“Anadolu Basını Batıyor”

Geçtiğimiz Hafta Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 59. Başkanlar Konseyi toplantısı, Sivas Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde gerçekleştirildi..

Toplantıda  kentimizden TGC Başkanı aynı zamanda TGF Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Derya Akbıyık’da yer aldı.

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca yaptığı konuşmada, “Anadolu basını batıyor. Evet, Anadolu basını gerçekten batıyor. Güvensiz ve şantaj gazetelerin türemesi ve onları önleyemememizden dolayı bu işi gerçekten yapan arkadaşlarımız büyük mağduriyet yaşıyor. 3 ay önce söyledim. 2019’da en az 250 gazete kapanacak diye. Ne yazık ki bu sayı daha şimdiden 50’ye ulaştı” diye konuştu.

Bu satırlar Sivas’ta konuşuldu ama Zonguldak’ta farklı bir durum yok.

Aynı şekilde ülkenin birçok yerinde yerel basın batma noktasına geldi.

Kentte yerel basında uzun yıllardır istikrarını koruyan gazeteler bugün personel ücretleri ödemekte zorlanıyor, matbaaya baskı parası, vergi ve sigorta ödemelerinden dolayı icralık duruma düşüyor.

Bugün basının bugünlere gelmesinin nedenlerini-niçinlerini söylemekte,kim haklı-kim haksız konularında yarış etmeye gerek duymadan bir gerçek var ki

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın dediği gibi “Anadolu basını batıyor.”

Kentte basın yayın organları bir yandan “bu krizden birleşerek çıkılır”derken diğer yandan birleşmeler sonrasında işsiz kalacak gazeteci meslektaşlarımızın durumları başka sorun.

Bu konuda özellikle bu kriz dönemlerinde gerel yerel yönetimler, gerekse kamu kurumları,kurumsal işletmelerin basına destekte elleri titrememeleri gerekiyor.

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca İzmir Belediyesinden örnek verdi ve şöyle dedi, “”İzmir’deki gazete sahiplerinin başvurusu ile meclis kararları resmi ilan olarak gazetelerde yayınlanmaya başladı. Tüm illere yaymaya çalışıyoruz, Anadolu basınına destek olmaya davet ediyoruz”dedi Umarız Bölgede ki yerel yönetimlerde bu tür çalışmaları örnek alarak basının bu sıkıntılı-zor dönemeci aşmasına yardımcı olur.

 

CHP’de kongre süreci

 

CHP’de resmi olmasa da kongre süreci başladı.Parti içinde eski,yeni vekillerden yöneticilere kadar herkes bir anlamda harıl gürül çalışıyor.

Mevcut yönetim takvim gereği, Merkezin alacağı karara uygun olarak çalışmaları yürütecek.

İlk olarak mahalle delege seçimleri, ardından ilçe başkanlıklıları ve İl kongreleri sonrasında Kurultay toplanacak.

CHP’de bu süreç genel merkez açısından bakılırsa ülkede inisiyatif alıcı bir rolde gelişecek.

Özellikle AKP’deki çatlak, Cumhur ittifakının tartışmaları,yeni yeni yan yana gelişler Millet ittifakının da yeni adresleri ve yer alışları olacak.SP’ne Erdoğandan Çağrı geliyor,İYİ Parti ile Genel Başkanı ile Edoğan Küliyede görüşüyor.

Kısaca önümüzdeki siyaset daha çok yeni durumlara gebe.

Özellikle Yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerin AKP’den alınışı sonrasında toplumsal muhalefetin lokomotifi durumuna gelen CHP yeni sürece yeni kadrolarla, daha aktif girmek istiyor.

Bir yandan HDP ile ilgili ve buna bağlı olarak Kürt sorunu temelinde yaşanan sıkıntıların çözümüne katkı yapmak ve buna uygun politika üretirken diğer yandan millet ittifakını zayıflatmadan, 50+1 yüzdesine ulaşmayı önüne koymuş durumda.

Bunda yeni oluşumların (Ahmet Davutoğlu-Ali Babacan) yeni partilerin durumları tüm bunlar CHP’nin nasıl,nerede duracağının da yaşanacağı bir süreç.

İşte böylesi bir durumda CHP Genel Merkezi daha çok insiyatif almak, ana sorunlarda çözüm  üretmek, bölge barışına katkı sağmak da başta olmak üzere iç ve dış politikada yeni açılımlar için hazırlıklar içinde.

Böylesi bir ortamda kongre süreçleri işleyecek.

Bakalım 31 Mart’ta olduğu gibi herkes Mersine doğru giderken kentteki kadrolar tersine mi gidecek?

Yada nereye gideceğini birlikte izleyip göreceğiz.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: