Yeni Nesil Bir Siyaset Kapıda Mı?

Her toplum, içine doğan bireyi, kendi değer yargıları ile hava gibi sarar ve ona kendi kimlik ve kişiliğini vermek ister. Moda deyimle, günün öne çıkan ekonomik, kültürel, siyasal, eğitsel ve teknolojik değerleri ile şekillendirmeye çalışır. Fakat bu şekil verme, her zaman istenildiği gibi olmayabilir. Çünkü yeni neslin algıları, beklentileri, öncelikleri, hayata bakış açıları ve davranışları zaman kavramına bağlı olarak değişir.

Günümüzde hemen her gün her saatte teknolojik bir ürünle karşılaşan yeni nesil genç kuşak, ebeveynlerle duygusal iletişim kurmada zorlansalar da bilgi yoğun teknolojiler, onların algılarını, beklentilerini, önceliklerini, hayata bakış açılarını ve davranışlarını belirliyor artık. Teknolojik yenilikler, ekonomik, politik ve kültürel alandan çok daha fazla gençliğe tutumlar aldırıyor. Örneğin, gençliği kazanan geleceği kazanır, diyerek genç kuşağa umutsuz vaatlerde bulunan iktidara, oy vermeyerek büyük bir hayal kırıklığı yaşattı. Bunun üzerine, gençliğin ne istediği yönde medyatik analizler yapıldı.

Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte her dönem, siyasette yeni arayışlarda bulunmuş olan gençlik, son kırk yıllık süreçte karşılaştığı Siyasal İslam’la baş edememiş ve onu, kendi enerjisiyle İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri ve Kocaeli gibi metropollerden taşraya taşımıştır.

Son yerel seçimdeki sessiz ve derinden gelen tavrıyla da siyasetin üzerindeki şalı kaldırarak altında yatan gerçeği görmek istedi. Yeni nesil gençlik, artık sessiz ve derinden istek ve arzu ile şiddetten uzak bir siyaset, teknolojik değişime paralel siyasette de değişimde ısrar ettiğini ve yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı, vaatlerinin geçer akçe saymadığını ortaya koydu.

Otuz bir Martın dinamiği yeni jenerasyon, İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Anakara’da Mansur Yavaş, İzmir’de Tunç Soyer ile değişime noktayı koyarken, üretken bir ekonomi ve işsizliği ortadan kaldıran yeni bir politik değişim istedi. Aynı kuşak insanlar ortak özelliklere sahip olsa da beklentileri her gün değişmektedir. Farklı yaş gruplarının bir arada olmasından kaynaklanan sorunların önemli bir kısmı kuşaklar arası algı, yöntem, iletişim ve uygulama farklılıklarından kaynaklanmaktadır.

Günümüzde çalışma hayatında, insanların çok fazla yer değiştirmesi ve bunu yaparken de zamanı en verimli şekilde kullanmaya çalışması, teknoloji kullanımını bu yöne kaydırıyor. Özellikle genç nesil işe giderken, işten gelirken bile birbiriyle sürekli iletişim kuruyor, bilgiye erişiyor, maillerini kontrol ediyor, gerektiğinde veri alıp gönderebiliyorlar. Yani, bilgi yoğun teknolojik iletişim, genç kuşaklara istedikleri yerden, her an iş yapabilme fırsatları sunuyor.

Geçmişten günümüze birçok olgu, bilgi yoğun teknolojiyle değişmiş, yeni kavramları tanımlamaları ortaya çıkarmış ve toplumsal, politik, alanlarda değişimleri sağlamıştır. Ancak, geçmişte, gençliğe çok diyet ödeten sermaye partileri ve liderleri, eski tarz politik söylemleri tekrarlayarak yine genç kuşakları sapkın ideolojik yönlendirme içerisindeler. Gençliğin 12 Martlarda, Kahramanmaraşlarda, Sivas Madımaklarda ödediği bedellere 21 Nisanda Çubuk’ta yenisi eklendi. Şiddet, en büyük muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kadar uzanabildi. Üstelik de iktidar partisinin suçu üzerine alması gereken bir noktada başka bir muhalefet parti lideri, Kılıçdaroğlu’nu, şehit cenazesinde ne işi vardı, diye suçlayarak.

Yeni nesil, politikacının ağzına pelesenk ettiği emperyalizm karşıtı söylemleri, 17 yıllık süreçte yaşayarak gördü ve iradesini 31 Martta ortaya koydu. Artık iktidarların kendi başarısızlıklarını emperyalist güçlerin üzerine atmaktan vazgeçmesini, siyasetçinin kendi öz gücünü görmek istediğini anlatmaya çalıştı. Ama ne var ki bu mesajlar acaba havada mı kalacak diye insan hayıflanmıyor da değil.

Özellikle AKP iktidarının, İstanbul Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’na yüklenmesi, genç kuşaklara, aradığım politik figür, tam da bu mu acaba dedirtti. Özalların, Çillerlerin kırk yıllık saltanat baskısının sonuna mı geliyoruz, dedirtti. Belki de “Yeni Nesil bir siyaset kapıda da olabilir dedirtti. Gençlik her zaman umutludur, umudun peşindedir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: