Zeki Tosun’dan 1 Nisan Şakası gibi değerlendirme

Zonguldak’ta aklı selim kime sorsanız kentin bu durumundan, kötü gidişinden dolayı söyleyeceği mutlaka bir şeyler vardır.

İşsizlik, pahallılık, zamlar, çevre ve doğa katliamları aldı başını gidiyor.

Sağlıkta her gün yeni yeni vakalarla karşılaşıyoruz. Hastanelerde yoğun bakım ünitelerinin yetersizliği kent insanını ülkenin farklı illerine taşımaya neden oluyor.

Çevre katliamı hemen burnumuzun dibinde 10 bin ağacın kesildiği Alaplı’da toplum ayağı kalkmış durumda.

Geçtiğimiz aylarda Kilimliye yapılması düşünülen “Gemi Söküm Tesisi” için kentte siyasetten bürokrasiye herkes tepki gösterdi. (Özellikle Çevre Derneği, TEMA,Yaşanabilir Zonguldak Platformu)

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Kaçak(Kayıt dışı ocaklar) da ölümlerin artması nedeniyle genelge yayınladı.

TTK’da işçi sayısı her geçen gün düşüyor.6 Binlere düşen çalışan sayısına ek, alınması düşünülen işçiler daha alınmadan,işe başlamadan o oranda emekli olan işçiler var.

Yerel seçimin üzerinden neredeyse 7 ay geçmesine rağmen gözle görünür bir adım yok. Özellikle Merkez İlçede, Kozlu ve Kilimlide iktidara gelen AKP belediye başkanları gözle görünür adım atmayı bırakın kamuoyunda tartışılır duruma geldi

Özellikle Merkez İlçede en büyük sorun olan yolların asfaltlanması konusu mevsimlerin en elverişli zamanının boşa geçtiği, asfaltlama konusunda ki gecikmeler nedeniyle kent yazı toz toprak içinde geçiriyor.

Özellikle tedbirsizlikler, yoğun yağış nedeniyle Merkezde, Kozlu’da yağıştan etkilenen esnafın yaraları yeni yeni sarılıyor.

Bölgede Termik Santraller yasa tanımazlığı devam ediyor. ÇATES’in havaya verdiği kara dumanlar her gün sosyal medyada yer alıyor.

Zonguldakkömürspor ile ilgili tartışmalar espri konusu olmaya devam ediyor.

Kısaca ekonomiden, siyasete, sosyal hayattan,geleceğe dair birçok alanda kent insanı çile çekerken AKP Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, AKP Danışma Kurulu Toplantısında öyle bir pembe tablo çizdi ki, bu anlatılan bizim hikayemimiz mi? diye kendi kendimize sormamız gerektiğine inanıyorum.

İl Başkanı Zeki Tosun bakın başlıklar halinde nelere değindi;

*”TTK’ya yaklaşık 8 bin dolayında yeni üretim işçisi alındı“(17 Yıllık AKP iktidarında) Başkan 17 Yıl önce TTK’da işçi sayısının ne kadardı şuanda bu sayı kaç olduğuna değinmiyor.)

*”Filyos Limanının Yüzde 90 oranında tamamlandı” (Başkanın Yüzyıllık dediği Proje sadece Limandan oluşmadığını biliyoruz. Şuana kadar hangi yatırımcı bu konuda somut adım attı buda belli değil.)

*”Saltukova Havaalanımızın iç hat seferlere açılmasını sağladık“dedi. Ama Uçak seferlerinin seyrüseferleri yaz aylarının dışında olmadığını, hatta yaz aylarında bile THY defalarca iniş yapmayarak yolcuları Kastamonu’ya, Ankara’ya geri götürdüğünden bahsetmedi.

*”Zonguldak-Ereğli yolunu tamamlayarak hizmete açtık“dedi. Nerdeyse 40 yılı aşkın yol sorunu bırakın uzağa gitmeyi, TIP Fakültesi girişinde henüz kayalardan yolun tehlikeli durumu görmezden geliyoruz.(Karayolları konusunda CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın özel çabalarını da buradan aktarmakta yarar var.)

*”50 bin vatandaşımızı iskana kavuşturduk“(Zonguldak’ın Site-İncivez bölgelerinde iskan alamadıkları için Su ücretlerinin hala farklı ödendiğini unutmu? Ayrıca İskandan çok kenti Tapu sorunu hala çözülmüş değil, Tapu Tahsis belgeleri elinde olan on binlerce vatandaşımız bekliyor.Islah İmar planlarının hala raflarda durduğu, vatandaşlar Vali Erdoğan’dan yardım istediklerini Susma’nın sayfalarından defalarca aktardık)

*”Halkımızın huzurlu sağlık hizmeti almasını sağladık” (Bugün kentte özellikle TIP Fakültesi’nde, Atatürk Devlet Hastanesinde uzman Dr. ve Yoğun Bakım Ünitelerinin azlığı nedeniyle yurttaşlarımızın kent dışında çözüm aradıklarını Başkan Zeki Tosun en iyi bilenlerdendir).

Konuşmasını özetle başlıklar halinde aktardığımız AKP İl Başkanı Zeki Tosun’un Danışma Kurulu toplantısında yaptığı 18.Yaş konuşması daha çok tartışılacağa benziyor.

AKP İl Başkanı Zeki Tosun’un 18.Yılını kutladıkları AKP’nin geçen 17 Yıllık sürede yaptıklarını aktardığı bu konuşmaya sadece ben değil, AKP’nin kendi içinden gelen homurtulara bakarak değerlendirme yapmamız lazım.AKP bu kente 17 Yılda ne verdiğini kenti terk eden işçi-işsizlerden, kalifiye elemanlardan, iş çevresinden çok rahat anlayabiliriz.

Kentin bu kötü gidişine polyannacılıkla değil, yaşamın gerçeklerinden yola çıkarak çözüm bulabiliriz.Bunun için daha samimi, gerçekçi, kalıcı politikalarla çözüm üretebiliriz.

Açık, şeffaf tutumlarla kente katkı yapabiliriz.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: