CHP içinde Güç zehirlenmesi(*)

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)’de en tepeden en alt kademedeki birimlelere kadar her yerde tartışma başladı.

Gezi Ayaklanması sonrasında Gezi’yi oluşturan dinamiklerin ortaya çıkardığı slogan “Bu daha Başlangıç mücadeleye devam” idi.

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında da bir slogan çıktı, “İzmir’in dağlarında çiçekler açtı”

31 Mart Yerel seçimleri sırasında İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sloganı “Herşey Güzel çok güzel olacak”idi

Ve 31 Mart seçimleri 18 yıldır yer yer ümitsizleşen,geri düşen,kaygıya kapılan toplumda önemli bir moral değer ve somut adımlar attırdı ve CHP,İyi Parti,HDP, SP ve bir çok irili ufaklı toplumsal dinamikler,devrimciler,demokratlar,sosyalistler,komünistler 31 Mart seçiminden,iktidara,saraya ve tek adam rejimine karşı başarı ile çıktılar.

31 Mart seçimleri aynı zamanda iktidarı (AKP) yi böldü,moralsizleştirdi ve kendi içinde tartışmalar neden olacak yarıklar ortaya çıkardı.

İşte ne olduysa bundan sonra oldu.

kazanılan toplumsal mücadeleyi illaki biri,birileri kendilerine mal etmek,öne çıkmak,işin sahibi, bugünlerin popüler söylemi ile “Mekanın sahibi” olmak istercesine tartışmayı fitilleyecek,iktidara yönelen eleştiri oklarını yeniden Sol’a, toplumsal güçlere yöneltecek bir krize doğru yol almaya başladık.

Bu krizi tetikleyen “Saraya giden CHP’li kim?”sorusuyla başlayan CHP içindeki tartışmayı hepimiz izliyoruz.

CHP’de başlayan kongre süreci işte bu tartışmanında tam göbeğinde yer alıyor.

CHP’nin tepesinde ve kamuoyunda yürüyen tartışma yerelde hemen hafta sonu biten Merkez İlçe ve diğer ilçelerde ki Delege seçimlerinin kulislerinde de tartışılmaya başladı.

Zonguldak’ın ara sokaklarında, sandık başlarında benzer tartışmalar yaşandı.

CHP Merkez İlçe’de neredeyse 6 ay önce İlçe Yöneticisi Sevgi Alay ile eski İl Başkanı Halil Furat arasında geçen tartışmalı konu hafta sonu delege seçimleri öncesinde üyeleri etkilemek,delegelere müdahale etmek için yeniden alevlendirildi.

Türkiye gündemi “Saray’a giden CHP’li kim sorusunu tartışırken

Yerelde Sandığa giden üyeler de Furat ve Alay’ın aralarında geçen tartışmaları, tehdit iddialarını konuşarak,tartışarak girdi.

Yani içe dönük tartışma burada da devam ediyor.

 

CHP Merkez İlçe seçiminde Renkler ne anlama geliyor

 

Hafta sonu (Cumartesi-Pazar) Merkez İlçe,Kozlu-Kilimli,Çaycuma da seçimler gerçekleşti.

Özellikle tartışa ve lokomotif Merkez İlçe olduğu için seçime giren grupların kendilerine verdikleri Renkler üzerinden değerlendirme yapmak istiyorum.Kamuoyun paylaşıldığı için yazmakta sakınca yok.

20 Kasım’da CHP İl Başkanı Hakkı Güney’in başkanlığında yapılan toplantıda, seçime Blok liste olarak giren gruplar kendilerini tarif etmek amacıyla liste renkleri belirlediler.Buna göre mevcut merkez ileçe yönetimi (Beyaz) Eski il Başkanlarından Halil Furat ve ekibi (Mavi) eski Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun (Kırmızı) renk olarak kendilerini ifade ettiler.Bunun dışında daha bağımsız direk bu gruplarla aynı olmayan, farklı farklı nedenlerle ayrı duran yada kimi noktalarda birlikte davrananlar da, kendilerine (Sarı ve Lila) renklerini belirlediler.

Seçimler başlamasıyla yer yer Beyaz ve Mavi Listeler birbirleriyle ortak hareket ettikleri gibi, Sarı-Kırmızı ve Lila da birlikte ortak hareket ettiler.Çıkan sonuç açısında değilde davranışlar açısından güç zehirlenmesinden kaynaklanan tutum öne çıktı.Eski İl Başkanı Halil Furat daha objektif değerlendirme yaparken, Kırmızı Liste Ebru Uzun, kamuoyunun,sosyal medya ve basınında öne çıkarmasının etkisiyle daha ben merkezci bir tutum sergiledi.

İşte bu tutumlar ki henüz alacağımız yol,yapacağımız çok iş ve daha çok deneyime ihtiyacımız olduğunu gösterdi.

Liyakat deniyor ya.İşte ona ihtiyaç var.

 

(*) Bulundukları makam karşısında başlarının dönmesi ile oluşan zehirlenme. sadece üst seviye makamlarda değil en sıradan makamlar içinde bile vardır böyle her şeyi makamından ibaret şahıslar. makamları ellerinden gidince de bunalıma düşerler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: