Kahveci; “Emekçinin sosyal hakları özelleştirilemez!”

Eğitim-İş Şube Başkanı Metin Kahveci Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı “Yapısal Reformlar” konusuna tepki gösterdi ve, “`Yapısal reformlar`, emekçinin cebinde kalan son paraya da göz dikmenin `damat`çasıdır!”dedi

 

Kahveci, “Cumhurbaşkanı’nın damadı olmasından başka ne hikmeti nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanı yapıldığı hala anlaşılamayan Berat Albayrak, açıkladığı son ‘yapısal reform’ paketiyle kendisini bile aşmıştır. Daha önceki ‘yapısal reform paketi’ sunumunun içeriği ve basitliğiyle alay konusu olan Albayrak, bu kez powerpoint sunumundaki basitlikle değilse de, açıkladığı paketin emekçi düşmanlığı ve muğlak kısımlarıyla konuşulmaya başlanmıştır.

Bu paketle; halihazırda çoğu açlık sınırında çalışan 45 yaş altı emekçilere Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) zorunlu kılınacaktır. BES fonunun genişletilmesi ve kıdem tazminatının fona devredileceğini açıklayan Albayrak, BES fonunun büyüklüğünün böylece milli gelirin yüzde 10’unu oluşturacağını iddia etmiştir. Bu göz boyama tasvirinin arkasında yatan gerçekse bunun emekçinin emeklilik hakkını özelleştirme, kıdem tazminatını da sermayeye peşkeş çekme hamlesi olduğudur. Bakan Albayrak’ın açıkladığı paketin geri kalanı ise vaatler, soyut ifadelerden ibaret kalmıştır. Dolayısıyla ortada ne bir ‘yapısallık’ ne de bir ‘reform’ vardır. Kendi yarattıkları ekonomik krizi, zaten onu en acı şekilde yaşayan emekçilere fatura etmek niyetinde olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bilmelidir ki bu zihniyetle yapabileceği tek ‘yapısal reform’ istifa etmesidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: