Yine Ekonomiyi Unutturdular!

Her geçen gün güvenirliğini yitiren iktidar, kendi içerisinde de çatırdamaya başlayınca en iyi yaptığı işe yöneldi yine.

Bilindiği üzere Türkiye’de ne zaman sorunlar çözülemez noktaya gelirse iktidar, halkın dikkatini, ilgisini başka yöne çekmek için suni gündemler oluşturur.

Suriye’de başlatılan sınır ötesi Barış Pınarı operasyonunu fırsat bilen iktidar, yeniden HDP li belediyelere yönelik gözaltı ve tutuklamalara başladı.

Belediye hizmetlerine yönelik bir suç varsa, kuşkusuz bununla ilgili soruşturma ve ardından yargı yoluna gidilir ancak iç barışa, normalleşmeye en çok ihtiyacımız olan şu günlerde Türkiye’nin dış politikalarından rahatsız olan güçlere yeni bir koz daha sunmuş olunmuyor mu?

Belediyelere yönelik bu operasyonlarla ilgili şu ana kadar çok açıklayıcı bilgi verilmedi. Ancak Filistin’i bile ikna edemediğimiz bir dış politika sürecinde bu tür uygulamaların Türkiye’yi yeni sıkıntılara sokacağı da bir gerçek.

Daha henüz kayyum atamalarının etkisi ve tepkiler dinmeden yeni bir kayyum furyası başlarsa, iktidar inandırıcılığını hepten yitirir.

En azından bu kez görevden alınan belediye başkanlarının yerine kayyum atama yerine meclis içerisinden seçimle birilerinin gelmesine olanak verilebilir.

Diyarbakır, Van ve Şanlıurfa belediye başkanlarının görevden alınmalarına ilişkin gerekçeler hala tartışılırken, şimdi de Barış Pınarı operasyonuyla yatıp kalkan vatandaşlar bu yeni durumu anlamaya çalışacaklar.

Rıza Zarrab nerede, ne yapıyor, ortağı Bebek Zencani İran da asıldı mı?

Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla nasıl serbest bırakıldı, şimdilerde hangi görevde?

Fetö’nün siyasi ayağına yönelik bir çalışma var mı?. Egemen Bağış Prag’da neler yapıyor? Görevine devam ediyor mu?

Özelleştirme marifetiyle uluslararası kuruluşlar ve onların yerli işbirlikçilerine yok pahasına satılan şeker fabrikaları, palet fabrikası ne durumda?

Daha üç-beş ay öncesine kadar en önemli gündem maddelerini oluşturan bu konular unutuluverdi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yüzlerce vatandaşı dolandırıp paralarını yurt dışında yiyen Tosuncuk, cezaevinde unuttuğumuz Eren Erdem, gazeteci Ahmet Altan ve daha yüzlerce önemli konu ve gündemi unutturuverdiler bize.

Daha ekonomik krizi, emeklinin durumunu, işsizliği, yoksulluğu, enflasyonu, atanamayan öğretmenleri saymadık bile.

Şimdi varsa yoksa sınır güvenliği, Barış Pınarı operasyonu….

En tehlikelisi de Mehmetçik üzerinden yaratılmak istenen vicdan sömürüsü.

Elbet hiçbirimiz tek bir askerimizin, sivil vatandaşımızın kılına bile zarar gelmesini istemeyiz ama bir yandan da hayat devam ediyor!

İşsizimize iş, yoksulumuza yiyecek, emeklimize rahat nefes alabileceği bir yaşam sunmak da devletin görevlerinden.

Şimdi kimileri çıkıp “ ortada bir beka sorunu varken, bunlar önemli mi” diyecekler.

Ya da dilimizden düşmeyen bir söz var hani” söz konusu vatansa, gerisi teferruattır.”

Her nedense ne zaman teferruat dedikleri bu yaşamsal konular gündeme gelse hep vatan söz konusu oluyor.

En stratejik kurum ve kuruluşlarımız yabancılara peşkeş çekilirken, tarım alanlarımız yok edilir, ormanlarımız yakılır, kıyılarımız, koylarımız talan edilirken nedense hiç vatan söz konusu olmaz.

Yeraltı ve yerüstü zenginliklerimiz, tarihi ve kültürel değerlerimiz ve üzerinde barış içerisinde yaşayan eşit yurttaşlarıyla vatan bir bütündür.

Dünyada neredeyse sınırların ortadan kalktığı küresel dünyada bizi hala sınırlarımızı korumak zorunda bırakanlar, okyanus ötesinden gelip bu zenginliklere el koyuyorlar.

Bizler hala kim dost, kim düşman? Bunu bile ayırt edemezken, kendi içimizde yeni ve yeniden nefret tohumları serpiyoruz.

Yeni düşmanlıklar, kutuplaşmalar, ayrışmalar oluşmasına neden olacak nefret dilini bırakıp, barış ve sevgiyi öne çıkaramıyoruz.

Bırakın yoksulluğu, milyonlarca insanımız artık açlık sınırında yaşarken, kimi çevrelerce yeniden körüklenen ırkçılık girişimlerine karşı da tüm yurttaşlar uyanık olmak, tahriklere kapılmadan barışın zorlu yollarında yürümeye devam etmek zorundayız.

Hemen yanı başımızda sürdürülen bu savaşın en kısa zamanda sonlanması umudu hepimizin içten dileği olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: