Topaloğlu; “Zorla Geri Gönderme İşlemlerini Durdurun!”

Yeşil Sol Parti Zonguldak İl Başkanı Ali Topaloğlu, İçişleri Bakanlığının Geçici koruma statüsü, hiç kağıdı olmayan göçmenleri  İdlip ve Afrin’e göndereceğiz”sözlerine yönelik tepki gösteren basın açıklaması yaptı.Topaloğlu, “Göçmenlerin arasında herkesin sınır dışı edileceğine dair panik kabusa dönüşmüş durumda. Mülteciler yalnız değildir!”dedi Topaloğlu, “Türkiye ve diğer tüm ülkelerde yaşayan göçmenler, o ülkenin yurttaşlarıyla eşit koşullarda yaşayabilecekleri haklara sahip olmalılar” dedi 

Ali Topaloğlu yaptığı basın açıklamasında, “Türkiye ve diğer tüm ülkelerde yaşayan göçmenler, o ülkenin yurttaşlarıyla eşit koşullarda yaşayabilecekleri haklara sahip olmalılar. Türkiye, BM’nin mültecilerle ilgili Cenevre Sözleşmesi’ne taraf ancak coğrafi bir çekince koymuş durumda. Kimsenin nereden geldiğine, etnik kimliğine bakılmaksızın göçmenlerin “mültecilik” statüsü derhal tanınmalıdır.

“Mülteciler, bir gün evlerine göndereceğimiz “misafirler” gibi ele alındığı için sağlık, eğitim, barınma, çalışma yaşamına katılım gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere kalıcı çözümler üretilmiyor. Her insanın dilediği yerde insan onuruna yaraşır biçimde yaşama hakkı vardır ve bu hak hükümetlerin keyiflerine ya da devletler arasındaki pazarlıklara konu edilemez.

“Irkçılığa ve nefret söylemine izin vermeyeceğiz!”

Türkiye’de özellikle ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte son derece tehlikeli bir sığınmacı karşıtı ırkçı dalga yükseliyor. Bu dalga, iktidar odakları yerine savaşın mağduru olan Suriyelileri hedef alıyor. Hükümet yayılmacı, maceracı dış politikalarının faturasını Suriyeli mültecilere ödetmek istiyor.

Ne içinde bulunduğumuz ekonomik krizin, ne savaşın, ne iklim krizinin, ne de diğer sorunlarımızın sorumlusu mülteciler değildir. Bu insanların mağdur oldukları, bu topraklarda bu nedenle bulundukları ve halen mağdur edildikleri unutulmamalıdır. Bugün dayatılan ırkçı, ayrımcı söylemlere ve uygulamalara karşı mültecilerin haklarını savunmak, birlikte, barış içinde, eşit, özgür bir yaşamı kurmanın ilk adımıdır.

İşte tam da bu nedenle serbest dolaşım hakkı önündeki engelleri kaldıralım! Bizler, hiçbir ayrım gözetmeksizin birlikte yaşamı savunuyoruz. Herkes için eşit, özgür bir dünyanın mücadelesini veriyoruz.

Dayanışma ile güçlenecek ve umudu büyüteceğiz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: