GMİS Yöneticileri Kemal Türkler sergisini ziyaret etti

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, Zonguldaklı fotoğraf sanatçısı İbrahim Akyürek’in “70’li Yıllar-Bir Kesit” isimli sergisini ziyaret etti.Sergi Odası Kültür Sanat Ortamı’nda 70 li yıllarda ki DİSK Maden İş Sendikasının emek mücadelesini anlatan fotoğrafların yer aldığı sergi ziyaretine Genel Başkan Yeşil ile birlikte GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, GMİS Mali Sekreteri Volkan Yıldız, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir’de katıldı.

Uzun Yıllar İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) bünyesinde fotoğrafçılığa başlayan ve uzun yıllar derneğin üyesi olarak aktif yöneticilik yapan Akyürek halen İFSAK onur üyesidir.

Akyürek, 1990 Büyük Madenci Grevi ve 4 Ocak 1991 Büyük Ankara Yürüyüşünün her anını adım adım fotoğraflayarak, Zonguldaklı Madencinin dünya emek mücadelesi tarihinde altın harflerle yer almasında önemli katkılar sağlamıştır.

 

Fotoğrafçı İbrahim Akyürek ve dönemin DİSK Maden İş Sendikası bünyesindeki işçi fotoğrafçıların çalışmalarından oluşan sergi 1 Ağustos 2019’a kadar açık kalacak.Yeni eklenen fotoğraflarla dördüncü kez açılan sergi grev, yürüyüş, 1 mayıs’lardan; Kemal Türkler’in sendikal mücadelesi ve cenazesinden, Zonguldak gençlik ve işçi hareketinden görüntüler içeriyor.

65 fotoğraftan oluşan sergi, Kemal Türkler’in anısına adandı. 

Sergi hazırlığını yürüten İbrahim Akyürek 1974 yılında İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği) bünyesinde fotoğrafa başladı, İlerici Gençlik Derneği (İGD) foto-film bölümü gönüllüsü oldu, 12 Eylül 1980 darbesi öncesi DİSK Maden İş Sendikası’nda fotoğrafçı olarak çalıştı. Sendika bünyesinde; işyeri ve bölge basın yayın komiteleriyle birlikte sendika çalışanlarından oluşan İşçi Fotoğrafçılar Ağı oluşumunu başlattı. 90’lı yıllarda İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Kültürel Haklar Komisyonu’nda çalıştı. Uzun yıllar İFSAK aktif üyesi olan, derneğin yöneticiliği yapan Akyürek, şimdi İFSAK onur üyesi. 

Saat 10.00-18.30 arası (pazar dışında)

Yer: SergiOdası Kültür Sanat Ortamı

Mithatpaşa Mah. Zübeyde Hanım Cad. 19 Arı İşhanı Kat 1 (Zafer Eczanesi Üstü, Madenci Heykeli’ne 100 m.) Merkez-Zonguldak

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: