Papila; “Özgürlük ve hak mücadelelerinin savunucuları olarak bu zihniyete artık yeter diyoruz”

85 yıl önce,5 Aralık 1934’de Genç Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi’nde yapılan oylamada katılan millet vekillerinin tamamının oyları ile Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklikle Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı tanındı. Ardından,8 Şubat 1935’de yapılan TBMM 5.Dönem M.V.seçimlerinde de 17 kadın millet vekili ilk kez meclis sıralarında yerini almış oldu.

Aradan geçen 85 yıl sonra bugün kadınların yaşamda,siyasette nerelerde olduğuna dikkat çeken Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Zonguldak Şube Başkanı Nazan Papila, basına yaptığı açıklamada, “Kadınların seçme ve seçilme hakları ve temsil kazanımları siyasi partilerin erkek egemenleri tarafından bir lütuf olarak değil,emeğiyle orada olmayı hakeden,isteyen kadınların özgür iradeleriyle olmalıdır”dedi

Papila açıklamasında şu görüşlere yer verdi; , “Bu,o günkü 399 meclis vekil sayısının % 4.5’uğuna tekabül ediyordu.Daha sonra,1971 yılında Türkan Akyol Sağlık Bakanı olarak,cumhuriyet tarihimizde ilk kadın bakan,1993 yılında Tansu Çiller ilk kadın Başbakan olarak yerlerini aldılar. Peki biz Türk Kadınlarının Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaşlaşma ülküsüyle gerçekleştirilen modern hukuk kanunu değişikliğiyle edinmiş olduğu bu haklar döneminde şu anda ileri medeniyetler seviyesindeki bazı ülkelerde durum nasıldı? Örneğin özgürlük mücadelesinde dünyaya örnek olmuş Fransa kadını da bu haklara 1944 yılında kavuşabildi.İtalya,Bulgaristan,Hırvatisyan,Slovenya gibi bazı Avrupa ülkelerinin kadınları 1945’de,Japonya,Çin,Kore,Yunanistan’ın içinde bulunduğu yüzden fazla ülkedeki kadınlar bundan yıllar sonra kazanabildiler seçme ve seçilme haklarını.Medeni Hukuk alanında diğer ülkelerce örnek alınan İsviçre ise kadınına 1971 yılında bu hakkı vermiş oldu.

“Bir kadın hem anne,hem öğretmen hem işgücüdür”

“Peki biz,bu hakkın kazanımının üzerinden geçen 85 yılda bu alanda gerçek anlamda eşit temsil oranını yaklayabildik mi ülkemizde?Şu anda,ikibinli yıllarda ileri seviyedeki dünya ülkelerinin çağdaşlaşma,eşitlik anlamında ilerleme kaydettiği bu dönemde kadınlarımıza temsiliyette ne kadar pay düşüyor biliyor musunuz?2018 Millet Vekili seçimlerinde bu oran sadece % 17.3.Yüzyıl önce 1919’da başlayan,tüm mazlum dünya devletlerine örnek ve umut olmuş bir bağımsızlık mücadelesini kadınıyla,erkeğiyle omuz omuza veren bu milletin asil kadınları şu anda görünmeyen bir erkek egemenliği altında arka planlara itilmiş durumda.Ne demişti büyük devlet adamı,önderimiz Atatürk Türk kadını için? “İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir.Kabil midir ki,bu kütlenin bir parçasını ilerletelim,ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin?Mümkün müdür ki,bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?” Bu sözün üzerine daha başka bir ifadeye gerek var mı bilmiyorum.

Bir kadın hem anne,hem öğretmen hem işgücüdür.Bir kadın özgürse,eğitimliyse,toplumda söz sahibiyse ancak doğru ve ahlaklı nesiller yetişebilir.Çünkü bir anne yetiştirdiği evladın kız olsun erkek olsun bütün değerlerini edindiği ilk öğretmenidir.

“Biz kadınlar özgürlük ve hak mücadelelerinin de savunucularıyız”

Kadınların seçme ve seçilme hakları ve temsil kazanımları siyasi partilerin erkek egemenleri tarafından bir lütuf olarak değil,emeğiyle orada olmayı hakeden,isteyen kadınların özgür iradeleriyle olmalıdır. Atatürkçü Düşünce’yi yaşam felsefesi almış bizler,kadınlarımızın özgürlük ve hak mücadelelerinin de savunucuları olarak bu zihniyete artık yeter diyoruz. Ayrıca yine bu haklardan yola çıkarak,11 Mayıs 2011’de imzaya açılan ve bizim de imzalatarak taraf olduğumuz İSTANBUL SÖZLEŞMESİ hükümlerinin samimiyetle uygulanması,toplumun bu haklar konusunda bilinçlendirilmesini istiyor,bazı zihniyet sahiplari tarafından “ örf ve ananelerimize aykırıdır” gibi gerçek dışı,saptırıcı söylemlere kadınların en doğal hakkı yaşam ve eşitlik haklarının erkeklerin insiystifine bırakılması gibi bir yanlışa hayır diyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: