“Geç proje yanlış projeden iyidir”

Eskiden politik tartışmalarımızda “En kötü program,hiç programsızlıktan iyidir” derdik.

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Karaelmas Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu meslektaşlarımızın ziyaretinde benzer bir sözü kentin ana ulaşım damarı olan Mithatpaş Tunelleri için kullanmış ve şöyle demiş, “Hastaneyi götürdük, oraya koyduk. Hastaneye rahat ulaşabiliyor muyuz? Yarın ulaşabilecek miyiz? Yarın hastaneyi alıp başka bir yere taşıma imkanımız var mı, neden oraya yapıldı, bekleseydik daha iyi olmaz mıydı? Hastane yerleri gösterildi, artık o geçti. Ben hastaneye nasıl kolay ulaşabiliriz onu arıyorum. Mithatpaşa Tüneli’nden doğru bir alternatif arayışı içindeyim. Karayollarına gittim ‘Bu tünelden bana bir T yapın’ dedim. Niye dediler, ‘Hastaneye ulaşacağım’ dedim. ‘Olamaz, mümkün değil’ dediler. Niye? Çünkü coğrafya çok kötü, dayanıksız. ‘Siz ayrı bir tünel yapın’ dediler bana. Geç proje yanlış projeden iyidir.”dedi

Buradan ne sonuç çıkar bilemem ama bildiğim birşey var:Mithatpaşa Tunelleri’nin kaynak aktarılmamasına bir gerekçe yaratmış olabiliriz.

Çünkü zaten yılan hikayesine dönen tunel ve ulaşım sorunu bu kezde “Hastaneye ayrılacak bir T (Vali Bektaş’ın değimi ile) beklemeye alınabilir.

Bu ziyarette Vali Erdoğan Bektaş bir sözde Fevkani Köprüsü için ilginç bir söz kullanmış, “Fevkani diye bir Vakamız var”Bektaş, “Biliyorsunuz burada Fevkani Köprüsü diye bir vaka var. Bu köprü kalkacak mı, kalkmayacak mı? Şehir merkezinde belirli düzenlemeler yapılacak mı, yapılmayacak mı? Bu temel kararların alınması gerekiyor. Bu kararların alınabilmesi için sizin rezerv alanlara ihtiyacınız var. Orada belli ticaret ve iş hayatı var. İşyerleri var. Bu iş yerlerini kaldırıp ‘kapatıyoruz’ diyemezsiniz. Kira, mülk sahibi fark etmez”demiş.

31 Mart Yerel seçimlerinde CHP Adayı Şenol Şanal, mesleğininde verdiği (Makina Mühendisi) bilgi ile Fevkani Köprüsü ile ilgili olarak, yıkmanın değil,korumak ve tarisel kültürel miras olarak korumak üzere plan yapacaklarının altını çizmişti.

Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP) Adayı Selim Alan’a ise meslektaşlarımızın her sorunsunda, “Bu konuda birşey söymek istemiyorum. Seçildiğimiz taktirde taraflarla konuşarak bir çözüm bulacağız” (Mealen yazıyorum” demişti.

Vali Erdoğan Bektaş’ın gerek Lavuar Alanı gerek Mithatpaşa tunelleri ve gereksede Fevkani köprüsü konusundaki düşüncelerini okuyunca, Belediye Başkanı Selim Alan’ın fikrininde kaynağı belli olmuş oldu.

Halkın oyu ile iktidara gelmiş olan Belediye Başkanı Selim Alan, aslında geçmiş son on yılımıza bakarsa,bu tür tartışmalar yüzünden,gelen bürokrat,giden bürokratların kente dair kararları aslında 10 yılının nasıl kaybolduğunu hep birlikte yaşayarak görüyoruz.

Seçim çalışmalarında halka söz veren Selim Alan’ın Projelerinin (Merkez Lavuar Alanı,ulaşım projeleri,yollar,liman,sahillerimiz ile ilgili atacağı adımların öteleneceği sinyali bu.

Ne diyelim, kader değil kul işi şehrimizin dünü ve bugünü

Yavuz Erkmen’den teşekkür

İYİ Parti Zonguldak İL Başkanı Yavuz Erkmen, İŞKUR tarafından, Belediyelere verilen işçilerin tamamının AKP’li Belediyelerine verildiğini konusunda açıklama yaptı.

Erkmen, yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Zonguldak İlimizde İŞKUR tarafından, Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında 270 kişi alınacak olup, bunların İlimizdeki kamu kurumlarına ve Belediyelere dağıtımı yapılmış ve 1 Haziran itibariyle işbaşı yaptırılacağı açıklanmıştır.”dedi ve İŞ Kur tarafından AKP’li Belediyelere hangi sayıda çalışan verdiğini tek tek yazmış ve CHP’li yada İYİ Partili Belediyelerin karşısına da Sıfır(0) rakamı koymuş.

Açıklamasında bu adaletli paylaşımı yapan memurlara da teşekkür etmiş ve şöyle dedmiş, “Görüldüğü üzere bu dağıtım çok adaletli olup, Zonguldak Çalışma ve İşkurumu Müdürlüğü tarafından da dağıtımda adaletsizlik ve siyasi ayrım olmadığı söylenmiştir.  Tabii ki kamu yanlış beyanda bulunmaz. Bizleri düşünen, BU ADALETLİ dağıtımı yapan, (eksiye) düşürmeyip hiç olmazsa (0) sıfır işçi veren TÜM YETKİLİLERE TEŞEKKÜR ediyoruz.

Her zaman bu şekildeki adaletli tutumlarının devam edeceği inancıyla kamuoyuna bu durumu teşekkür ederek saygılarımızla duyururuz “dedi

İŞ KUR Müdürü Sayın Gönül Demirsu’yu tanıdığımız için fazla birşey söylemek istemem ama bu kadar bariz bir politik tercih neden yaptı,neden bulunduğu konumunu tartışmaya açtı yada açtırdı.zamanla göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: