Siyasetin görmediğini, Küçükkaya gördü

Geçtiğimiz hafta, Susma’da Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın haberini paylaşmıştık.(Bektaş’ın haberini de biz Çınar Gazetesi’nden derlemiştik)

Kozlu Belediye Meclisi Kasım/2019 dönemi birleşimi sırasında Başkan Ali Bektaş, Kozlu Belediyesi’nin yılbaşından itibaren gelirlerinin artacağını müjdelemiş ve geçmiş döneme ilişkin olarak da değerlendirme yapmıştı.

Haberde Kozlu Belediyesi’nin 23 milyonluk icra borcu olduğuna işaret eden Başkan Bektaş, “Kozlu’da 5 milyonluk iş yapılmış, 15 milyon fatura kesilmiş. 56 milyonluk borç ödemeler ve fatura iptalleriyle 32 milyon liraya düşürüldü. Herkes yasal hakkını kullanabilir” diye de ifade etmişti haberde

İşte bu haber basın yayın organlarında yayınlandı yayınlanmasına ama, ne Kozlu’da, ne Zonguldak’ta muhalefetin,siyasetin dikkatini çekmedi.

Ama Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Aykut Küçükkaya’nın dikaktini çekti.Küçükkaya 11 Kasım 2019 Pazartesi günkü köşesinden, “İki başsavcı, buluştukları ismin  yolsuzluk ‘ihbarını’ duydu mu?”başlıklı yazı yayınladı.Yazıda Küçükkaya şu düşüncelere yer verdi, “Geçen hafta Ankara’daki yargı muhabirimiz Alican Uludağ’ın imzasıyla “ilginç bir buluşmayı” birinci sayfamızdan şöyle duyurmuştuk:

“Ankara ve Zonguldak başsavcıları, AKP’lilerle omuz omuza: İktidarın savcıları…”

Evet… AKP Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu, Facebook hesabından bir fotoğraf paylaşır. Fotoğraf,Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın ziyaret ettiği memleketi Zonguldak’ta, 2 Kasım günü AKP milletvekilleri, belediye başkanı, il ve ilçe başkanlarıyla buluşmasını ortaya koyar. Devrek’teki görüşmeye, Zonguldak Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız da katılır.

AKP’lilerin isimlerini bu köşede sıralamaya tekrar gerek yok. Anayasaya göre savcıların tarafsız olması kuralını da hatırlatmayacağım…  Ancak söz konusu buluşmadan iki gün sonra Devrek’e 55 kilometre uzaklıktaki Kozlu ilçesinde “suç ihbarı” sayılacak bir konuşma yapıldı. Konuşmayı yapan isim AKP’li Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’tı. İlçe meclisinde konuşan Bektaş şunları söylüyordu:

“Kozlu Belediyesi’nin 23 milyonluk icra borcu var. Kozlu’da 5 milyonluk iş yapılmış, 15 milyonluk fatura kesilmiş. 56 milyonluk borç ödemeleri, fatura iptalleriyle 32 milyon liraya düşürüldü. Herkes yasal hakkını kullanabilir…” Bektaş’tan önce Kozlu ilçesini yönetenler hangi partidendi!.. Yanıt: AKP!.. Bu sözlerle Bektaş, kendinden önceki AKP’li belediye başkanının usulsüzlüğünü ortaya çıkarmış oluyordu…

Şimdi birkaç soruyu sormak hakkımız değil mi?

2 Kasım’da Ankara ve Zonguldak başsavcılarıyla Devrek’te buluşan isimlerden biri olan Bektaş, ilçe meclisinde yaptığı yolsuzluk ihbarını “bağımsız” başsavcılarımıza da yaptı mı?Diyelim ki o yapmadı… Kozlu’ya birkaç kilometre uzaklıkta olan Zonguldak Başsavcısı böylesi bir yolsuzluk ihbarını duymayacak mı?”

Yerel basının gündeme taşıdığı,ulusal basının dikkat çektiği bu konuyu Kozlu’da Zonguldak Merkez de siyasetin merkezinde olan, kent sorunları, kamu yararını sürekli dile getiren, meslek kitle örgütleri bu haberi görmedi,görmek istemedi.Bir anlamada üç mamunu oynadılar.”

Güneş Balçıkla sıvanmaz”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: