KESK; “AYM kararına rağmen yaşanan mağduriyetler giderilmedi”

KESK Zonguldak Şubeler Platformu, AYM’ nin “Güvenlik Soruşturmasının Kaldırılması” Kararının Yok Sayılmasına Karşı Basın Açıklaması yaptı.

 

KESK Dönem Sözcüsü aynı zamanda, Kültür Sanat Sen İl Temsilcisi Onur Arslan yaptığı basın açıklamasında; “AKP-Saray iktidarının hukuk tanımazlığı sürüyor. Önceki gün TBMM’ye sunulan torba yasa teklifiyle OHAL döneminde devlet memurluğuna alınacaklarda aranan şartlara eklenen “güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” şartını iptal eden Anayasa Mahkemesi kararı yok sayılmaktadır.”dedi 

Arslan;“Bilindiği üzere ‘güvenlik soruşturması’ adı altında fişlemelere dayalı keyfi uygulamalar sonucunda binlerce kişi mağdur edilmiştir. Üç yıl boyunca süren hukuksuz düzenlemeye karşı açılan davada Anayasa Mahkemesi (AYM), 24 Temmuz 2019 tarihinde kararını açıklamıştır.  2019/65 sayılı AYM kararı ile “vatandaşların kişisel veri niteliğindeki bilgilerinin memuriyete girişte değerlendirmeye tabi tutulmasının Anayasa’ya aykırı olduğuna” hükmedilmiştir. 29 Kasım 2019 tarih ve 30963 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan söz konusu AYM kararı ile “güvenlik soruşturmalarının” dayanak maddesi ortadan kaldırılmıştır.

Ancak AYM kararına rağmen yaşanan mağduriyetler giderilmemiş,  hukuki engel ortadan kalkmasına rağmen binlerce kişinin atamaları yapılmamıştır. Üstelik önceki gün TBMM’ye sevk edilen torba yasa teklifine AYM’nin kararını yok sayan düzenlemeler eklenmiştir.

Buna göre AYM tarafından iptal edilen “güvenlik araştırması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” şartı “26/10/1994 tarihli ve 4045 sayılı Kanuna göre güvenlik araştırması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” olarak yeniden düzenlenmektedir. Güvenlik soruşturmalarında OHAL ile getirilen ‘iltisak, eylem birliği’ gibi tamamen hukuksuz uygulamaların esas alınmasına devam edilmesi hedeflenmektedir. Kısacası siyasi iktidar bir kez daha hukukun arkasından dolanmakta,sadece adayı değil, birinci hatta ikinci derece yakınlarını da kapsayan fişlemeleri kapsamını daha da genişleterek sürdürmek istemektedir.

Hiçbir suç teşkil etmeyen, temel hak ve özgürlükler kapsamındaki eylemlere, basın açıklamalarına katılmayı hatta Konfederasyonumuza bağlı bir sendikaya üye olmayı bir ‘suç’ gibi göstererek göreve atanamama gerekçesi haline getirmeyi hedefleyen söz konusu yasa teklifine karşı sessiz kalamayacağımız açıktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: