“Havalimanımız var fakat verilen hizmet yetersiz”

Susma; Akcansa turizmi kısaca tanıyabilir miyiz?

Akcansa Tur 2010 yılında hizmet vermeye başlamış bir seyahat acentasıdır. Daha önceden de turizm alanında taşımacılık hizmeti yaparak devam etmekteydi.

Susma: Akcansa turizm acentesi olarak Zonguldak’a gelen yerli-yabancı turistlere gezilip görülmesi gereken yerler olarak nereleri öneriyorsunuz, listenizde nereler var?

Akcansa Tur Önerebileceğimiz yerler arasında Zonguldak merkez ve ilçelerinde bulunan doğal güzellikler olarak adlandıracağımız mağaralarımız var Gökgöl, cehennemağzı mağaraları gibi. İlimizin en önemli üretim kaynağı olan taşkömürü madenciliği açısından bir hafıza olan maden müzemiz, Fener mahallemiz, limanda ki gezi yolumuz var.

İlimizde yoğun olarak bulunan maden havzaları gezdirilebilir. Kozlu, Asma, Dilaver ve Çay Damarmevkiinde ki T.T.K’nın işletme noktaları gezdirilebilir. Gelen gezginlerimize ilde ki madencilik sektörünün geçmişten günümüze kadar geçirdiği süreçler anlatılabilir. Örneğin; daha önce Zonguldak’ tan Ankara’ya uçak yakıtı gidiyordu, kok fabrikası vardı mesela ama şimdi bunlar yok sadece kömüre dayalı oldu. Şu anda kömür çıkarıyoruz, yıkayıp gönderiyoruz yakım için, kömürü işlemiyoruz. Bunları dünü ve bugünü yorumlamak, anlamlandırmak için anlatmamız gerekir.

Şuan böyle bir hizmet yok ama limandan bir yat turu yapılabilir. İlimizde ki denizin varlığını değerlendiremiyoruz maalesef. Gelen konuklarımızı burada Zonguldak çevresinde yat gezisi yapabilirsek ne kadar güzel olur aslında. Buradan neden Kilimli ‘ye, Kozlu’ya, Ereğli’ye, Amasra’ya günübirlik turlar yapılamıyor? Bunlar ilimizde ki deniz turizminin canlanması için olması önemlidir. Kış turizmimiz yok buda bir eksiktir bakıldığında.Harman kayaşelalelimiz yine doğal güzelliklerimiz arasındadır. Alaplı’ da ki Gümeli yaylamız güzel bir noktadır burasıda görülmelidir. Çok eski uygarlıklara ev sahipliği yapmış Fİlyas’ta ki Tios antik kenti, Filyos Kalesi ilimizde turizm açısından önemli noktalardır.

Susma; Çaycuma’daki havalimanın seferlerinin başlaması, yapılan seferlerin Zonguldak’ın turizmine etkisi ne boyutta bu seferler yeterli mi sizce?

Akcansa Tur: Seferlerin başlaması ilimiz, halkımız açısından iyi oldu tabi fakat sefer sayılarının azlığı, sadece tek seferlerin yapılması yetersiz . Sefer saatleri tur hizmetlerimizin ilerlemesi adına daha öne alınması gerekir. Sefer sayılarının arttırılıp Trabzon, İzmir, Antalya gibi illere kesinlikle seferler konulmalı. Güneydoğuya, Doğuya haftada 2 gün seferler konulursa çok iyi olur hem turizm adına hem ulaşım adına. Bu taleplerin bölge yetkililerimizce THY Genel Müdürlüğüyle ortak olarak değerlendirilip, uygulanması lazım.

Susma; Yerli veya yabancı bir turist ilimize geldiğinde kent merkezinde turistlik destinasyonları rahatça bulabileceği bir turizm bürosu, merkez noktası yok bununla ilgili bir çalışmanız var mı?

Akcansa Tur: Bunla ilgili gerekli çalışmayı Kültür ve turizm Bakanlığı yapmalıdır. Bize böyle bir talep gelirse yardımcı olmaya çalışırız tabi. Yakınımızda bulunan Safranbolu’da var mesela ama bu dediğimiz gibi Kültür ve Turizm bakanlığı destekli olmuştur. Ancak ilimiz turizm alanında desteklenen iller arasına girerse açılır. Bakanlıkça ve valimizin önderliğinde yapılırsa güzel sonuçlar doğuran bir hizmet, çalışma olur.

Susma; Acenteniz üzerinden rezervasyon yapan kişiler en çok hangi bölgelere ilgi gösteriyorlar?

Akcansa Tur: Ege ve Akdeniz bölgelerine ilgi ve yoğunluk mevcut.

Susma: Akcensa turizm olarak sektördeki hedefiniz nedir, gelecekte planladığınız yenilikler olacakmı?

Akcansa Tur THY seferlerini direkt uçuşla Çaycuma’dan başlatırsa buradan turlarımızı uçakla yapmak istiyoruz. Aktarmalı olarak Ankara’dan, İstanbul’dan değil de direk ilimizden yapmak istiyoruz turlarımızı. Şayet bu olursa bizlerin daha fazla tur çıkarabilme imkânı olur. Yurtdışına turlarımız direk olarak ilimizden yapılabilirse çok iyi olur. Akcansa turizm acentesi olarak ilerdeki hedefimiz yurt dışı turlarına ağırlık vermek istiyoruz. Her sene bizim 2-3 tane yurtdışı gezilerimiz oluyor. Avrupa’ya, İtalya’ya, İspanya’ya Balkanlara gezilerimiz oluyor. Hedefimiz halkımızın ülke dışındaki kültürleri, yaşamları görebilsinler. Özellikle dünya ülkelerini görebilsinler istiyoruz.

Susma; Son olarak eklemek istediğiniz bir şey varmı?

Akcansa Tur: Sefer sayılarının, uçuş yapılacak illerin sayılarının arttırılıp direk uçuşların yapılmasını istiyoruz çünkü bunlar yapılırsa biz daha fazla tur çıkartmış oluruz. Trabzon’a, İzmir’e, Antalya’ya seferler konulduğunda turizm anlamındaki o canlanmayı düşünürsek bunlar en önemli eksiğimiz. Havalimanımız var fakat verilen hizmet yetersiz kalıyor.

 

Röportaj;Yağmur Öztürk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: