Maden Makine Üreticileri Almanya’ya ziyaret gerçekleştirdi.

Bülent Ecevit Üniversitesi Maden Makinaları Kümelenme Çalışmaları İçin Almanya’daydı

Zonguldak Valiliği, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), Zonguldak ve Devrek Ticaret ve Sanayi Odaları, Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği (ZESOB) ve Genel Maden-İş Sendikasının katılımları ile Maden Makinaları Kümelenme çalışmalarını geliştirmek amacıyla Almanya’ya ziyaret gerçekleştirdi.

Zonguldak Valiliği öncülüğünde Zonguldak, Bartın ve Karabük illerini kapsayan TR81 bölgesinde gerçekleştirilmesi hedeflenen Çelik Kümelenme Projesi kapsamında Zonguldak ili için “Maden Makinaları İmalatı” küme misyonu belirlenmişti. Bu misyon doğrultusunda, üniversitemiz, kamu kurumları ve bölgede maden makinası alanında faaliyet gösteren firmaların temsilcileri ile toplantılar gerçekleştirilmiş ve nihayetinde Zonguldak Maden Makinaları İmalatçıları (MAKZON) Derneği ve Kooperatifi kurulmuştu.

Kümelenme çalışmaları tüm hızıyla devam ederken ilk yurtdışı ziyareti 14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında Almanya’nın kömür madenciliği alanında en önde gelen Ruhr bölgesine gerçekleştirildi. Ziyaretin ana amacı, kömür madenciliği çalışmalarına son veren Almanya’da devlet ve özel sektörde mevcut bilgi ve birikimden bölgemize maksimum düzeyde fayda sağlamaktı.

Üniversitemizi temsilen Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Umut Güneş Sefercik’in katıldığı ziyaret kapsamında; Essen, Castrop-Rauxel ve Marl Belediyeleri ile görüşülerek MAKZON yapısı ve amaçlarıanlatılıp işbirliği olanakları tartışıldı, taş kömürü odaklı özel şirketler, kamu kurumları ve maden ocaklarına teknik ziyaretler gerçekleştirildi ve Avrupa Zonguldaklılar Derneği ile görüşüldü.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: