Belediye Başkan Aday adayları

Basın yayın organları yavaş yavaş 2019 Yılında gerçekleşecek olan Belediye Başkan Aday adaylarını yazmaya,seslendirmeye başladı.

Parlemanto içinde ve dışında olan partiler gerek yerel meclisleri kazanma gerekse de propaganda çalışmalarının nasıl yapılacağını tartışmaya devam ediyor.

CHP’de danışma kurulları toplantıları devam ediyor. Kilimli,Devrek,Çaycuma,Kozlu Danışma Kurulu toplantılarını gerçekleştirdi.

Önümüzdeki Ay’ın ilk haftasında Ereğli, Merkez İlçe ve İl Danışma Kurulu toplantılarınyla Parti Tüzüğü’ndeki ilgili madde gereğini yerine getirmiş olacak.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Merkez İlçe için açık yada alenen henüz net bir isim belirli değil.

Kulislerde konuşulan isimler şöyle; Mevcut Başkan Muharrem Akdemir, Belediye Fen İşleri Müdürü Ogan Göktürk,Belediye Meclis Üyesi Şenol Şanal,İş Adamı Zafer Sağlam, Eski İl Başkanlarından Harun Akın, CHP Merkez İlçe Başkanı Fikret Zaman’ın adı konuşulanlardan

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı’nın isminin de sürekli Zonguldak için geçmesini sağlayan, meslektaşlarımız da var.

AKP’de ise, İl Başkanı Zeki Tosun,Önceki Dönem Milletvekili Özcan Ulupınar, Eski Milletvekillerinden Ali Uzun, Kızılay Müdürü Dr.Selim Alan, AKP Önceki dönem Merkez İlçe Başkanı Metin Karaduman, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Metin Demir,Ak Mercan Müdürü Bekir Selçuk, Geçtiğimiz dönem aday olan Ali Bektaş, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan, Meclis Üyesi Sabri Tığ’ın kulislerde konuşulan isimler arasında geçtiği.

MHP’de eski İl Başkanı Hamdi Ayan neredeyse tek aday pozisyonunda görünüyor.

Hamdi Ayan’ın durumu aynı zamanda AKP-MHP’nin omurgasını oluşturduğu Cumhur ittifakınında nasıl bir isim üzerinde anlaşılacağı biraz merkezdeki kararlara bağlı olacak.

İYİ Parti’de Eski Vali Yavuz Erkmen’in İl Başkanlığı ve aynı zamanda Bartın-Karabük Koordinasyon görevine başladı.Erkmen ilk iş olarak İl ve İlçe Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerini Genel Merkeze sunduktan sonra, Merkez İlçe başta olmak üzere aday arayışına girecektir.

Her ne kadar İl Başkanlığı görevini bırakarak Belediye Başkanlığına aday olacakmış izlenimi olsa da Erkmen’in kendinden daha çok başka aday isimleri üzerinde durduğu ve özellikle AKP ve MHP tabanından oy kazanacak adaylara yönelik çalışma yaptığı biliniyor.

Erkmen faktörü bir diğer açıdan CHP’nin aday profilinin durumuna göre kızgın seçmenin de oylarını alacağı yönünde yorumlar yapılıyor.

SP ise çizgisi ve örgütlenme mantığı üzerinden kendi içinde deneyim kazanmış,parti hattını kitlelere anlatacak ve özellikle AKP ile arasındaki farkı kamuoyunda olumlu bir atmosfer yakalatacak aday çalışması yaptığı biliniyor.Saadet Partisi’nde strateji daha çok İslamcı kesimde iktidarın ekonomik-politik yanlışlarını, yerel yönetim anlayışlarını kamuoyuna iletmek başarabilinirse de meclislere parti kadrolarını koymak.

Bu ana akımların dışında kalan, Sosyalist Sol,Devrimci-Demoktarlar,Komünistler işçi sınıfı emeğin kurtuluşu yolunda mücadele den, hakların kardeşliğini,inanç ve ibadet özgürlüğü konusunda çaba sarf eden parti grupların tutumu ise;.

Bu konuda önümüzdeki günlerde Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ’nin (Haziran Hareketi) bir değerlendirme toplantısı yaparak bir anlamda seçim startını verecekler.

Diğer EMEK Partisi, HDP çevresi,Yeşil Sol Gelecek Partisi ise henüz kamuoyuna yansıyan bir çalışmaları görünmemekte.

Kısaca Yerel seçime aylar var ama seçim çalışması bugünden başlamış durumda.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: