“Yeni Kapı Ruhu” Çaycuma’da mı örülüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz darbesi sonrasında ülkenin “bekası“diyerek ortak bir duygu yaratmak adına AKP, CHP ve MHP liderleri ilk kez aynı miting meydanında buluştu. Genelkurmay Başkanı da ilk kez bir mitingde milyonlara hitap etti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin birlikte katıldığı, Cumhuriyet tarihinin en büyük meydan mitingi İstanbul Yenikapı Miting Alanı’nda düzenlendi. “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” için polis kaynaklarına göre mitinge 5 milyon kişi katılmıştı

Sonrasını biliyoruz.

Ortada Ne Yani Kapı kaldı nede o birliktelik.

Daha sonra bir tarafta Millet İttifakı (CHP-İYİ Parti) Diğer tarafta Cumhur İttifakı (AKP-MHP)

31 Mart Yerel seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan “Türkiye İttifakı“diyerek yeni bir hamle yaptı.

Biliyorum diyeceksiniz ki “Yeni Kapı Ruhu” ile Çaycuma’nın ne alakası var.

Belki yok ben böyle diyorum.

Bildiğiniz gibi Çaycuma’da bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Çaycumalılar Buluşuyor” etkinliği yapılıyor.

Organizasyonun omurgasını Çaycuma Belediyesi ve Kaymakamlığı öncülüğünde Çaycumalılar Derneği oluşturuyor.

İlk bakışta ne güzel diyesi geliyor insanın. Bak Çaycuma’nın dışında yaşayan Çaycumalı hemşehrilerimizin gelip o günde farklı duygularla birlikte olduğu bir gün gibi.

Safhane duyguyla . İki gün süren etkinliklere Türkiye’nin her bölgesinde yaşayan Çaycumalıların yanı sıra Almanya’daki gurbetçiler de yoğun ilgi gösteriyorlar.Bakıyorum,izliyorum,yorumları takip ediyorum.

Var bunda bir eksiklik diyorum.

Örneğin; CHP’li Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ile CHP’li eski Vekil Ali İhsan Köktürk  “Herşey Çaycuma için” dercesine bir ortak duygu yaratmış gibi

Neden? Diyorum. O etkinlikte CHP’li Vekillerden Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz yok.

Başka, eski vekil e oda Çaycuma’lı Şerafettin Turpçu yok.

Kim var eski Bakan Hasan Gemici var ama

Aslında “Her şey Çaycuma için” duygusunu kazırsanız.Kent Merkezinden her geçen gün uzaklaşan bir Çaycuma’yı, onu da kazırsanız altından yerli-yabancı çatışmasını görebilirsiniz.

Şimdi düz mantık bakalım. “Çaycumalılar Buluşuyor” ee ozaman  Yarın Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt “Devrekliler Buluşuyor“u örgütlesin.

Halil Posbıyık, “Ereğlililer buluşuyor“, Alaplı Nuri Tekin “Alaplılar Buluşuyor“, Ali Bektaş, “Kozlulular Buluşuyor” Vs. Bak ne çıktı altından.

Hani Zonguldaklıklı, Emeğin Başkenti, Bir zamanlar Türkiye’nin Almanyası.Anadolu’nun zenginliği olan ve Cumhuriyet’in İlk kenti.

Ne kaldı geriye. Zonguldak’ta yerleşik olan, çoluğunun, çocuğunun, anasının,babasının mezarı burada olan, Trabzon’lu, Erzincan’lı, Kars’lı, Giresunlu, Gümüşhane’li, Kastamonu’lu, Ordu’lu, Antalyalı, Diyarbakırlı,Van’lı, Rize’li,Artvin’li ler vb.ne yapacak.

Yıllardır Zonguldak’ın kaybettiği birlikte yaşama duygusunu, kentin zenginliği olan farklı kültürlere, coğrafyalara mensup vatandaşlarımızın ortak kenti Zonguldak bugünlerde yeni bir parçalanmanın, dağılmanın yeni yeni siyasi ikballerin kurbanı olmak üzere.

31 Mart Yerel seçim değerlendirmesinde Merkez İlçe,Kozlu,Kilimli üçgenini iyi değerlendirelim.

Bu oyunu bozmalıyız derken işte bu yeni duruma işaret etmek istedim.Ben böyle yorumluyorum da bu etkinliğe tepki gösteren başkaları yok mu var.

Sosyal medya Facebok’tan izleyin birçok tepkiyi göreceksiniz.

Ben bunlardan sadece bir ikisine yer vermek istiyorum.

Dr.Kemal Yurtbay etkinlikte verilen ödülle ilgili olarak, “Çaycuma ödülleri, ne gibi kriterler sözkonusu olmuşsa, biri askeri, biri sivil iki bürokrata; biri de emekli bir öğretmene verilmiş. Bence üçü de bu ödülü haketmiyor. Bürokrat olanlar, kamu görevi olarak yapması gereken bir görevi yerine getirdi diye bu ödüle hak kazanmış olması çok yanlıştır. Emekli öğretmene gelince, yüksekokuldan mezun olmak için Çaycuma’yı tez konusu yapmış olması, onun Çaycuma’yı sevdiğinden değil, çıkarına öyle geldiği içindir. Çünkü Çaycuma’yı gerçekten seven biri, emekli olduğunda hanımın memleketine değil, doğup büyüdüğü Çaycuma’ya yerleşirdi.

Bana göre böyle ödüller; kültürel, sanatsal ve ekonomik yönden bireysel çabalarıyla Çaycuma’ya birşeyler katmış olan kişilere verilmeliydi. İsmi lazım değil, böyle değerler Çaycuma’da yeterince var.”

Cafer Özyurt  “Kemal Yurtbay Doktorum Yüreğine sağlık Sizleri gönülden kutluyorum.Binlerce susmuş Çaycumalı hemşehrilerimizin sesine tercüman oldunuz“diye devam ediyor.

Yeni Kapı Ruhu çöktü “Yaşasın Çaycuma Yeni Kapı Ruhu”

Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: