31 Mart seçimleri bir değişimin habercisi mi?

Türkiye çok hızlı bir toplumsal değişim ve dönüşüm süreçleri yaşıyor. Daha yaşayacak da. 31 Mart yerel seçimleri, toplumu zorlayarak iktidarda kalmak isteyenlere hele bir dur dedi. Tabi ki yaşanan baskıcı süreç bugünün icadı değil, 12 Eylül 1980 ekonomik darbesinin siyasi sürecidir.

Türkiye, planlı ekonomiden serbest pazar ekonomisine geçtiği 1980’den bu yana başta işçi sınıfı olmak üzere iş bulma kaygısı yaşayan öğrenci gençlikle tarımda, hayvancılıkta ve sanayide uyguladığı ekonomik baskılarla ülkeyi uluslar arası tam bir emperyalist pazar haline getirdikten sonra halk, dur bir bakalım, dedi. AKP İktidarına ekonominin ve üretimin merkezi İstanbul belediye başkanlığını elinden aldı.

Bilim, sanat, kültür ve ticaretin, üretim ve ekonominin geliştiği ve toplumları değişime uğrattığı kentler hep metropoller (anakentler) olmuştur. Türkiye’de başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Gaziantep ve Adana gibi iller, üretimle birlikte ekonominin, kültür ve sanatın merkezi olmuş, değişim dalgaları da topluma buralardan yayılmıştır. Yine AKP’nin 17 yıl boyunca uyguladığı din referanslı ekonomik ve siyasal politikalar İstanbul merkezli olurken, aynı AKP 31 Mart yerel seçimiyle İstanbul merkezli geriye düşmüştür.

Türkiye’de hükümetlerde moda deyim vardır ve hepsi de emperyalizme karşıdırlar. Ama ne var ki vahşi kapitalizm kurallarını uygulamaktan ve yerli üretimi bitirmekten de geri kalınmaz. Yerli üretim bitirilir, grevler durdurulur, sendikal haklar askıya alınır, olağanüstü haller sıradan bir yönetim şekli olur. AKP İktidarı ise daha ileri giderek ülkeyi bir kilo soğana muhtaç ettikten sonra şimdi halk, dur, diyerek bir değişim istediğini belli etti. Ancak sermaye sınıfının ne karnı, ne de gözü doyacaktır. O yine sömürmeye devam edecek.

Bakalım, “Evrensel Değişim ve Kesintisiz Gelişim Yasası” kapitalizmin “ben” egosu için ne diyor: “Her ne pahasına olursa olsun, hile ya da şiddetle, kendi mutluluğunu, zayıfların mutsuzluğu üzerine kurmaya devam edecektir. Ama yine kendi kapitalist toplumun bağrında bile kendi mutluluğunu, toplumun ortak mutluluğunda arayan, kendisi için en yüksek sevinçleri tüm insanlık için savaşımda bulan ve bu amaç için en çetin fedakârlıkları göze alan yeni bir insan tipi oluşmaktadır. Bugün kapitalizme karşı savaşım verenlerin hepsi, bu savaşım yoluyla, kendi öz bilinçlerini dönüştürmekte ve insanlık dışı bir sisteme karşı savaşım verdikleri ölçüde insanlaşmaktadırlar.”(Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Polıtzer, Sayfa 62)

Dün olduğu gibi bugün de kapitalizmin bağrında, sömürüye karşı mücadele edenler, kendi öz bilinçlerini dönüştürmeye ve insanlık için savaşıma devam ediyorlar. “Gençliği kazanan geleceği kazanır” anlayışıyla gençliğe en çok yatırım yapan bu iktidar, beyaz ve mavi yakalıları da kendi yanına çekmeyi çok iyi becerdi doğrusu. Seçim günü sandık çevrelerinde kendine rol üstlenmiş gençler, sandıklar açılırken öylesine heyecanlı, kıpır kıpırlar ki bir sandıktan diğerine koşarak sonuç alıyor ve birbirleriyle, partileriyle paylaşıyorlardı.  Öylesine inanmışlardı ki kendilerine vaat edilenler yarın hemen gerçekleşecekmişçesine mutlulardı. Ama güneşin balçıkla sıvanmadığını gören bu gençlik, kendilerini belli bir zamanda değişime uğratacaklardır. Hem de içinde yaşadığı toplum için de.

Bu seçimlerde bazı ilginçlikler de yaşandı. İktidar ve ortağının kaybetmemesi gereken Ankara ve İstanbul yanında Adana, Mersin, Antalya gibi illerde iktidar kaybederken Giresun ve Zonguldak muhalefet seçim kaybetti. Anlaşılıyor ki çalışmayanların yüzü eskimiş.

İstanbul, Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun bir vaadini çok önemsiyorum! “Kent Enstitüleri” projesi, şayet gerçekleştirilebilinirse belki de “Köy Enstitüleri”nin yerini alabilir. Çünkü çocukların ve gençliğin yaşadığı varoş bölgeleridir. Yoksul varoş gençliği eğitilebilir üretime dahil edilebilirse, bu proje Türkiye’nin projesine dönüşebilir. Bu yönüyle İstanbul’dan başlayacak bir değişim ve dönüşüm hareketi Anadolu’yu rahatlatabilecektir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: