Hayalleri olmayan 31 Mart

Ünlü bir heykeltıraşa, öylesine muhteşem heykelleri nasıl yaptığını sorarlar. Heykeltıraş, heykelin mermer bloğun içinde olduğunu “hayal ettiğini,” zaten orada olan şeyi açığa çıkarmak için fazlalıkları yonttuğunu söyler.

Türkiye, Martın 31’de “Hayalleri Olmayan” bir yerel seçime gidiyor. Gündemine kriz, beka, terör, kuyruk derken, AKP’li adaylara oy verenlerin huzuru mahşerde sorgulanmayacak olmaları da eklenince insanlarda ne hayal gücü, ne motivasyon kaldı. Adaylar, çalışmalarını sokaktaki yurttaşa yansıtmakta sıkıntılılar. Arada, Ankara adayı Mansur Yavaş’ın suçlanması gibi devlet yetkililerinin muhalefetin anakent adaylarına yüklenmesi, adayların seçmenle ilişki kurmasını daha da sıkıntılı hale getiriyor. Bu durum halkı yerel projelerden bihaber, atıl hale getiriyor, hayalleri anketler bile süsleyemiyor.

Oysa William Russel, “Büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır” der. Barbara Sher de, hayaller bizim kim olduğumuzun aynasıdır, diyor.  Bununla ilgili birkaç sözden biri “Aç insan ekmeği olmayan değil, ekmeğin hayalini kuramayandır”, “Her hayal, hayat duvarına, gelecek adına bir tuğla koymaktır.” “Hayallerini ve ideallerini bıraktıysan bari yaşamayı da bırak” der Marian Anderson da. (kobitek, Hayal Kurmanın Önemi, Hayal Etmenin Gücü ve Motivasyonu).

Toplumda moral ve motivasyonun kalmayışının yalnızca bugünkü iktidarın uyguladığı politikaların bir sonucu olduğunu düşünmek biraz safdillik olur. Sıkıntıların asıl kaynağını, dünyanın dengesinin kapitalizmin alternatifsiz kalışında aramak gerekir. Baskıcı yönetimler, yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde insanların hayat enerjisini düşürüyorlar. İç ve dış olaylar, insanları çok etkiliyor. İnsanlar kendini çoğu zaman boşlukta hissediyor. Yeni bir sayfa açmak mümkün olmuyor. İnsan kendine bir hedef belirleyemiyor, belirlediği bir hedefi tamamlayamıyor.

Öğretmen, öğrencisinin hayal gücünün gelişmesi için çok kitap okumasını ister. Oysa günün öğretmeni, bu onun suçu değil, ama okumayı kendi hiç sevmez. Yalnızca dostlar öyle görsün ister. Hem sonra okunan kitabın içeriği yani niteliği daha da önemli değil mi? Üstün Dökmen Hoca, çocuklarda “Hayal etmeden başarının gelmeyeceğini” söyler.

Bizde farklı söylemi olan insanları hayalcilikle suçlamak, bir gelenek bir moda haline gelmiştir. İşin gerçeği ile ilgili size birkaç hayal ürünü ile ilgili Onur Şahin’den bir derleme: “Hayal kurmak, zaman ve mekânın ötesine taşmaktır.” “İçinde bulunulan kabın şeklini almak değil, kaba kendi şeklini vermektir.” “İmkânsızı istemek, onu gerçekleştirmektir.” “Doğa ile bütünleşmektir.” “Bir piyanonun tuşlarında gezinirken farkında olmadan güzel bir beste ortaya çıkarmaktır.” Onur Şahin, İnsanoğlunun Görünmez Kanatları “hayal kurmak”).

Onur Şahin’le devam edersek; “Hayal kurmak, göremediğimiz ve dokunamadığımız, ancak istediğimiz bir şekilde yaratabileceğimiz bir dünyayı düşlemektir. İnsanlar çoğu kez hayalcilikten gerçeğe dönmemizi tembihlerler. Oysa hayaller, yapmak istediklerimizin bir taslağıdır. Düşlediğimiz yoldaki ilk adımlarımıza yardım ederler. Aklımız, fantastik dünyaları, olası ve imkânsız durumları, binlerce rengi ve sınırsız sayıdaki ihtimali hayal edebilir. Hayal etmek, var olmayanla olabilecek arasında köprü kurmaktır. Hayaller sınırsızken, gerçekler sınırlıdır. Daha iyi bir yarın hayal edebiliriz ve içine ne istersek onu koyabiliriz. Bir hayal bir gecede gerçekleşmez. Kararlılık ve alın teri ister.”

Eğitim Psikolojisi, “Çocuklar, oyun içinde keyif alarak endorfin hormonu salgılar ve ruh hallerine etki ederek belirli bir mutluluk hissi sağladığını” belirtir. Köşeye sıkışan yerel adaylar ve onlardan beklentisi olan yurttaşların hayalleri suya düşmüş olmadı mı? Seçimin tadı kaçmadı mı? Tabi ki iktidar kanadı buna seviniyor ama yine de sonucu görmek lazım.

Yazımızı O. Şahin’le noktalayalım: “Hayal gücü özgürdür. Özgür olan hayal gücü ise insanı özgürleştirir. Hayaller gerçeğe yakın olmalıdır. Gerçekleşen her hayal bizi, ileriye taşıyacak yeni hayallerin oluşmasına olanak sağlayacaktır. Hayallerinizi söndürmeyin, söndürmeyin ki o da sizi karanlıkta bırakmasın.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: