“Proje Okullarında Kıyım Yapılıyor!”

Milli Eğitim Bakanlığı yüksek puanlı ve başarı oranı yüksek olan ve “proje okulları” olarak adlandırılan bazı okulların atama sistemi ve eğitim yöneticisi belirleme yetkisini geçtiğimiz yıllarda yapılan bir düzenleme ile Milli Eğitim Bakanı’nın keyfiyetine verilmesini eleştiren Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, “Bu durum, proje okullarındaki eğitimin niteliğini ve öğrencilerin başarısını doğrudan olumsuz etkileyecek, kaybeden yine eğitim sistemi olacaktır.”dedi                        

 

Yılmaz açıklamasında; “MEB’e bağlı okulların büyük bölümünün müdürlerini kendisi yasal kadrolarından belirleyen bir zihniyetin “proje okulları”na yapılacak atamaları benzer bir mantık üzerinden belirleyecek olması, proje okullarının yeni bir siyasal kadrolaşma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu göstermektedir.

Bu yaklaşımı iktidarın çarpık yönetim anlayışı açısından değerlendirecek olursak, belirlenen okullar üzerinde her türlü tasarrufta bulunarak, kısa süre içinde bu okullardaki eğitimin nitelik açısından büyük bir erozyona uğratılacağını tahmin etmek zor değildir. Bu durum, proje okullarındaki eğitimin niteliğini ve öğrencilerin başarısını doğrudan olumsuz etkileyecek, kaybeden yine eğitim sistemi olacaktır.

Bu okullara müdür ve öğretmen atamalarının doğrudan Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılmaya başlanması, proje okullara sınavsız olarak istenen öğretmen ve müdür atamasının önünü açmıştır. Ancak bu yetkinin Milli Eğitim Bakanında olması yetkinin bakan tarafından kullanıldığı anlamına gelmemektedir.Çünkü siyasal iktidar , yandaşı olan sendika ile büyük ölçüde kadrolaşmayı tamamlayarak Milli Eğitim il,ilçe , okul yöneticileri ile yandaş sendikanın bir araya gelişleri ile bu atamaları gerçekleştirmektedir.

İlçemiz Devrek’te de aynı durum olmuş ,çıkarılmış ucube yönetmelikle “ben kimi istersem atar,kimi istersem alırım” pervasızlığı Devrek Sosyal Bilimler proje Lisesinin Sabahat-Cemil Ulupınar Fen Lisesine dönüşmesinde gerçekleşmiştir. EĞİTİM SEN üyelerine olan düşmanlığın bir dışa vurum örneği olarak nitelenebilecek şekilde, branşların da okulun en yüksek puanına sahip iki öğretmen üyemiz, kendilerindendahaazpuanasahipöğretmenlerkadroyaalınırkenkendilerine “norm fazlası” denilmiştir. Bu arkadaşlarımızın ilçelerinde ve ilde yaptıkları her türlü başvuru görmezden gelinerek mağduriyetlerine göz yumularak sorun katmerleştirilmiştir.”Yargı yolu herkese açık”gibi bir eyyamcılığın arkasından kamunun gücünü kişisel ve siyasal hesapları için kullananları bir kez daha uyarıyoruz. Keserdöner ,sap döner bir gün bu saltanat biter, unutmayın örselediğiniz o yargı size de gerekli olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: