Zurnacı; “Bu zafer, Eğitim-Sen’in hukuk mücadelesinin sonucudur”

Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi Örgütlenme Sekreteri Şafak Zurnacı, Şube Başkanları Orhan Yılmaz’ın arka arkaya kazanılan davalar sonucunda 5 yıl sonra yeniden okul müdürü olarak atandığını belirterek, “Beş yıl boyunca kazanılan beş dava sonunda Şube Başkanımız Orhan Yılmaz’ın Fatih İlkokulu’na müdür olarak atanması bir zaferdir. Bu zafer, Eğitim-Sen’in hukuk mücadelesinin sonucudur” dedi. 

Zurnacı, yazılı açıklamasında şunları söyledi:

“14 Mart 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren torba kanunla, şube müdürlüğü dışındaki tüm idari kadrolar görevden alınmıştı. Bu torba kanuna dayalı olarak yeniden düzenlenen okul ve kurumlara yönetici atanması ile ilgili yönetmelik gereği yapılan değerlendirmelerle, ülke genelinde cumhuriyet tarihinin en büyük yönetici kıyımını yaşamıştık. Bir yandan ‘bizim sendikamıza geçerseniz yöneticilik işiniz yeniden değerlendirilir’ vaatleri ile yandaşlığın pervasızlığını görmüş, diğer yandan değerlendirme yapan okul paydaşları dışındaki ilçe Milli Eğitim Müdürü, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürlerinin kendilerine verilen talimat üzerinden yaptıkları değerlendirmelerdeki hukuksuzluklarına tanık olmuştuk. Çalıştıkları okulların öğretmen ve velilerinden tam puan alan okul müdürlerimiz, görev yaptıkları okulun kapısından bir kez içeri girmeyen zamanın İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek ve göreve yeni atanmış şube müdürleri, yaptıkları değerlendirmelerle, dillerine pelesenk ettikleri kul hakkını hiçe sayarak onlarca insanı mağdur etmiş, haksız ve hukuksuzca verilen düşük puanlar ile birçok okul müdürümüzün hakları gasp edilmişti. Bizler, müdürlüğü gasp edilenlerle birlikte beş yıl önce yaptığımız açıklamalarla ‘Biat etmedik, etmeyeceğiz ve geri döneceğiz’ demiştik. Haksızlığı bizlere yaşatan itibar cellatlarına, haksızlıklardan beslenenlere, kamusal görevini yaparken, yetkisini kişisel ikbal için kullananlara karşı olduk, karşı durduk. Haksızlığa, adaletsizliğe karşı savaşırken verdiğimiz mücadele; kimilerince ‘akıntıya karşı boşa kürek’ ya da ‘bundan bir şey çıkmaz’ eyyamcılığı ile nitelendirilse de, görevlerinden ayrılanlarla birlikte onurla ve başlarımız dimdik söylediğimiz gibi ‘bizler Hasan Ali Yücel’in, Fakir Baykurt’un, Gültekin Gazioğlu ve ülkemizin aydınlanması için bedel ödemiş ve ödeyenlerin onurla yaşadığı mücadelenin bugünkü neferleriyiz”

Her yaptıkları hukuksuz işlemi ‘yargı yolu açıktır’ diyerek eyyamcılık yapanlar, son olarak Zonguldak İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar ile Eğitim-Sen Şube Başkanımız Orhan Yılmaz’ın okul müdürlüğü hakkını teslim etmek zorunda kalmışlardır. Beş yıl boyunca kazanılan beş dava sonunda Şube Başkanımız Orhan Yılmaz’ın Fatih İlkokulu’na müdür olarak atanması bir zaferdir. Bu zafer, Eğitim-Sen’in hukuk mücadelesinin sonucudur. Hep söyledik. Her mücadele bir kazanım ile sonuçlanmayabilir. Ancak her kazanım mutlaka bir mücadele sonucudur. Bizler biliyoruz ki, haklarındaki mahkeme kararına rağmen haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilen öğretmenlerimiz İsmet Akyol, Gökhan Taner Günsan, Bülent Kopan, ESM Zonguldak Şubesi’nden Tahsin Kumkumoğlu ve Ercan Acar, BES Şubesinden açığa alınan Hayri Anıl Çetin de bir gün mutlaka, ama mutlaka görevlerine döneceklerdir.

Saçma sapan dosyalarla evlerinden/eşlerinden, öğrencilerinden ayırdığınız Polat Ulus ve Murat Durmuş öğretmenlerimiz de bu kentteki görevlerine döneceklerdir. O günler geldiğinde biz bayram davulları çalarken, siz savaş tamtamlarınız, elinizde kalan tokmaklarınız ve itibar cellatlığınızla baş başa kalacaksınız. Tarih, haklıyı ve haksızı, karanlık ile aydınlığın savaşımını yazarken sizler için özel bir şeyler yazacağına da eminiz.

Tarihin bu yazımına katkıda bulunmak için Şube Başkanımız Orhan Yılmaz beş yıl öncesinden başlayan hukuksuzluğu ortaya koymak adına eski İl Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek’i ‘görevini yapmadığı’ suçlamasıyla CİMER’e şikayet etmiştir. Çünkü sizler, CİMER’i, saçma sapan dosyalarınızla sürgün ve cezalarınızın ilk durağı yaptınız. Sizin uyguladığınız sistem bu değil midir? Birçok arkadaşımızı CİMER’e yapılan şikayetler ile cezalandırmadınız mı? Okullarının önünden bile geçmediği müdürleri düşük puanla değerlendirerek görevden alınmalarına neden olan eski Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, komisyon görevlisi olmasına rağmen Orhan Yılmaz için yapılan son değerlendirmeye katılmayarak görevini ihmal etmiş ve bir kez daha adaletin gecikmesine neden olmuştur. Turgut Özbek şube başkanımızın değerlendirme komisyonundaki görevine katılmayarak görevini yerine getirmemiş ve suç işlemiştir.

Eğitim-Sen olarak, her türlü haksızlığa karşı durmaya, yanlışı teşhir etmeye devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmaması bekler, halkımızın yaklaşan Kurban Bayramı’nı kutlarız.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: