“Kadınlar mutlaka hayatın her alanında üretmeye devam etmeliler”

 

Selda Yılmaz : Bugün çalışarak kendi ayakları üstünde duran AKM(Atatürk Kültür Merkez) karşısında faaliyet gösteren Gül Mantı Evi işletmecisi Gülseren Hanımın yanındayız.

Merhaba Gülseren Hanım.

Gülseren Duman: Merhaba

Selda Yılmaz: Neden bu iş diye sorsak?

Gülseren Duman: Ben TTK dan emekliyim. Hem yemek yapmayı sevdiğim için hem de emekli maaşımın beni istediğim gibi yaşatmayacağını düşündüğüm için.

Selda Yılmaz; Başa dönseniz tekrar aynı işi yapar mısınız?

Gülseren Duman: yaparım hatta daha erken yaşlarda yapsam daha iyi olur.

Selda Yılmaz; Peki bu işin zorlukları neler?

Gülseren Duman: Ben yemek yapmayı sevdiğim için iş açısından hiçbir zorluğu yok. Çünkü severek yapıyorum.Tek zorlanmam  ekonomik krizde kaliteli bir şeyler çıkarmak. Hem kaliteyi bozmamak hem de müşteriye bu krizi ve fiyat farkını yansıtmamak.

Selda Yılmaz;Peki mutfak masrafları olarak gelir gider dengesinde bir değişiklik odlu mu?

Gülseren Duman: Tabiî ki kesinlikle oldu. Özellikle benim işletmem çok uçuk bi yer küçük bir yer. Genellikle oturulan evi düşünün öyle diyelim. Eskiden bir manava pazara gittiğimde 60 tl veriyorsam şimdi 120 tl veriyorum. Artık neyi daha uyguna getirebilirim aynı zamanda müşteriye hitap eden  kalite onu düşünüyorum. Çünkü Gül Mantıevinin müşterileri, sağlıklarını düşünen,damak tadı olanlar, burada ağırlıklı olarak zeytinyağlı ve besin değeri yüksek pişirimler yapıyorum. Ayaküstü fast food yiyecekleri yemekleri tercih etmeyenlerin mekanı bir anlamda. O yüzden ekonomik kriz başladığından bu yana bunda çok zorlanıyorum. Fiyat değişikliği olsa müşterilerimde zorlanacak çünkü onların maaşında bir artış olmadı. Dolar çıktı ardından düştü ama çıkışı yansıdı düşüşü marketlere manavlara yansımadı demek ki burada gerçek bir şey yok,bunlar bir anlamada da gerçeği yansıtmıyor.

Selda Yılmaz; Peki kadınların çalışması sizce erkeklere göre daha mı zor?

Gülseren Duman: Tabi ki. Ben 18 yaşımda TTK ya girdim . Evlilik çocuk ve iş bir arada zorluyor. Eve geldiğinizde de aynı zamanda evinizin kadını oluyorsunuz. İşe gittiğinizde iş yerinde muntazam çalışmak zorundasınız. Aynı zamanda çocuklarınıza annelik yapmak zorundasınız. Biz eve geldiğimizde birimiz çocuklarla oynarsak birimiz muhakkak yemek yapacak ya da ev süpürecek temizleyecek. Ama şuanda bu daha kolay yani en azından kendi çocuklarım ev işinde de çocuk bakmada da daha tecrübeliler.

Selda Yılmaz; Peki sizce ülkeyi kadınlar mı yönetmeli erkekler mi?

Gülseren Duman:Kesinlikle kadınlar. Çünkü ben eminim kadınlar yönettiğinde bu kadar savaşlar olmayacak. Kadınlar savaşı sevmez. Çok şey söylenebilir bununla ilgili ama eminim kadınlar yönetse ülke bu durumda olmaz. Ben TSO üyesiyim başarmış erkekten çok başarmış kadın var. Keşke her yeri kadın yönetse belki daha güzel olurdu her şey.

Selda Yılmaz; Son olarak kadınlara vermek istediğiniz bir mesaj varmı?

Gülseren Duman: En önemlisi bence kadınlarının ayakları üstünde durabilmesi için muhakkak çalışır olmaları lazım yanı bir şey üretmeleri lazım. Üretmeyen her insan gibi kadında üretmediğinde evde durduğunda yetmediği için evde huzursuzluk oluyor ve eskilerin deyimiyle dili kısa olur. O yüzden muhakkak bir şey üretsinler. Tabiî ki hele ki şu ekonomik krizde herkesin gücü yok iş yeri açmaya evde bir şeyler üretebilirler. Pasta börek hamur işi el işi yaparak çalışmalılar.

Selda Yılmaz; Peki çok teşekkür ediyoruz,bol kazançlar ve başarılarınızın devamını diliyoruz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: