Bölge firmalarının fuara katılmamış olması skandaldır

Bölgede faaliyet yürüten önemli firmaların 3. Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’na katılımlarının sınırlı kalmasını eleştiren Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Bölgemizde değişik ölçeklerde de olsa, çok sayıda inşaat malzemesi ve mobilya üreticisi firma bulunuyor. Kimse kusura bakmasın, bu firmaların, Zonguldak, Bartın, Karabük üçgenin tam ortasında yer alan bu güzide merkezde, büyük çabalarla oluşturulan altyapı ve sağlanan kolaylıklara rağmen fuara katılmamış olması skandaldır” dedi.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 18-21 Temmuz tarihlerinde yapılan 3. Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kantarcı yaptığı değerlendirmede, “Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın açılışını gerçekleştirdiği 3. Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı’nı geride bıraktık. Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz fuar, Belediyemizin, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansıve bölgede faaliyet yürüten OSB’lerin katkısıyla kapalı alanı 5.000 m2‘ye çıkardığı pazaryerimizde kuruldu. Fuarın başkaca bir çadıra ihtiyaç duyulmadan kurulabilmiş olması maliyetlerin aşağılara çekilmesini sağladığı gibi fuar altyapımız için önemli bir kazanım oldu. Önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl da ziyaretçi sayısıyla ilgisininyüksek olması hepimizi sevindirdi. Buna karşın faaliyetlerini bölgemizde sürdüren firmaların katılımının yetersiz olması bizleri üzdüğü gibi bölgemiz adına yeniden düşünmeyede sevk etti” dedi.

Ekonomik Kriz Nedeniyle Katılmadık Demeleri Açıklayıcı Değil 

Kantarcı değerlendirmelerini, “Oysa yıl boyu düzenli hazırlık toplantıları yapılmış birçok detay konuşulmuştu. Buna rağmen bölge firmalarından yeterli katılım olmadı. Firmalardaki bu ilgisizlik ve isteksizliğin, ilk bakışta,‘Ekonomik krizden’ kaynaklandığı düşünülebilir. Ama ben bunun gerçekçi bir analiz olmadığını düşünüyorum. Çok şükür ki, bölgedeki firmalarımızın önemli bölümü sürekli olarak yeni yatırım yapıyor. Hatta yeni tesislerinin açılışını bizzat Sayın Bakana yaptırıyor. Hal böyleyken ekonomik krizin fuara katılmama gerekçesiolarak gösterilmesi akla yatkın olmadığı gibi, buna inanmak da safdillik olur. ‘Bu fuarın bize bir getirisi yok’ diyerek katılmayanlarsa, en hafif deyimle, varlıklarını borçlu oldukları memleketlerine ihanet etmektedir. Fuar dışında, bulundukları bölgeye hiçbir katkısı olmayan bu firmaların varlık nedenleri de bence sorgulanmalıdır” diyerek sürdürdü.

Üzerlerinde Bu Sanayi Tesislerine Yerlerini Veren İnsanların Vebali Var 

Kantarcı açıklamasını, “Bölgemizde değişik ölçeklerde de olsa, çok sayıda inşaat malzemesi ve mobilya üreten firma bulunuyor. Kimse kusura bakmasın,bu firmaların, Zonguldak, Bartın, Karabük üçgenin tam ortasında yer alan bu güzide merkezde, büyük çabalarlaoluşturulan altyapı ve sağlanan kolaylıklara rağmen fuara katılmamış olması skandaldır. Üzerlerinde ‘Buralara sanayi tesisi kurulsun, bölgemiz gelişsin’ diye bu sanayi tesislerine yerlerini veren insanların vebali bulunmaktadır.Sürekli dile getirilen Filyos Endüstri Bölgesi’nde binlerce insana iş sağlanacağı söylemi de bu bağlamda iyi düşünülmelidir. Fuarın daha da gelişmesi, kalıcılaşması ve bölgemizin ekonomik bir cazibe merkezi haline gelmesi için büyük görevleribulunanTicaret ve Sanayi Odası kendini gözden geçirmeli, bölgede faaliyet yürüten şirketlerin bu tip çalışmalara destek vermesi için çok daha aktif olmalıdır” diyerek tamamladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: