Kendini küçük düşüren gazetecilerin durumu ne olacak?

Meslekte yer edinmek,uzun süre kalmak zor zanaat.

Yıllarını mesleğe harcamış çok sayıda meslektaşımızın olduğu önemli bir kentte yaşıyoruz.

“Zonguldak’ta bu ortamın temellerini atan ve gelişmesinde büyük katkıları olan kişilerin başında Tâhir Karauğuz gelir. Şimdi büyük bir kısmı hayatta olmasa da, o günleri yaşayanlar, Karauğuz’un, nerdeyse tüm ömrünü, Zonguldak’ın kültürel ve sosyal yaşamına adadığını bilirler.(Zonguldak Nostalji/Yüksel Yıldırım)

Yakın tarihlerde Merhum Bedri Erel,Kemal Sönmez,Çetin Sezgin,Harun Ersoy,Hasan Ataman gibi Henüz yaşamın içinde Ali Bahadır,Namık Açı gibi çok değerli meslektaşlarımızın olduğu coğrafyada yaşamak aslında gençlik ve gelecek için oldukça şans.

Fakat bizler bu geçmiş tarihten geleceğe nasıl bir yol bulacağımızı ise bugünlerdeki meslektaşlarımız arasında ki itiş-kakışla hatırlamayız umarım.

Geçtiğimiz haftalarda Karaelmas Gazeteciler Derneği yeni kongresi yaptı.

Aslında katılımız zayıf oldu, ama yeni görev alan arkadaşların genç oluşu, özellikle haber konusundaki koşturmaları ve iyi iş çıkarmaları beni açıkça oldukça memnun ettiğini ifade etmek isterim.

Fakat geçen sürede haber yapmakla, yönetici olmak arasında henüz alacakları çok yol olacağının ilk emarelerini verdiler.

Yönetici olmak, meslektaşlarına karşı geniş, hoşgörü ve demokratik davranışı kurumlara yerleştirmek başka bir zanaat.

Bu konuda şunu söylemeliyim. Son zamanların bu konudaki en tecrübelisi Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık diyebilirim.

Derya Başkanla bir çok kez ortak toplantılara,ortak gezilere gittik.O toplantı ver gezilerdeki üyeleri ve meslektaşlarına karşı geniş hoş görüşü oldukça olumlu bir izlenim yarattı.O nedenle ben KGD üyesi olmama rağmen elimden geldiğince ZGC’nin etkinliklerine katılmayı bir sorumluluk olarak alıyorum.

Gelelim KGD Başkanı Mustafa Emen’e

Mustafa Başkanımız da meslekte amatörce başlamış, devam eden bir arkadaşımız.İlk kez Yönetim Kuruluna Başkanlık ediyor.

Yönetimde yaş itibari ile yakın arkadaşlar ve meslekte deneyimli arkadaşlarımızın ve gençlerin karma olduğu bir yönetimi var.

Fakat yönetmek, başkan olmak, geniş ve hoşgörülü olmak, demokrat olmak ve gazetecilik ilkelerine bağlı kalmak ise öyle haydi dediğinde olacak iş değil.Yani Derya Akbıyık gibi olmak biraz zaman alacak.

Dernekte benden başka, Ali Bahadır, Atilla Öksüz,Turhan Oral,Mustafa Özdemir’inde yer aldığı bir danışma Kurulu var.

Açıkçası şu güne kadar bu Danışma Kurulu ne yapar onu henüz anlamış değilim.Neyi danışacaklar onu da bilmiyorum.Ama şunu biliyorum en azından Meslek etiği açısından madem ismimiz yazılı yaşanan kimi gelişmeleri sorma,tartışma fırsatımız olması gerektiğine inanıyorum.

Nereden buraya geldim;

KGD Yönetim Kurulu Üyesi ve Pusula Gazetesi Muhabiri Öznur Güneş, Yönetim Kurulu Üyeliğinden ve Dernek Üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu. Dernek Yönetimi bununla ilgili olarak basına bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) yönetim kurulu 23 Haziran Cumartesi günü toplanarak istifa eden Öznur Güneş’in yerine yönetim kurulu 1.yedek üye Kadir Tuncer atanmıştır. KGD’den yapılan açıklamada, “Yönetim kurulu üyemiz Öznur Güneş’in derneğimiz yönetim kurulu üyelerini kamuoyu gözünde küçük düşürecek ve kurumsal kimliği zedeleyici haber ve tutumları nedeniyle yönetim kurulu tarafından uyarılması kararının ardından Öznur Güneş, yönetim kurulu ve dernek üyeliğinden istifa etmiştir. İstifası kabul edilmiştir. Öznur Güneş’e meslek hayatında başarılar dileriz”.denildi

KGD’nin Kuruluş günleri geldi aklıma.

O günlerde ZGC’ne bir anlamda tepki olarak. Aynı zamanda raydan çıkmış mesleki defermasyonun yerine daha düzgün bir yapı koymak, gazetecilik hak ve sorumluluk bildirgesine imza atarak yola çıkılmıştı.

Gelinen  zamanda hak ve sorumluktan geriye haksızlıklar ve sorumsuzluklar kaldı.

Bir çok çalkantıdan geçildi.

Bugünün gelinen nokta da yeniden o “kuruluş ayarlarına nasıl dönmeliyiz” diye genç arkadaşlarımız tartışmalı. Tartışıp ta buradan bir sonuç çıkarsa, eminim ki kentte önemli haberlere imza atan Öznur Güneş’e haksızlık yaptığımızı anlayacağız.

Yoksa Pusula Gazetesi ve onun nezdinde Ali Rıza Tığ’a tepki ile bu yapı bir öncekinden daha geri düşecektir.

Dün ZGC’ne tepkiyle meslek ilkeleri yerlerde süründü.

Şimdi de Pusula ile rekabet.

Kabul etmeliyiz ki Pusula’yı da Öznur’u da siz disipline verseniz fayda yok.

Varlar çünkü…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: