GMİS’ten iki Farklı yorum Atalay Sattı mı, Satmadı?

Geçtiğimiz haftanın ülke gündemine oturan konusu Kamu İş yerlerinde çalışanlar adına Türk-İş’in Hükumetle yaptığı “Çerçeve” anlaşması idi.

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” sözleri ülke genelinde tepkilere neden oldu.

Siyasi Parti Genel Başkanlarından, meslek ve kitle örgütlerine kadar birçok toplumsal kesim Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı sert dille eleştirdi.

Fakat ne hikmetse Zonguldak’ta örgütlü bulunan ve Türkiye işçi sınıfı mücadelesinde önemli deneyime sahip Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS)’te Türk-İş Genel Başkanı Atalay ile ilgili farklı iki görüş ortaya çıktı.

Ergün Atalay kameraların karşısında, Zonguldak Genel Maden İşçilerinin adını da vererek,(Mealen) “Zonguldak’ta Maden İşçilerinin kasında 10 bin lira yok. Nasıl Greve gidilecek, haydi atma iMzayı. Grev süresince işçilerin maaşları vb nasıl ödenecek” dedi.

Ve ekledi.”Ben buraya gelirken Türk-İş’e bağlı bütün Genel Başkanlardan imza aldım geldi” dedi.

Bu düşünceyi doğrularcasına GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Halkın Sesi Gazetesi’nde çıkan haberde, “Günümüz şartlarında yapabileceğimiz en iyi sözleşmeyi imzaladık. Memnun edemediğimiz arkadaşlarımız var. Ben GMİS Genel Başkanı olarak “imzalamam” dedim. Ben itiraz edince Petrol-iş ve Türkiye Maden-İş de imzalamayacağını söyledi. Ancak, diğer sendikalar imzalayacağını açıklayınca yalnız kaldık. Çerçeve anlaşması olduğu için imzayı artık.” diye ifade etti

Yani bir anlamda da Türk-İş Başkanını onaylamış oldu.Ama açıklamanın kamuoyuna yansıma şekline göre Yeşil bu konudan muzdarip, hatta  “yanlız bırakıldık”demeye getirdi.

Yine aynı Halkın Sesi’nin verdiği haberde Yeşil, “Günümüz şartlarında yapabileceğimiz en iyi sözleşmeyi imzaladık.”demesi ise tam bir çelişki yumağı.

İşin bir diğer yanı ise  Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu’nun, Ergün Atalay ile ilgili yaptığı değerlendirme.Bakın nasıl sahip çıktı, Atalay’a, “Türk İş Başkanımız elinden gelen her şeyi yapmıştır. Daha iyi şeyler olabilirdi belki, daha iyi şeyler alınabilirdi. Gönlümüzden, onun da gönlünden bu geçiyor. O da bunu ister. Bunun için mücadele veriyor ama neticede elden gelenin en iyisi yapılacak. Alınabileceğin en iyisini gördüğü zaman imzayı atmıştır. Biz sayın Türk İş başkanımızı iyi tanıyoruz. Bugüne kadar işçi sınıfını satmamıştır. İşçi sınıfına yanlış yapmamak için elinden geleni yapmıştır. Oradaki söylemine bakarak onun hakkında yargıda bulunmak doğru bir yaklaşım olmaz diye düşünüyorum. Oradaki söylemini ne mantıkla söylediği veya nasıl bir düşünceyle söylediğini bilemiyoruz. Onu onunla konuşmak lazım. Neticede Türk İş Başkanının yapmış olduğu bir söylemdir. Onunla konuşmak lazım. Biz onun adına bir şey söylersek yanlış olur.”

Aslında bu açıklama her şeyi daha net ortaya koyuyor.GMİS’in mevcut yapısını.Genel Başkan güya işçiyi ve sendikayı yanlız bırakıldığından bahsederek ve kamuoyunu maniple ederek tersten Atalay’a sahip çıkarken, İsa Mutlu bunun üstündeki örtüyü daha da kaldırarak açıktan GMİS’in tutumunu ortay koymuş oldu.

Atalay İşçiyi Satı mı? Satmadı mı? Tartışmasında asıl mesele GMİS Yöneticileri İşçiyi Satı mı? Satmadı mı konusunu tartışmakta yarar var.

Yer üstünde çalışan işçilerin ücretlerinin iyileştirilmesi için yaptıkları tüm görüşmelere rağmen verilen sözlerin tutulmadığına vurgu yapan Yeşil, “Bakanlık yetkilileri yer üstünde çalışan arkadaşlarımız için verdiği sözü tutmadı.” dedi.

Adama sormazlar mı? Niye İmzaladın o zaman? Nerede Liderlik, Mücadele, Üretimden gelen güç.

 

Çınar Gazetesi 5 Yaşında

Kozlu Merkezli çıkıp bölgenin neredeyse tüm noktalarına ulaşan, Çınar Gazetesi kuruluşunun 5.Yılını kutluyor.

Başta Gazetenin Kurucusu Ali Cinal ve tüm gazete ekibini kutluyoruz.

Yerel Basının zor günlerden geçtiği şu günlerde Nice 5.Yıllar diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: