Hamdi Uçar Popülizm yapıyor

Koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi demek“diye bir güzel bir deyim var.

Yine, “Huylu huyundan vazgeçmez“derler

Bizde de siyaset yapış tarzı, konuşmalar, değerlendirmeler genellik aynı kişiler ve aynı ton ve yöntemle sürüp gidiyor.

Yani anlayacağınız yeni bir şey yok

Kentin ana muhalefet noktası bana sorarsanız Zonguldak Demokrasi Platformu (Her ne kadar son zamanlarda aktif bir çaba da olmasada ) kentin, ekonomik-sosyal-politik noktalarına, daha doğrusu sinir uçlarına kadar dokunan bir noktada duruyor.

Demokrasi Platformu’nu sadece Madenci Anıtı’nda yapılan ve 20-30 kişinin katıldığı basın açıklamaları olarak değil, Demokrasi Platformu’nu oluşturan yaklaşık 36 meslek ve kitle örgütü ve bağlı üyeleri olarak aldığımızda, yaşamın sorunlarına karşı en duyarlı muhalif kesimi oluşturuyor.

Bu bileşenlerin odak noktasını, omurgasını TMMOB, TTB, KESK, DİSK’in ideolojik hattı belirliyor.

O nedenle muhaliflik görevi açısından en güçlü odak halinde.

31 Mart Yerel seçimleri ile başlayan ve özellikle İstanbul-Ankara’nın da içinde bulunduğu önemli noktadaki büyükşehir belediyelerinin alınmasıdır ki, bu muhalif noktaların daha da elini güçlendirdi, moral motivasyonunu arttırdı ve geleceğe olan ümidini güçlendirdi.Eksik olan yan ise meslek ve kitle örgütlerinin bu durumunu daha ileriye taşıyacak, güçlendirecek, manivela görevi yapacak olan siyasette sıkıntılar var.

Yani siyasetin özellikle ana muhalefetin,diğer iktidar dışı kalan muhalefet partilerinin var olan bu durumun henüz farkına varamamış,daha genel bakma yerine yereldeki yenilginin psikozundan kendini kurtaramamış olması.

Şuan kentin bir çok sorunu ortada duruyor.Yollar,çarpık yapılaşma,yaşam alanlarının işgalleri, hizmetlerin zamanında yapılmaması, çevreden, doğa olaylarına kadar birçok insan yaşamını derinden etkileyen çevre sorunları bölgede varlığını devam ettirirken siyasetin ana merkezleri atıl durumda.

İş bu noktada olunca Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, dersiniz ki muhalefet milletvekili gibi kentin sorunlarını basınla paylaştı.

Uçar, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’nde (ZGC) Basın Masası’nın konuğu oldu.Basın mensuplarının gündeme dair sorularını yanıtlayan Milletvekili Hamdi Uçar, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bakın satır başlarıyla Uçar nelere değindi; “Mithatpaşa Tüneli şehir trafiğini yüzde 35 rahatlatacak bir proje. Ulaştırma Bakanımıza sorunları ve tünelin daha yarısının bitmediğini ilettik. Çok ciddi bir ödeneğin aktarılması için Sayın Bakanımız talimat verdi”dedi

Yani 18 Yıllık AKP İktidarının Milletvekili değil de muhalefet milletvekili gibi dertlendi.

Başka hangi konuya değindi

Uçar,  “Lavuar Alanı, Sahil Kordonu ve Liman Arkası’nın bulunduğu alanla ilgili çalışmalar başlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Zonguldak’a geldi. Burada incelemelerini yaptı. Lavuar Alanı’nda rant oluşturacak yapıların yapılmasına kesinlikle izin verilmeyecek” Hamdi Uçar yıllar önce 2009 Yılında Merkez Lavuar Alanı Projesi yapıldığında, “Biz geldiğimizde bu alanı hayata geçireceğiz “demişti.

Kentin çektiği bu çilesinin de kendisi olduğunu unuttu.

Milletvekili Hamdi Uçar, Atatürk Devlet Hastanesi’nin durumuyla ilgili olarak, “Yeni yapılan 400 yataklı Devlet Hastanesi Projesi’nde yaşanan otopark sorununun Kız meslek Lisesi’nin başka bir yere taşınmasıyla çözülebileceğini belirten Milletvekili Hamdi Uçar, “Ben hastanenin mevcut yerine değil, 69 Ambarları’nın bulunduğu alana yapılması görüşündeydim. Ancak o dönemde 69 Ambarları için hava kirliliği ve zemin raporları sunan sivil toplum kuruluşları oldu ve mevcut yerine yaptılar. Madem hastane buraya yapılıyor o zaman Kız Meslek Lisesi’nin oradan kaldırılması gerekiyor dedim”dedi.

Hamdi Uçar, dersiniz ki hastane projesini başkaları yaptı.

Düşünebiliyor musunuz 400 yataklı hastane yapıyorsunuz, yeterli otoparkı düşünmüyorsunuz ve çözüm olarak ta kentin hafızası olan Kızmeslek lisesini kolay yoldan yıkıp projeyi tamamlamasını istiyorsunuz

Hamdi Uçar, bürokratların atanmasından bir çok konuya değindi.

Aslında Uçar Popilizm yaptı.

Uçarın Popülist politikasına siyaseten cevap verecek, konulara reel bakan, inisiyatif alabilen, toplumsal muhalefetin bir anlamda odağı olacak siyasi irade gerekli.

Yoksa Hamdi Uçar’lar hem çalar hem söyler, bizlerde aval aval bakar,izleriz

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: