Sağlık Emekçileri Ankara’da haykırdı, “Çalışırken ölmek istemiyoruz”

SES Zonguldak Şubesi’de Ankara’da yapılan eyleme destek verdi.

Konuyla ilgili olarak,Sağlık v e Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası  Zonguldak Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aytekin Aygün yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verildi, “Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Merkezinin düzenlediği ve illerden gelen üyeler ile yapılan eyleme polis müdahale tti.Abdi İpekçi SES Genel Başkanı İbrahim Kara ve Dev Sağlık-İş üyesi Furkan Bircan’ı darp ederek gözaltına aldı. Genel merkezimizden çıkarak parka girmeye çalışan üyeler de engellenirken, Kurtuluş Parkı’nda toplanmamıza da izin vermeyen polisin gazlı saldırısına ikinci kez maruz kaldık. Burada yaşanan saldırının ardından eylemimizi Çankaya Belediyesi Vedat Dalokay Salonu’nda devam ettirdik.Temel taleplerimiz için sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak bir araya geldik ve tüm engellemelere ve saldırılara rağmen taleplerimizi haykırdık.

KESK, TTB, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, İHD yöneticileri de haklı taleplerini dile getirmek için bir araya gelen biz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yanındaydılar.Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak diyoruzki: “Çalışma hakkımız engellenemez, çalışırken ölmek istemiyoruz, KHK’ler gidecek biz kalacağız, eğitim hakkımız engellenemez, güvenceli iş, güvenceli gelecek istiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz. Sağlıkta performans ölüm demektir. Temel ücretimiz en az 6500 TL olmalıdır. Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin ek göstergelerinin 3600’den başlayarak kademeli olarak artırılmasını istiyoruz. Fiili hizmet süresi zammının (yıpranma payı) sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan tüm emekçileri kapsayacak şekilde, geçmiş çalışma süreleri de dahil edilerek ve fiili çalışma şartı ortadan kaldırılarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Sorunlarımızın bu kadar biriktiği ve iktidarın çözüme yönelik adım atmaktan imtina ettiği bu dönemde mevcut koşulların değiştirilmesi ve taleplerimizin elde edilmesi yönünde kararlılığımızı bir kez daha ifade etmek için bir aradayız. Bugün bu kararlılığımızla Ağustos ayı içerisinde görüşülecek olan 2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme masasında da ifade edeceğiz. İşyerlerinde açtığımız TİS sandıklarından çıkan taleplerimizi TİS otobüsleri ile kent kent, meydan meydan haykırarak Toplu Sözleşme Masasında da yerimizi alacağız. Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini ve halkımızı taleplerimizin etrafında birleşmeye, mücadele etmeye ve kazanmaya davet ediyoruz.”

Genel Başkanlarımızdan İbrahim Kara gözaltından bırakılıncaya kadar devam eden eylemde konuklar ile üyeler kürsüde sözlerini ifade ettiler.

Slogan ve alkışlarla karşılanan İbrahim Kara, “Onur üyelerimizden ve barış şehitlerimizden aldığımız güçle direnmeye devam edeceğiz. Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin hak arama mücadelesi, halkın sağlık hakkı mücadelesi devam edecek, saldırıyla, gözaltıyla bizi yıldıramayacaklar” şeklinde konuştu.

Üyelerden oluşan müzik grubunun şarkıları eşliğinde çekilen halaylarla devam eden eylemimiz, beyaz balonların uçurulması ile sona erdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: