Sermayenin bölgede amacı tüketimi tahrik etmek

Sıra, savaşın bitirilmesine geldi. Dörtlü grup, Fransa, Almanya, Türkiye ve Rusya İstanbul’da toplandılar. Ortaklaşa yaktıkları, yıktıkları Suriye’nin yeniden yapılanmasına ve demokrasi getirilmesine hem karar, hem destek verdiler. Dörtlü grup, Suriyelinin gözünü yaşartırken iki baş aktör, Amerika ve İngiltere’nin dörtlüde olmamaları dikkat çekti.

Suriye’nin egemenliği bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüyle ilgili alınan karar, Türkiye ’nin önderliğinde Suriye’ye rağmen alındı ve askeri çözüme karşı çıkıldı. Buna rağmen öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı üzerinden ABD ve İngiltere, savaşı bitirmeyebilir. Zira savaşın bu şekilde bitmesi, Suriye’nin imarında dışarıda bırakılan İngiltere ve ABD’nin işine gelmeyebilir. Bu nedenle bölgede yaşananlara akıl sır erdirilmesi istenmiyor.

Suriye, savaş boyunca silah tüketiminin merkezi yapıldı. Şimdi sıra zorla ehlileştirilen ve uysallaştırılan Suriyelinin daha da uygarlaştırılarak hem emeğinin sömürülmesine, hem de dörtlü grupla birlikte Amerikan ve İngiliz mallarının tüketimine uyumlu hale getirilmesine geldi. Bölge artık sermaye ihracı için uygun hale gelmiş olmalı ki artık barışa ihtiyaç duyuldu. Dünyada önde gelen yatırımcılar, Suriye üzerinden bölgede, Marksist deyimle, “kapitalistler tüketimi tahrik etmek, mallarını daha arzu edilir kılmak, yeni ihtiyaçlar duyurmak için (Suriye’de bundan sonra yapacakları) sürekli gürültü (savaş) vb elinden geleni yaptılar. Emek- sermaye ilişkisinin uygarlaştırıcı olan yanı budur. Sermaye şimdi eski yaşam tarzını hiç duraklamaksızın bir (burjuva) devrim hareketi içinde tahrip edecek ve (istediği) yeni bir yaşam tarzına zorlayacaktır. Ancak gelişmenin belli bir aşamasında en büyük engel de kendisi olacaktır.” (Yusuf Zamir, Devrimci ve Kurucu Mücadele İçin Marksist Eleştiri, sayfa 162).

Turgut Özal’ın gümrük kapılarını emperyalistlere seksenli yıllarda kolaylıkla açtığı için savaşsız şekilde yeni yaşam tarzına zorlandı. Askeri vesayetten kurtulma ve liberalleşme adına üretimden koparılan işçi sınıfı ve halk, yoksullaşma üzerine kurulu bir ekonomik yaşam tarzına uygun siyasal ve kültürel yaşam tarzına zorlandı. Tüketimle tahrik edilen ve ekonomik krizlerle boğuşan kitlelerin ağzını bıçak açmaz oldu. İnsanlar sus pus içinde kaldılar. Yusuf Zamir’in ifadesiyle “egemen sınıfın düşünceleri, her çağda egemen düşünce oldu. Maddi gücü elinde tutan sınıfın fikirleri, toplumun entelektüel gücünü oluşturdu. Maddi üretim araçlarını elinde tutan sınıf aynı zamanda zihinsel üretim araçlarını kontrol eder, üretim kaynaklarından yoksun insansa, düşüncesini egemen sınıfın fikirlerinden kurtaramaz. Dünyanın mülksüzleri ne yazık ki egemen sınıfın ürettiği düşünceleri takma akıl gibi taşımak zorunda kalıyorlar.

Suriyeli mülksüzler yanında Türkiyeli, İranlı, Iraklı, Mısırlı, Ürdünlü, Arabistanlı, Avrupalı, Amerikalı say sayabildiğin kadar mülksüzler takma akıl ile kendi sınıf ideolojilerine yabancılaştırıldılar. Üretim araçlarını, bilim ve teknolojiyi tekellerinde tutan kapitalistler, işçi sınıfını dinsel yaşam tarzına ve etnik savaşlara sürükleyerek tüketimin girdabına sokuyorlar. Basına yansıyan haberlere göre üç yaşındaki, dört yaşındaki çocuklar dinsel yollarla eğitilerek kişilikleri, yetenekleri köreltiliyor, cemaat kültürü zihinlere yerleştirilmeye çalışılıyor.

Egemen düşünce, toplum üzerinde her zaman egemen olsa da, ipek böceğinin kozasını delip çıkmak isteyişi gibi bu egemen düşünceden kurtulmak, uzaklaşmak isteyen milyonlarca insan kendi kurtuluşunun savaşını veriyor. Milyonlarca emekçi, bir an için kapılmış oldukları bu kendine yabancı burjuva ideolojisinden kurtulmak ve elindeki hakları korumak için canla başla mücadele veriyor.

Cumhuriyet kuşağı ile birlikte, devrimciler, demokratlar ve sosyalistler Cumhuriyetin kazanımlarını korumakla birlikte alanı metafizik düşünce ve ideolojiye teslim etmemek için 29 Ekimde alanları doldurdular. Cumhuriyete sahip çıktılar, bu sahip çıkış toplumda bir moral yükselmesi sağlayacaktır. Ümraniye’de benim de katıldığım Cumhuriyet yürüyüşü, herkesin artık ortak noktada buluşmasının önünü açar gibi göründü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: