KESK, Kamu İşçilerinin Haklı Taleplerinin Yanındadır

 

KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Onur Arslan, Başta Maden İşçileri olmak üzere tüm kamu işçilerinin TİS sürecine yönelik destek açıklaması yaptı.

KESK açıklamasında şu görüşlere yer verdi, “Bilindiği üzere Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Maden Tetkik Arama Kurumunda (MTA) çalışan maden işçisinin de arasında bulunduğu 200 bin işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşme (TİS) süreci geçtiğimiz ay başlamıştır.  İşçiler adına TÜRK İŞ toplu sözleşme teklifini 19 Haziran 2019 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na iletmiştir.

Söz konusu TİS teklifinde tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı talep edilmiştir.

Aradan 20 gün geçtikten sonra  hükümet nihayet kendi teklifini dün açıklamıştır.  Ancak hükümet tarafından açıklanan 2019’un ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci 6 ayı için yüzde 4 zam, ücreti 3500 TL’den az alanlar için 60 TL zam teklifi başta işçiler olmak üzere toplumda hayal kırıklığı yaratmıştır.

Bu ülkede işçiler, kamu emekçileri, asgari ücretliler, emekliler kısacası emeği ile geçinen tüm kesimler insanca yaşamaya yetecek bir ücreti, güvenceli bir iş ve güvenli geleceği fazlası ile hak etmektedir.

KESK, Maden İşçisi Başta Olmak Üzere Kamu İşçilerinin Haklı Taleplerinin Yanındadır

KESK Zonguldak Şubeler Platformu, maden işçisi başta olmak üzere kamu işçilerinin haklı taleplerinin yanındadır.  Kamuda yan yana, omuza omuza çalıştığımız maden işçisi ve kamu işçileri ile dayanışmamız sürecektir.

Diğer taraftan Konfederasyonumuz KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, Genel Sekreter Ramazan Gürbüz, Mali Sekreter Elif Çuhadar, Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy ve Hukuk-TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreter Yusuf Şenol’dan oluşan KESK heyeti Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etmiştir. Ziyarette kamu işçilerinin ve kamu emekçilerinin TİS sürecine ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulunuluşmuş, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesinde dayanışma içerisinde olacağımız ifade edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: