda ihtiyacı var.

Bu kesimleri zaman geçirmeden dinlemelidir. Kapı arkasında değil, açık,aleni şeffaf,samimi yan yana gelişler örgütlerse başarabilir.

Böyle olunca AKP’nin MHP’nin oyuna ihtiyacı var. Bu nedenle AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, MHP’li Hamdi Ayan’dan bu dönem fedakarlık istemiş olabilir.

“Mevzu Vatan ise gerisi teferruattır” misali, Önemli olan Belediyeyi CHP’den almak üzerine kurulu bir Çınaraltı sohbeti olabilir.

Hamdi Ayan bu teklifi kabul etmezse ne olur.Cumhur İttifakı Zonguldak’ta ister istemez bir kaç parçaya ayrılır.

Çünkü İYİ Parti faktörü de devrede.

İYİ Parti İl Başkanlığına eski Vali ve Geçtiğimiz seçimlerde MHP’den milletvekili adayı olan Yavuz Erkmen de önemli bir aktör oldu.

Yavuz Erkmen kendisi yada iyi bir çalışmayla 2014 Yerel seçimlerinde MHP’nin mecliste ki sayısı gibi Meclise İYİ Partili Meclis üyelerini gönderebilir.

Kısaca CHP’nin değil ama AKP’nin işi burada daha zor.

Bir yandan MHP’yi memnun edecek ama aynı MHP kendi tabanında İYİ partiye karşı koruyacak ve AKP’ye gücünü gösterecek.

Tüm bunlar öyle Çınaraltında bir çay içmeyle bu sorunların çözülecek olmadığını iki deneyimli siyasetçide biliyor.

Ayrıca Çağlayan’ın Çınaraltın da Hamdi Ayan ile çay içmesi MHP İl Yönetiminde nasıl değerlendiriliyor.O da işin başka bir boyutu.

Çağlayan, genç,aktif ve zeki fikirleri olan bir siyasetçi ne malum Hamdi Ayan’a “bir dönem Yenice Belediyesinde pratik kazan“bile demiş olabilir.

Yada “artık eve dönüş zorlaştı, gel Zonguldak Belediyesini alalım gerisini sonra konuşuruz” diyerek çay faslını bitirelim demişte olabilir.

Tüm bunlar bizim bir fotoğraftan çıkardıklarımız.Gerçek olan iki siyasetçinin bilgisinde.

Sağlıcakla kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: