Bir tür müze ev görünümünde

Çaycuma Belediyesi tarafından SEKA Sosyal Tesisleri girişine yapılan ahşap evin kurulumu büyük ölçüde tamamlandı. Yenice Yortanpazarı’ndan sökülerek getirilen ve geleneksel çantı tekniğine göre yapılmış evin 75 yaşından fazla olduğu bildirildi

Çaycuma Belediyesi, bölgenin geleneksel yapı kültürünün yaşatılması, örneklerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla çantı tekniğine göre yapılmış 75 yıllık bir köy evini, Yenice Yortanpazarı’ndan sökerek, SEKA Sosyal Tesislerinin girişine kurdurdu. Bulunduğu yerden her tahtası markalanarak sökülen evin özgün yapısı ve mimari özellikleri korunarak birebir kurulumu büyük ölçüde tamamlandı. İnşaatı bölgenin bu teknikteki en mahir ustaları Yenice’den gelerek yaptı. Tamamlandığında bir tür etnografya müzesi olarak işlev görüp içinde yöresel yemeklerin sunumu da yapılacak olan ev iki katlı, 3 oda, salon ve tuvalet ve banyodan oluşuyor. Vatandaşların daha şimdiden büyük ilgi gösterdiği çantı ev, ormanlık bölgelerde, keresteye dönüştürülmemiş ağaç gövdelerinin üst üste tutturulmasıyla yapılıyor.

Ayvacık: “Ahşap ev yapımı baba mesleği” 

Çantı evi kuran ustalardan 60 yaşındaki Hayri Ayvacık, bu mesleği, 1973’te, 50 yaşında iken ölen babası Durmuş Ayvacık’tan öğrendiklerini belirterek, “Şu anda yapmış olduğumuz iş baba mesleği. Babamızdan kalan bir meslek. Ondan gördüğümüz için yapıyoruz. Şimdi bu mesleği yapan da yok. Biz de babamızın mesleğini devam ettiriyoruz. 12-13 yaşından itibaren ağabeyimle birlikte bu işi yapıyoruz. Çantı evin özelliği rutubetli olmaması, depreme dayanıklı olması. Sağlıklı yaşam için bu evler en uygun. Şimdiki beton evler hava almadığı için yaşam kalitesi biraz daha düşük oluyor. Ama ahşap evlerde her taraftan hava alıyor. Yaşam seviyesi beton evlere oranla daha yüksek. Şu anda kiremit döşemesi yapılıyor. Son anlara gelindi, bitmek üzere” dedi.

Aydın: “Ağacın getirdiği kültürel zenginlik farklı bir duygu” 

Ankara’dan gezmek için Çaycuma’ya geldiğini belirten ressam Ferman Aydın ise çantı eve hayran kaldığını söyledi. Ahşap evi gördüğünde şaşkınlığını gizleyemediğini ifade eden Aydın, “Kendim Doğu Karadenizliyim. Bölgenin en büyük kültürel zenginliği ağaçtır, kayındır, gürgendir, karaçamdır, meşedir. Ailemin yarısı ağaç işiyle uğraşmış. Dedem marangoz, babam nakkaş ve marangoz olunca ağaç ayrı bir hastalık, ayrı bir sevgi bizde. Ağacın getirdiği kültürel zenginlik farklı bir duygu. Bölge, coğrafya açısından Karadeniz’in tüm özelliklerini taşıyor. Aslında betonlaşmanın aksine böyle yapılaşmaların bu bölgelerde daha çok hayat bulması gerekiyor. Bu ev hem turistik, hem tarihi hem de geleceğe bir miras kalması açsından çok önemli. Güzel bir düşünce. Bunu daha da genişleterek ilerletirlerse daha müthiş olur. En azından çocuklarımız betona gömülmeyecekler. Ağaç kültürü ve sevgisiyle büyüyecekler. Çevrelerdeki yaşanan katliamların farkına varacaklar” dedi.

Kantarcı: “Bu ev, köksüzleşmeye itirazın bir ürünü 

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Belli bir yaş üstünde olan herkesin böyle bir evde hatırası, yaşanmışlıkları var. Ancak yeni kuşaklar ahşap evlerin nasıl bir şey olduğunu bile bilmiyor. Bir beton cehennemi içinde yaşayıp gidiyoruz. Biz geleneksel yapı kültürümüzü yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Çaycuma’yı bir yandan dünyanın en modern kentlerinden biri yaparken, diğer yandan da değerleriyle barışık bir belde olmasını istiyoruz. Bizden önceki yönetimler ne yazık ki korumacılık anlamında hiçbir şey yapmamış. Eskiye dair ne varsa üzerinden adeta silindir gibi geçerek yakıp yıkmış. Eski yaşanmışlıklara dair çok az şey kalmış. Bu ev aynı zamanda bu vandallığa, köksüzleşmeye de itirazın bir ürünü” dedi.

Kantarcı: “Bu konuda en becerikli ustaları bulduk” 

Yörenin son derece zengin bir orman varlığına sahip olduğunu söyleyen Kantarcı, “İnsanlar gibi yörelerin de ruhu var. Her yörenin ayrı bir kültürel birikimi, güzelliği var. Bizim yöremiz bir ağaç cenneti. Onun için yüzyıllar boyunca buradaki tüm yapılar ahşaptan yapıldı. Çantı yalnızca yöremizin tüm kuzey bölgelerinin geleneksel yapım tekniği olarak çok uzun yıllar kullanıldı. Betonun her şeye egemen olması nedeniyle bu evler de bir bir yok oldu. Biz bu kültürü yaşatmak için Yenice Yortanpazarı’ndan evi satın aldık. Bu konuda en becerikli ustaları bulup her ahşabı tek tek markalayarak sökümünü yaptırdık. Aynı ustalar gelip burada kurulumunu da yaptı. Bir tür müze ev görünümünde olacak. İçinde geleneksel yemeklerin sunumu da yapılsın istiyoruz. Çantı ev, aynı zamanda yaşayan bir ev olacak. Uzun yıllar Çaycumalılara çok yönlü olarak hizmet edecek” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: