İktidarın soğanla sınavı

Yerel seçim sathına girildiği son günlerde AKP İktidarının yumuşak karnı soğan oldu.

Şimdi soğanla sınav veriyor. Soğansa çiftçiye destek vermediği için hastalıktan çürüyerek iktidara adeta ders veriyor. Demek istiyor ki, başka iktidarlar ne kadar uğraştılarsa da tarımı senin kadar öldüremediler ama senin bize karşı bir kinin var, garazın var galiba.

Hükümetin bütün çabalarına rağmen soğan, son günlerin zam şampiyonluğunda 5 TL üzerine çıkarak kendini unutturmadı. Kadınlar, çarşı pazarda soğanı artık yarım kg aldıklarını söyleyerek seslerini yükseltirlerken soğan adeta fakir fukaranın tercümanı oluyor.

Sokakta hükümete eleştiri çok: Deniyor ki, hadi, tarım ve hayvancılığı öldürdün, bari sanayiyi geliştirseydin, o da yok. Canlı hayvanda ithalat, ette ithalat, nohutta, mercimekte, ithalat, sanayide ithalat, sıra şimdi soğanda! Memlekette işimiz başka ülkeleri zengin etmek oldu. İktidar, sadece yap işlet devret mekanizması ile iş yaparken ne sanayide, ne de tarımda üretici güçlerin gelişmesini sağladı. Aksine ülkeyi açık pazar haline getirerek engeller çıkardı. Fındıkta, pamukta, tahılda, tohumda böyle oldu. Ülke ithal cenneti yapıldı.

İktidar, on altı yıl boyunca alışkanlık haline getirdiği “algı operasyonlarıyla” üretimde yaşadığı başarısızlıklarını ve kendi sorumluluğunu unutturmayı, 31 Mart seçimlerine giderken de tekrarlamaya başladı. Yükselen soğan fiyatlarını, soğanların saklandığına bağladı ve depo baskınları düzenledi. Yükselen faizleri bankalar, dolardaki yükselişi dış güçler yapıyor gibi yaklaşımlarda bulundu. Tabi burada amaç, algı yönetimi ile oynayarak kamuoyunda kendini sorumluluktan kurtarmak oldu.

Ekonomik krizin başladığı günlerde yetkili ağızlar serbest piyasa ekonomisine devam edileceği üzerine basa basa dile getirildi, ama soğan depolarına yapılan baskınlarla üreticinin elindeki ürüne el konulması iktidarın yumuşak karnı oldu? Üreticinin elindeki soğanı ya da bir başka ürünü satmak zorunda bırakılmasıyla aslında serbest piyasaya, rekabete müdahale oldu? Soğan fiyatlarındaki artışın temel sebebi “arz talep”le ilgilidir. Enflasyonun yüksek oluşu ile ilgilidir. Bu kapitalizmin üreticiye oynadığı küçük bir oyunudur. Üreticiyi tarımsal ürünlerde gübre, mazot, ilaç, tarımsal bilgi ve pazar gibi konularda desteklemeyen iktidar, sorumluluğun tümünü kendi göbeğini kendi kesmek zorunda bıraktığı üreticiye yüklüyor!

Sermayenin çıkarları uğruna her türlü desteği veren iktidar, istediği zaman bu kuralları yok sayabiliyor. Gölgesinden faydalanmadığı ağacı kesiyor. Şu anda kriz gerekçe gösterilerek binlerce işçinin işine son veriliyor, binlercesi grevde. Sendikalaştıkları için özellikle Flormar işçileri işlerinden atılırlarken, hükümet onları görmüyor. Vali ve arkasından kaymakamlık müzik ve oyun konusunda yasak getiriyor. Maden ocakları iş kazaları ile her gün can alırken işverenlere önleyici bir ceza verilmiyor.

Alışkanlıkları bırakmak zor iştir. Hele bir eli yağda, diğer eli balda olup da sıradan bir yaşamı tercih etmek tabi ki olası değil! Ama bunun hikâyesini yazmak, en azından denemek isteyen birinin hayat hikâyesinden bahsetmek istiyorum:

Yakın zamanda internetten, Şener Şen- Yavuz Turgul ikilisinin yedi yıl aradan sonra yaptıkları aralarında Rutkay Aziz’in de bulunduğu kapitalizm eleştirisine dayanan Yol Ayrımı filmini izledim. Filmin konusu tahmin edileceği gibi, işçi sınıfının sömürüsü, işten çıkarmalar, işsizlik, düşük ücretler, hak aramalar karşısında dayanma güçleri kırılan işçilerle sermayenin kendi içindeki rekabeti ve güçsüz olanların güçlüler tarafından yutulduğunun hikâyesi. Ayrıca sistemin devamı için akla gelmedik hukuk sistemlerinin hayata geçirilmeleri anlatılıyor. Film internetten izlenebilir, izlendiği zaman kısadan hisse, soğanın başına gelenler belki o zaman daha kolay anlaşılabilecektir.

Şimdi merak konusu şu: Yerel seçimlerden sonra AKP İktidarı yerli üretimi teşvik ederek yerel pazarların arz talep dengesini karşılayacak politikalar üretecek mi, yoksa soğanı da ithal ederim diyerek üreticiyi azarlamaya devam mı edecek, bakıp göreceğiz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: