Çaycuma Belediyesi e-devlet entegrasyonunu da tamamlayarak hizmete sundu.

Çaycuma Belediyesi herkesin belediyeye gelmeden arsa sorgulaması yapabileceği e-imardan sonra, e-devlet entegrasyonunu da tamamlayarak hizmete sundu. 

Çaycuma Belediyesi akıllı belediyecilik uygulamalarında önemli mesafeler kat etmeye devam ediyor. Yakın zamanda hizmete alınan e-imar uygulamasının ardından şimdi de e-devlet entegrasyonu tamamlandı.  Buna göre vatandaşlar Çaycuma Belediyesi ile ilgili birçok işlemi e-devlet kapısı üzerinden yapabilecek, borç sorgulayıp arsa rayiç değerleri hakkında bilgi alabilecek. Kısa süre sonra hizmete girecek bir diğer uygulama ile de Çaycuma Belediyesine yapılacak tüm ödemeler e-devlet üzerinden yapılabilecek.

İmar planı sayısal hale getirildi 

Faaliyete giren e-imar uygulaması için uzun süre numarataj çalışması yapan Çaycuma Belediyesi Emlak Müdürlüğü ekipleri ilçedeki tüm adresleri güncelleyerek, belediyenin elindeki bilgilerle kadastro bilgilerini birbiriyle uyumlu hale getirdi.  Ardından oluşturulan veri tabanı üzerine de imar planı sayısal hale getirilerek hizmete sunuldu. Yapılan uygulama ile vatandaşlar ihtiyaç duydukları imar planı bilgilerine web tabanlı platformdan harita destekli olarak ulaşabiliyor. Arsalarla ilgili çeşitli sorgulamalar yapabiliyor, sistem üzerinden ada, pafta ve parsele göre aramalar gerçekleştirerek arsanın imar durumu hakkındaki bilgilere ulaşabiliyor.

Pek çok belediyede bulunmuyor 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Akıllı belediyecilik yolunda çok önemli bir adım daha atarak e-devlet entegrasyonunu tamamladık. Öteden beri sürekli artan şekilde akıllı belediyecilik alanında uygulamalarımız vardı. Belediyemizin internet sayfasından vatandaşlarımız borçlarını sorgulayabiliyor, online ödeme işlemleri yapabiliyor, tahakkuk bilgilerine erişip istek ve şikayetlerini göndererek takibini yapabiliyordu. Pek çok il ve ilçe belediyesinde bile yokken bizde olan bu hizmetlerin yanına kısa bir süre önce e-imar uygulamasını da ekledik.  Şimdi de entegrasyonun tamamladığımız uygulama ile vatandaşlarımız, birçok hizmete e-devlet kapısı üzerinden ulaşabiliyor. Bu kapsamda altyapı çalışmalarımızı tamamladık ve bugün itibarıyla hizmete başladık” dedi.

Mobil telefonlar üzerinden de hizmet sunulacak 

E-devlet üzerinden verilen hizmetleri de sıralayan Kantarcı, “Bu işlemler Türksat üzerinden yapılıyor. Türksat şu anda arsa rayiç değeri sorgulama, beyan bilgileri sorgulama, sicil bilgileri sorgulama, tahakkuk bilgileri sorgulama, tahsilat bilgileri sorgulama servislerimizi hizmete açtı. Bunların dışında hali hazırda testi devam eden hizmetlerimiz Türksat tarafından e- devlete entegre edilerek hizmete açılacak. Uygulama kısa zaman sonra mobil telefonlar üzerinden de hizmet vermeye başlayacak. Bölgemizde birkaç belediyenin başarabildiği bu entegrasyonu Çaycuma Belediyesinin de tamamlayarak örnek olması beni çok mutlu etti. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yakında tüm ödemelerini de buradan yapabilecek olan vatandaşlarımız, bir tuşla belediyedeki neredeyse tüm işlerini görebilecek. Halkımıza hayırlı olsun” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: