Vali Bektaş’a Murat Durmuş’u, İsmet Akyol’u ve Taner Günsan’ı,Anıl Çetin’i soracaktım?

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş Zonguldak’a atanmasının yaklaşık yedinci ayında basın toplantısı düzenledi.

Vali Bektaş’ın basın toplantısının örgütlenişi klasik bürokrat davranışları olarak yorumluyorum.

Susma gibi, 23 Yıllık aralıksız yayın yapan ve benzeri haftalık yada İnternet yayın yapan gazetelerden temsilci çağrılmamış.Yani akreditasyon uygulanmış.

Aslında resme baktığımda çağrılan basın kuruluşlarını tam yerine oturtamadım. Örneğin; Ne kıstas alındı bilemiyorum.İlanlı gazeteler var, televizyonlar, dernek başkanları vb. Haydi vali özel kaleminin böyle bir talebi oldu diyelim.

Gazeteci örgütlerinin başkanları,yöneticileri neden kentte uzun yıllardır yayın yapan haftalık gazeteleri, hatta internet gazeteciliği yapan meslektaşlarımızı,dergi vb.olanların da çağrılması konusunda bir düzenleme için uğraş vermediklerini anlamış değilim. Gelen ve giden valiler,bürokratlar kente ne kattı deyince? arkaların dan yazılan çizilenleri işte bu tür bölen, ayrıştıran,bürokratları da,kendini kurtaran başkanları da unutmamak lazım. Neyse katılmadık,çağrılmadık ama katılanlardan,Elmas TV’nin verdiği canlı yayından izlediğim kadarıyla Valimiz Erdoğan Bektaş’ta tıpkı vatandaş gibi dertli gördüm.

İzlerken dedim eyvahhh, vali de çözümsüz.Yani aktardığı konulardan bir çoğunda o da kentin bu durumundan şikayetçi ve dertli.Tartışmanın konuları,zamanı aslında fazla bir sonuç alıcı verimli bir toplantı olarak değerlendirilmediği kanısı uyandı.

Vali Erdoğan Bektaş toplantıya başlarken Vali Erdoğan Bektaş, basın toplantısında konuşulacak başlıkları şöyle sıraladı:

  1. Maden, kömür, şehir merkezi yapılandırması.
  2. Üretim, sanayi, kümelenme, Filyos, çelik.
  3. Eğitim, kodlama, mesleki eğitim.
  4. Tarım, Sanayi, manda, köylü pazarı, turizm.
  5. Havaalanı
  6. Çöp

Aslında bunları bir sorun olarak değilde var olma nedenimiz olarak değerlendirmek lazım. Vali Bektaş’ın toplantı gündemi önümüzdeki sürede tartışılmaya sürdürecek, hatta valiler kararnamesinden sonra yeni gelen valilerle de devam edeceğe benziyor.

Ama Susma adına toplantıya katılmış, çağrılmış olsaydık Vali Erdoğan Bektaş’a Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerinden uzaklaştırılan İsmet Akyol’u, Taner Günsan’ı, Anıl Çetin’i ve

son olarak önceki hafta Zonguldak, Fener Lisesi’nin 18 yıllık, Zonguldak’ın 23 yıllık edebiyat öğretmeni Murat Durmuş’ın Çankırı’ya sürgün edilişi konusunu sorardım.Soramadım.

Buradan soralım? Öğretmenlerimizden İsmet Akyol’u ve Taner Günsan KHK ile görevlerinden alındılar.Hala görevlerine dönmeyi bekliyor.

Üstelik dönmeleri için tüm ortaya atılan gerekçeler ortadan kalmışken hala görevlerine dönmediler neden?

KESK’e Bağlı BES Zonguldak Şube Başkanı Hayri Anıl Çetin, KHK ile göreve dönemedi neden?

Ve son olarak KESK’e Bağlı Eğitim Sen üyesi 23 yıllık edebiyat öğretmeni Murat Durmuş’ın Çankırı’ya sudan gerekçeyle sürgün edilişi konusundaki tutumunuz nedir?

Evet Murat Durmuş ile ilgili haberler,yorumlar yazıldı.

Elmas TV Genel Yayın Yönetmeni Atilla Öksüz’ün kaleme aldığı köşe yazısını sizlerle paylaşıyorum. “Zonguldak, Fener Lisesi’nin 18 yıllık, Zonguldak’ın 23 yıllık edebiyat öğretmeni Murat Durmuş’ın Çankırı’ya sürgün edilmek istenmesiyle ilgili gelişmeleri tartışıyor. Durmuş hakkında adli soruşturma var. Yani meslekten ihraç edilecek! İddialar ortada. Milli ve manevi değerlere hakaret. Kimse milli ve manevi değerlere hakaret edemez.

Etmemeli. Ama, milli ve manevi değerlere hakaret edildiği iddialarla ilgili karar verirken öğretmenin siyasi tercihi ve sendikası etkili oluyorsa işte orada ‘dur’ demek lazım. Kanun ve iç yönetmelikler suçun veya kusurun tarifini ve cezasını tam yapar. Kanun söz konusu iddiayla ilgili beyanları dinler delillere göre karar verir. Ama burası Türkiye. Kimsenin suçunu, kabahatini savunmak mümkün değil. Ama bazı şeyler abartılarak ve organizasyon dahilinde yapılıyorsa bu durum ne vicdana sığar ne kanuna. Bu ülke sürekli mağdurlar üreten bir ülke oldu. Geçmişte olduğu gibi yani. Değişen pek bir durum yok. Çaycuma’da İsmet hocamızın durumu ortada. Bu şehirde okulun ve öğrencilerin parasını gasp eden okul idarecileri ile öğrencisi ile aşk yaşayan idarecilere göz yumanların Murat Durmuş’un sarf ettiği iddia edilen cümleler konusunda hassasiyeti göz yaşartıcı. Aynı okulda 18 yıl öğretmenlik yapan bir öğretmenin bugüne kadar demediği sözleri demesi ilginç olmuş! Öğretmenle konuştum. Şimdi da şikayetçilerle konuşma zamanı. Onlarla konuşmak istiyoruz. Akıl ve vicdan terazisini doğru çalıştırmak lazım! Yoksa ne siyaset kurtarır bizi ne sendika ne de yazılı kanunlar!”

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: