Türeli; “İşçiler vergi yükü altında eziliyor!”

EMEK Partisi Zonguldak İl Başkanı Ateş Türeli basın açıklaması yaptı. İktidarın ekonomik politikasını eleştirdi. Türeli, TBMM’de bütçesinde her dönem çalışanların üstüne yüklenen yükler daha da katmerleşerek devam ettiğine dikkat çekti ve, “Vergide adalet tüm işçilerin talebidir!”dedi

Türeli açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Ekonomik kriz derinleşiyor, iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Pazarda sebze meyvenin yanına bile yaklaşılmazken Hazine Bakanı Berat Albayrak müjdeli haberler vererek enflasyonun aylar sonra tek haneli rakamlara düştüğünü ilan ediyor. Ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 8,5’a düşmüş(!) Demek ki enflasyon rakamlarını açıklayan istatistik kurumu yetkilileri çarşı-pazar dolaşmıyor ya da onların alışveriş yaptığı pazarlarla, bizimkiler aynı değil!

Elbette ki, enflasyon rakamının bu kadar düşük açıklanmasının bir nedeni var. Çalışanların ücretine gelen zammın düşük tutulması gerekiyor ki, patronlar kazansın. Bu rakam oyunları ile yapılmak istenen budur. Aralık ayında asgari ücrete zam yapılacak. Şimdi deniyor ki, asgari ücrete de, sendikalı işçilere de “hedeflenen enflasyon” oranında zam yapılsın. Hükümetin enflasyon hedefi ne? Yüzde 8,5!

“İşçiler vergi yükü altında eziliyor!”

Asgari ücretli Ekim ayında vergi dilimine giriyor. Zaten yoksulluk sınırının altında yaşam sürmeye çalışan işçi-emekçiler göz göre göre sefalete mahkum ediliyor.

Hükümet bu yükü az bulmuş olacak ki “vergi reformu” paketleri hazırlıyor. Ekonomik krizin tüm yükünü işçilerin sırtlanmasını istiyor. Bu vergi reformu paketlerinden ilki, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Hükümet yetkilileri her ne kadar bu paketle “Lüks konutlarda emlak vergisini artırıyoruz, taşınmaz mallarda değer artışı için rant vergisi getiriyoruz” dese de gerçekte yapılan asıl yükü işçilerde olan “Dolaylı vergiler ve gelir vergileri”nin artırılmasıdır.

Vergide adalet tüm işçilerin talebidir!

Adaletli bir vergi sistemi için; az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması gerekirken bizim ülkemizde tam tersi oluyor. “Reform” yapıyoruz diyenler, patronların ödediği kurumlar vergisini düşürüyor. “Vergide adalet” talebi asgari ücretlinin de, sendikalı işçinin de, herkesin talebidir. Bu haklı talep karşısında nihayet sendikalar sessizliğini bozdu.

Türk-iş basın açıklamaları ve imza kampanyası yapma kararı alırken, DİSK de aynı taleple açıklama yaptı. Geçmişten de biliyoruz ki sadece “itiraz ediyoruz”, “istemiyoruz” denilen basın açıklamaları yapmak, imzalar toplamak yeterli değil. Milyonların talebi için milyonların sokağa çıktığı, yetmedi üretimin durdurulduğu, sonuç alıcı eylemlere ihtiyaç var. Tüm emekçilerin topyekûn kazanımı ancak böyle sağlanır. Bunu ise adı geçen sendikaların yöneticilerinin yapması beklemek bugün için hayaldir. Kriz diyerek işçileri en aza razı etme derdinde olan sendikacılardan, “masada kırmızı çizgi olmaz” diyenlerden harekete geçmesi beklenemez.

İşçiler kendi taleplerinin peşine düşmezse, bunun için birleşmezse, bu amaçla sendikacıları zorlamazsa bırakın yeni haklar elde etmeyi, elde olan da gider.Vergi dilimi yüzde 15’te sabitlenmelidir!

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: