5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü… Fakat bu tarihin Türkiye’deki kadınlar için daha farklı bir önemi var. 5 Aralık 1934 tarihinde Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden biri gerçekleşti: Kadınlar milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip oldu. Genç Cumhuriyet, 84 yıl önce kadınlara bu hakkı çok sayıda Avrupa ülkesinden önce tanıdı, fakat bir asra yaklaşan sürede istenen ilerleme ne yazık ki sağlanamadı.
Türkiye’de kadınlara milletvekili olma hakkının tanınmasının ardından yapılan seçimde Meclis’e 18 kadın milletvekili girmiş ve kadınlar yüzde 4.5 oranında temsil edilmişlerdi. Ülkemiz bu temsil oranı ile o dönem dünyada ikinci sırada yer alırken bugün dünya ülkeleri arasında ilk 100’de bile yer almıyor.

Gelin kadınların seçme ve seçilme hakkı üzerinden, geçmişten günümüze ufak bir yolculuk yapalım ve geldiğimiz noktaya birlikte göz atalım…
Türkiye’de kadınlar, 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile yerel ve genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkına sahip oldu.
***
Yanlış anımsamıyorsan en son Meclis’te 125 kadın vekilimiz vardı. Bugün ne kadar biliyor musunuz? 104
Peki, yerel seçimde kaç kadın aday gösterildi? %10 bile değil…
Bu kusurun büyüğü; elbette kadınlarımızda. Haklarını ve özgürlüklerini kendi elleriyle bir ideolojiye teslim ettiler… CHP’de %25 kota var sanıyorum; bu yerel seçimde bu %2 bile değil…
*
Oysa Atatürk: ” Dünya üzerinde ne görüyorsanız kadının eseridir” ilkesiye kadınlara bu onuru ve sorumluluğu verdi.