Zabıta ile gündem yapmak

Belediyelerin sert yüzü Zabıtalar olarak değerlendirilir. Yani Başkan’ın ilk kamuoyuna vereceği mesaj noktasının yükü genellikle Zabıta ekibine yüklenir.

Hatta öyle olur ki, sabah bir talimat, “Bütün işgalleri kaldırın der” ve bir anlamda ordunun piyade ekibi gibi ilk öne zabıtalar sürülür.

Oysa Zabıta giyisisi üzerine çekilmiş, memur olmayan yani görevi gereği, kanunen denetim yapamaz kadrolar sokakta dolaşır ve onlar üzerinden yönetim, başta başkan olmak üzere iş yapmış görünür.

Zonguldak’ta son bir kaç gündür yol geçiş güzergâhlarında yiyecek satan daha çok da yaşlı teyzelerin evlerine ekmek parası götürmeye çalıştığı seyyar satıcılara Zabıta denetim yaptı.

Denetim de demek doğru olmaz.

İşgal ettikleri yerleri terk etmelerini istedi.

İşte ne olduysa bundan sonra oldu.

Kamuoyu Zabıta’yı tartışmaya, görevlerini sorgulanmaya başladı ister istemez.

Bir görüş;

Bu yaşlı teyzeler aslında köylü olarak ürettiklerini değil, halden aldıklarını satıyor.O nedenle zaten yerli bir üretim değil.

Bir başka görüş;

Hiç önemi yok, bir ihtiyaçtansa o zaman belediye bu insanlara yer göstermeli, zabıtayı göndermekle ,ceza kesmekle bu işi çözülmez.

Bir başka görüşte;

Yani Başkan Zonguldak’ta o kadar işgalci konumda,ruhsat aykırı,kaçak yapılaşma vb varken gücün orada iki-üç kilo erik, salata, domates satan vatandaşlara mı yetiyor”diyerek başkanın uygulamalarına tepki gösterenler oldu.

Yukarıda dedimya olan Zabıta ekibine, yani piyade birliklerine oluyor.

Anlaşılan başkan Selim Alan Zabıta ekibinde değişiklik yapmak istiyor.Ama öyle kolayına değil, bir gerekçe olması lazım.

Yani şuandaki göreve bakan Zabıta Müdür vekiline diyecek ki, “Bak bir seyyar satan vatandaşı bile oradan kaldıramıyorsun, ve toplumda tepki alıyoruz.İşte bu nedenle daha soğuk yüzlü,sert mizaçlı,vurduğu yerden ses getirecek bir zabıta Müdürü atıyorum.”Yerse tabi;

5393 Sayılı Belediye Kanununda, Belediye Zabıta Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde, “Belediye zabıta teşkilatı personel kadro ve unvanları; Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına İlişkin Esaslara göre belirlenmiş; daire başkanı, zabıta müdürü, zabıta şube müdürü, zabıta amiri, zabıta komiseri ve zabıta memuru unvanlı kadrolar ile hizmet için gerekli diğer kadrolardan oluşur”diyor..

Şu bir gerçek norm kadro olarak bu işi çözemez .

Zabıta görünen kuru kalabalık işçi kadrosunda, taşeron kadrosunda,imza yetkisi olmayan çalışanlarla bu işi düzeltmek çok zor.

Öncelikle kadroyu genişletmeli, ihtiyaç olan kadroyu düzgün bir planlama ile kentteki bu düzensizliğe, işgale, kaçak yapılaşmaya, kaldırım işgallerine çözüm bulunması lazım.

Şuan mevcut memur kadrosunda olan Zabıta ekibinin de deneyimlerinden faydalanarak sonuç alınabilir.Bildiğim kadarıyla Başkan Alan Zabıta Müdürlüğü bir çalışma yaptığı gelen bilgiler içinde,kimileri görevi kabul etmediği,kimileri ile ilgili çalışma devam ettiği.

Benim kişisel fikrim Zabıta Müdürü illada erkek olacak diye bir şey yok.Tam tersi,bu işe de bir kadın eli deyerek gayet de güzel bir disiplin sağlanabilir.

Belediye Başkanı Selim Alan’ın bu konuda ilk refleks olarak köylü-satış yapanlardan kenti düzen sokması abeste iştikal oldu.Oysa  kaldırım işgalleri sadece mevsiminde yiyecek satanları kapsamıyor.Bir çok esnafın kaldırımları nasıl işgal ettiklerini vatandaş görüyor da Başkan Alan görmüyorsa, manavından,mobilyacısına,cefesinden,galericisine kadar bir çok meslek grubu zaten kenti işgal etmiş durumda.Çözüm yaşanabilir bir kent yaratmaksa,gücü yeten yete değil, hak,adalet,hukukla olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: