Aydan; “Geleceğe Umut Yeşertiyoruz”

TEMA Vakfı ülke genelinde olduğu gibi bölgemizde de Doğa ve Çevre konusunda özellikle genç kuşaklara ulaşarak onları eğitiyor.

TEMA Vakfı Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan da bu konuda yıllardır bu çalışmaların bölgede yürütücüsü.

Aydan, “Doğa bilinciyle büyüyen nesiller için TEMA Vakfı olarak okullarda, Ana okulundan Liseye kadar doğa eğitimleri veriyoruz.”dedi

Yaptığı basın açıklamasında; “TEMA Vakfı, MEB  Temel Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliği ile her yıl  81 ilde binlerce gönüllü öğretmenin desteğiyle yüz bini aşkın çocuğa ve gence Doğa eğitim Programlarını ulaştırıyor.Doğa bilinciyle büyüyen nesiller için TEMA Vakfı olarak okullarda, Ana okulundan Liseye kadar doğa eğitimleri veriyoruz. Çünkü çocukların doğayı tanımadan sevmeyeceğine, sevmeden koruyamayacağına inanıyoruz. Yarınlarda doğayı tanıyan, seven, koruyan; Kendisini doğanın sahibi değil de bir parçası olarak gören nesiller için çocuklarımızın daha fazla doğa ile içiçe olması gerekiyor. Eğitimin bazı bölümleri teorik, bazıları deneysel, bazıları da doğada uygulamalı gerçekleşmekte. Doğayı anlayarak ve doğayla uyum sağlayarak sürdürülebilir bir yaşam mümkün.

Bu nedenle bizler Minik TEMA, Yavru TEMA, Orta Okul TEMA ve Lise TEMA adlı eğitim programlarımızı binlerce gönüllü öğretmenin işbirliği ile  yer yıl 81 ilde yüz bini aşkın çocuk ve gençle uyguluyoruz. Ayrıca, Üniversitelerde de Genç TEMA gruplarımız doğa odaklı  çalışmalar yapmaktalar.

Zonguldak Merkez, Çaycuma , Ereğli, Kozlu ve Devrek’ te 2018- 2019 döneminde toplam 12 sınıfta 266 öğrenci ile Doğa eğitim Programını uygulamaktayız.  BEÜ Genç TEMA Grubu da çalışmalarını sürdürmekte.

İl Temsilciliği ve İlçe Gönüllü Sorumluları olarak okulları ziyaret ederek, öğrenci ve öğretmenlerle buluşuyor, sunumlar  yapıyoruz. Küresel ısınma, iklim değişikliği, bio çeşitlilik, toprak, su , orman üzerine bilgiler aktarıyoruz. Bazen  meşe palamudu ekiyor, bazen hep birlikte fidan dikiyoruz. Eğer bir sınıfın öğrencilerinin tamamı TEMA’ya gönüllü olursa, o sınıfın  kapısına  Yeşil Yaprak asılıyor. TEMA Merkezindeki uzman kişiler tarafından, yaş gruplarına göre hazırlanan, Kasım ayında başlayıp Mayıs’ta biten etkinlik takvimi öğretmenlerin koordinesinde, öğrenciler tarafından uygulanmakta.

Bu kapsamda, Doğa Eğitim Programlarını çocuklara ve gençlere ulaştırma olanağı sağlayan Milli Eğitim Bakanlığına, gönüllü öğretmenlerimize, İlçe Gönüllü Sorumlularımıza, gönüllülerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: