Zonguldak’ta “Babacan”lardan bir ses yok

Türkiye’de siyaset sıcak sulara doğru evriliyor.Bir yandan bölgede savaş ve güvenlik sorunları içeride çatışmalı-ötekileştirici-yok sayıcı,tekçi siyaset tarzının çatlamaya başlaması.

Bu çatlama yeni dil ve davranışları,yeni yer alışları ve konumlanışları birlikte getiriyor.

Siyasetin dili yeniden “normalleşmeliyiz”, “birlikte yaşamalıyız”, “daha adil demokrasi”, “adalet-hak,hukuk”üzerine yeniden tartışılmaya, Anayasa yeniden rayına oturtulmalıya kadar bir çok konu gündemde.

Aslında tüm bu konular yukarıda, merkezlerde tartışılırken yerelde henüz bu konuların rüzgarı, esamesinden çok, yerel aktörler toplumsal mücadele,ülke gereçklerinden değil,kendi gelecekleriyle, kendi bulundukları konumları sağlamlaştırma ile uğraşıyorlar.

Türkiye’nin konuştuğu en önemli konuların başında AKP’de meydana gelen heyezan.

Bir yandan eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı parti ve ne getirip ne götüreceği konuşulurken, diğer yanda AKP’nin Kurucu üyesi, sonralarında Bakanlık yapan Ali Babacan-Abdullah Gül’ hareketinin Aralık sonunda kuracağı parti şuanda gündemin sıcak konularının başında geliyor.

AKP içinde her ne kadar “AKP’ye Reis’e birşey olmaz”denilsede tartışma AKP’nin toptan yok olmasının değil ama, yüzde 50+1 dengesinin mutlaka değişecek olması neredeyse gün gibi ortada.

Bir yanadan “Babacan”lar konuşulurken diğer yandan AKP’nin geçmişte de “vicdanı” olarak anılan.Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasıyla ilgili “Kaftancıoğlu’nu sevmiyor olabiliriz. Seçimi kazandı bir kahraman haline getirdiler. Attığı mesajların hiçbirisine katılmıyorum. Ama ifade özgürlüğüne saygı duymalıyız, tahammül etmek zorundayız” dedi.

Arınç’ın bugün TV Programında sözleri işin cidiyetininde resmini veriyor aslında.

AKP’den ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan affını isteyerek ayrılan ve önümüzdeki aylarda parti kuracağını resmen açıklayan Ali Babacan, Karar Gazetesi’ne verdiği röportajda önemli konulara değindi.

Röportaj’da Babacan, “Yıl bitmeden partiyi kuruyoruz”diye bilgi verdi.Ve ekledi; “Uzun yıllar güzel sonuçlar elde ettik. Önemli ilkeler ortaya koyduk. Adaleti tesis etmek, işi ehline vermek, kararları istişareyle almak, kurumların itibarını korumak, şeffaf olmak ve belki de en önemlisi önce insan diyebilmek. Bunlar çok önemli ilkelerdi”, “Türkiye’nin şu anda içinde olduğu durum gerçekten bizi üzüyor. Ve niye bu durumda ülke diye baktığımızda da bu ilkelerden ve değerlerden uygulamada uzaklaşılmış olması” “AK Parti’nin kuruluş döneminin şartları ile bugünün şartları çok farklı. O dönemde 28 Şubat süreci vardı. Toplumun bazı kesimlerinin özgürlük alanının oldukça daraldığı, temel haklar konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığı bir dönemdi. Toplumun bazı kesimlerinin baskı altında olduğu, ötelendiği bir ortamda AK Parti ortaya çıktı. Şimdi baktığımızda durum çok farklı. Yine bir özgürlük sorunu var Türkiye’nin. Yine bir temel haklar sorunu var. Ama bunların niteliği değişti. Daha farklı kesimleri de ilgilendiren sorunlar haline geldi bunlar. Ayrıca, Türkiye’nin bir adalet sorunu var. Bir ekonomi sorunu var

Karar Gazetesi’nden Ahmet Taşgetirenin, “Devletin dini adalettir.”sorusuna Babacan, “Evet, Hz. Ali’nin sözü. Milletin birliğini, toplumsal huzur ve barışı ancak fırsat eşitliği ve adaletle sağlayabilirsiniz. Devlet eğer farklı kesimlere farklı farklı bir bakış geliştiriyorsa o toplumda milli birlik ve beraberlik olmaz..Devletin vatandaşı olan herkese aynı samimiyetle bakabilmesi lazım. Türkiye için şu anda şiddetle ihtiyaç duyulan bu. Düşünce özgürlüğü, inanç özgürlüğü. Devlet bunun bizzat teminatı olmak zorunda”Ali Babacan’ın rahatsızlıklarından biride AKP’de üç Kurul’ın işletilmemesi.Bu konuda, “Ak Parti’nin en önemli ilkelerinden biri de 3 dönem kuralıydı. Bu basit bir kural değil. Günlerce haftalarca tartışmalardan sonra o kural yazıldı. Ve ilk kuruluşta üç dönem kuralı “üç dönem nokta” şeklindeydi. Üç dönemden sonra ciddi bir insan kaynağı değişikliğini öngören bir kuraldı o. Sonra o kural kademe kademe gevşetildi”dediAhmet Taşgetiren’in Kürt Sorunu konusundaki sorusuna, “Kürt sorunu bizim en önemli çalışma alanlarımızdan biri”diye cevap verdi.Ve, “Daha önce de söyledim. Her konuda yeniden üretilmiş stratejilere ihtiyaç var. Her konuda sıfırdan çalışmalar yapmak gerekiyor. Bu sorunun bütün boyutuyla açık yüreklilikle ortaya konulması gerekiyor. Siyasi boyutuyla, güvenlik boyutuyla, sosyal boyutuyla, ekonomik boyutuyla, uluslararası boyutuyla”ekledi

Kısaca Babacan Ekonomiden,sosyal yaşama,demokratik devletten,Kürt sorununa kadar bir çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Şimdi merak ettiğim konu şu.Bu konularda Zonguldak’taki “Babacanlar” ne diyecek? Çünkü uzun süredir kentte sadace AKP’değil,.Sağ’dan Sol’a birçok kesimde siyasetin dili değil, kişilerin söylemleri öne alındı.Nedeni de, yerel siyasetin ana yönünün, kadroların kendi gelecekleri üzerine kurgulanıyor olmasından.dolayı.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: