Yıl 1978 ben henüz 17 Yaşındayım İGD (İlerici Gençler Derneği)’nin fahri-aktif üyesiyiz.”Gençliğin Yolu İşçi Sınıfının Yoludur” diyen bir şiarla mücadele ediyoruz.

Soğuksu Gürol Sinemasında etkinlik için salonu hazırlıyoruz.

Etkinliği adı. Satılmış Tepe Mehmet Çavdar’ı anma günü

Aradan yıllar geçti

Her 11 Mart’ta bu konuyu Tarihte bu hafta köşemizden yayınladık.Hiç atlamadık.

Hatta bildiğim kadarıyla 1980 sonrası Türkiye Komünist Partisi (TKP)’nin kimi  örgütlenme çalışmalarında komite adlarını 11 Mart olarak bile koymuşlardı.

Ben Susma köşemde yazdığım bir çok yazıda özellikle GMİS yöneticile rine çağrı yaptığım çok olurdu.

“11 Mart’ı unutmayın, Satılmış Tepe Mehmet Çavdar’ı unutturmayın” diye.Bu konuda en duyarlı sendika yöneticilerinden Osman Tutkun olduğunu belirtmeliyim.Hem kürsülerden hemde açıklamalarında bu konuyu sürekli gündemde tutmuştur.

Zonguldak Nostalji adlı site gündemine aldı.Hem tarihten not olarak hem de işçi sınıfı mücadelesinde bir yaprağı gün yüzüne çıkardı.

Teşekkür ediyorum

 

İşte o yazı:

Zonguldak tarihinden…

10 Mart 1965 günü Karadon İşletmesine bağlı Gelik Bölümünde 1500 maden işçisi, 5 milyon tutarındaki yevmiye zammının (liyakat zammı) işçilere adil dağıtılmadığı gerekçesiyle gece vardiyasında ocaklara inmezler. Gelik işçileri daha sonra ikna olup ocağa inseler de artık kıvılcım çakılmıştır.

Direniş ertesi gün Kilimli ve Karadon ocaklarına yayılır. Üzülmez’e bağlı Çaydamar ocağını da etkiler. 11 Mart gecesi Kozlu kuyu başındaki madenciler de, kuyu başını tutarak ocaklara kimseyi sokmazlar. 12 Mart gündüz vardiyasında Kozlu işçilerine Ereğli’den getirilen deniz piyadeleri ile müdahale edilmeye başlanır. Çıkan çatışmalarda, Mehmet Çavdar ve Satılmış Tepe yaşamlarını yitirirken, 10 maden işçisi de yaralanır. Satılmış Tepe ve Mehmet Çavdar, Türkiye işçi sınıfı mücadelesinde vurularak öldürülen ilk işçilerdir.

13 Mart günü, Bolu’dan gönderilen 10.000 askerle Zonguldak ve Kozlu’nun tüm giriş çıkışları tutulur. Kentin üzerinde alçak uçuş yapan jet uçakları bildiri atıyor, direniş karalanıyordu. Direniş işçilerin bir takım taleplerini kazanmasına da yardımcı olur.

Kozlu direnişi bir işgal olmasa da bir işgal kadar etkili bir işçi direnişidir. Kozlu işçilerinin işgal edecek bir fabrikaları yoktur, çünkü maden ocağında kilitli kalmaları ölüm demektir. Ancak Kozlu işçisi madene kendisi girmediği gibi kimseyi de sokmaz. Maden ocağının bulunduğu bölge işçilerinin denetimi altındadır. Trenlerden grevi kırmak için gelenlerin inişleri bile engellenmiştir.

Kaynak :Zonguldak Nostalji.