Çetin; “Yoksulluk, Rant ve Savaş Bütçesi Değil Emekçiye Bütçe İstiyoruz!”

KESK’e Bağlı Büro Emekçileri Sendikası Zonguldak Şubesi Madenci Anıtı’da iktidarın bütçe politikasına tepki gösterdi.

 

KESK’e Bağlı Sendika yöneticileri, CHP İl,İlçe Başkan ve yöneticileri,EMEK Partisi İl başkanı,Haziran Hareketi temsilcileri, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkan ve yönetim kurulu üyelerininde yer aldığı basın açıklamasını BES Şube Başkanı Hayri Anıl Çetin yaptı

Anıl; “Bütçe imkanlarının kamu yararına kullanılması en temel talebimizdir. Sendikamız emekten, barıştan ve demokrasiden yanadır. Bütçe kaynakları savaş için değil halk için, barış ve demokrasi için kullanılmalıdır.”dedi

“İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz koşullarında bir maaş gününü daha eylemle karşılıyoruz.

Büro Emekçileri olarak ülke genelinde bugün yaptığımız eylemlerle insanca bir yaşam  taleplerimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Ek Zam İstiyoruz!

Toplu sözleşme gereği 2018 yılı için planlanan %4+%3.5 maaş zammı, içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda gerçeklikten uzak oranlardır. Yılın ilk altı ayında verilen %4’lük zam enflasyona yenik düşmüş, aylar sonra verilen enflasyon farkları kamu emekçilerinde ekonomik mağduriyetler yaratmıştır.

IMF’nin önerileri doğrultusunda hazırlanan Yeni Ekonomi Programında 2018 enflasyon hedefini %5’ten %20.8’e çıkaran Hükümetin hedefi Ekim ayı sonu itibariyle tutmamış, TCMB bile yıl sonu enflasyon beklentisini % 23.5 olarak güncellemiştir.

BES Olarak Talebimiz Nettir!

Enflasyon farkları 15 Ocak tarihi beklenmeksizin derhal ödenmelidir. Maaşlarımızdaki reel kayıp %5o’lere ulaşmış bulunmaktadır. Kamu emekçilerine enflasyon farkı dışında ek zam yapılmalı, 2019 yılı için ise Toplu Sözleşme yenilenmelidir.

Vergi Dilimi ve Dolaylı Vergi Soygununa Son Verilsin!

Kamu emekçileri yıla %15’lik gelir vergisi oranı ile başlarken yılın yarısı gelmeden %20’lik vergi dilimine girmekte çoğu zaman Temmuz maaş zamları vergi dilimi marifeti ile geri alınmaktadır. Yine attığımız her adımda ödediğimiz dolaylı vergiler de dikkate alındığında, brüt maaşımızın %40’ına yakın vergi ödediğimiz ortadadır. Sermaye sahiplerine vergi konusunda her türlü teşvik, muafiyet ve istisna da sınır tanımayan siyasi iktidar, emekçilerin talepleri söz konusu olduğunda kulaklarını tıkamaktadır.

BES Olarak Talebimiz Nettir!

Açlık sınırı rakamları vergiden muaf tutulmalı yoksulluk sınırı rakamları en alt vergi diliminden vergilendirilmelidir. Tüketilmesi zorunlu mal ve hizmetlerden alınan dolaylı vergiler kaldırılmalıdır.

Çalışırken alınan her türlü ek ödeme emekli aylığı hesaplamalarına dahil edilmeli, zorunlu Bireysel Emeklilik dayatmasından vazgeçilmelidir. Emeklilik yaşı düşürülerek, kamu emeklilik sistemi güçlendirilmelidir.

Yoksulluk, Rant  ve Savaş Bütçesi Değil Emekçiye Bütçe İstiyoruz!

2019 yılı bütçesinin görüşülmesine TBMM’de devam edilmektedir. 2019 yılı bütçe tasarısı incelendiğinde, kamu yatırımlarında, sosyal güvenlik ve sosyal yardım harcamalarında tasarrufa gidilirken bütçeden aslan payını milli savunma, iç güvenlik ve diyanetin aldığı görülmektedir.

2019 bütçesi harcama kalemleri incelendiğinde; sermayeye teşvik, gelir kalemleri incelendiğinde ise  vergi yükünün emekçilere  bindirildiği ortadadır. Emekçilerden toplanan vergileri sermaye çevrelerine kaynak olarak aktaran mekanizmanın 2019 bütçesinde de devam ettiği görülmektedir.

Bütçe, emekçilerin insanca yaşam taleplerini içermeli, toplumsal cinsiyete duyarlı olmalı, bütçe süreçleri açık, şeffaf ve katılımcılığa açık hale getirilmelidir.

BES olarak mücadele kararlılığımızı bir kez daha ifade ediyor, tüm büro emekçilerini haklı taleplerimize sahip çıkmaya mücadelemize katkı sunmaya davet ediyoruz!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: