“Zonguldak’ta ortak iş yapma kültürü gelişmiyor”

Zonguldak Cumhuriyetin ilk kenti,sanayinin can damarı olarak şekillenmiş,zamanla genç Cumhuriyetin ilk kentinde Amele (İşçi) Birliği burada kuruluyor.İş çevresini içine alan Ticaret Odası yine bu kentte.Bugünlerde Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası kuruluşunun 100.Yılını kutladı.Yani bakarsak tarihimizde İşçi-İşveren,bürokrasi birlikte bu kentin yükselmesinde önemli bir görev üstlenmiş.İşte o tarihten başlayan gelenek, birlikte iş yapma geleneği kurumsallaşarak,bir yaşam biçimine dönüşerek geldiğini biliyoruz.

Bu birlikte iş yapma geleneğinin ana damarını başta işçi sınıfı, maden işçilerinin ortak kültürü yaratıyor.

Yerin yüzlerce metre altında emeğin, alın terini yer üstüne çıkardıkları kömürle buluşturarak ve bunun kültürel-sosyal yapısını yer üstünde geliştirerek ortak yaşam kuruluyor. Bunun için Demokrasinin, emeğin başkenti ismini alıyor.

Bugünlerde kent o bildik kimliğinden uzaklaşmış,uzaklaştırılmış,kendi kültürüne yabancılaştırılmış bir durumda.Emeği ve Demokrasiyi,birlikte iş üretmek neredeyse yok olmuş durumda.Toplumsal gelişmişliğin yerini bireyselliğin,kolektif çalışma ve üretmenin yerini tekil işlerin aldığı bir zamandan geçiyoruz.

Kısaca sancılı bir dönemdeyiz.

Bugün kentin geldiği noktada örneğin 80 Yıllık Amele Birliği Hastanesi kapatılmak isteniyor.TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu CHP Sözcüsü, Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın meslek hastalıkları ile ilgili soru önergesini yanıtlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un verdiği rakamların ve sonuçlarının doğru olmadığını dile getirdi ve Amelebirliği Hastanesi ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı, “Türkiye’de sadece 3 tane Meslek Hastalıkları Hastanesi var.Bunlardan biri de Zonguldak’ta.Bu hastaneler, meslek hastalıklarında önemli basamaklardan biri.Ama şimdi Zonguldak’taki hastanenin kapatılması söz konusu.Biz sayıları arttırılmalı derken,mevcut hastanelerin kapatılması konuşuluyor. Üstelik kömürün başkenti Zonguldak’ta madencilerin paraları ile kurulmuş,80 yıldır hizmet veren bir hastaneden söz ediyoruz. Zonguldak Uzun Mehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi’nin kapatılmasını asla kabul etmiyoruz” dedi.

Evet Cumhuriyet İlk kentinin neredeyse ilk kuruluşunun geldiği durum ortada.

ZTSO Metin Demir, Kuruluşunun 100.Yılını kutladığı şu günlerde, yatığı açıklamalarda, “Projelerimizle ilimizin ekonomisine heyecan katmaya, yeni sektörlere alan yaratmaya devam edeceğiz”diye belirtsede, yine iş çevresinden Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Zonguldak Şubesi bir süredir ara verdiği üye istişare toplantılarına yeniden başladı. Zonguldak-Kozlu Lemariz Cafede gerçekleşen toplantıda üyeler tek  tek söz alarak çalışmalar ve Zonguldak hakkında görüşlerini paylaştı.İstişare toplantısında çıkan en önemli ortak fikir ise MÜSİAD üyelerinin ortak olduğu büyük bir yatırım hedefi oldu. Zonguldak’ta ortak iş yapma kültürünün gelişmediğine, bir çok ilde ise ortak iş yapılmasıyla büyük holdinglerin ortaya çıktığına dikkat çekildi.

Ortak iş yapma kültürünün kentte kaybolduğunu dile getirdiler.

Aslında İş çevresinin açıkça ortaya koyduğu bu durumu kim yarattı, kim bundan sorumlu bu da ayrı bir tartışma konusu.

Ama bir gerçek var ki, oda ekonomiden, siyasete, sosyal-kültürel alana kadar tüm alanlarda uzun süredir birlikte iş yapma-ortak iş üretme kalmadı.Bunu kentin kimliğinden uzaklaşmasının, demoktarik, açık, şeffaf yönetim anlayışlarından, emeğin ve demokrasi kültürünün her geçen gün daha da gerile gitmesinin nedenleri olarak değerlendirmeliyiz.

MÜSİAD yetkililerinin gerekse de toplumsal hareketlerin sık sık dile getirdikleri “Zonguldak’ta ortak iş yapma kültürü gelişmiyor” sözünü bugün için doğru anlayıp.Bunu tersine çevirmek te yine kent insanının elinde olduğunun farkına varılması gerekiyor.Bunun yolu kentin kent kimliğinin yeniden kendi değerleri üzerine oturtulmasından başka yol olmadığında birleşerek çözebiliriz.

Buda emeğin ve demokrasinin yeniden vücut bulması,önyargılardan uzak,açık,samimi, şeffaf,dürüst davranışların yaşamımızda hayat bulmasıyla mümkün olacaktır.

Sağlıcakla kalın.

Halkımızın Kurban Bayramını kutluyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: