CHP İl Kongresinde, kentin geleceği mi oylanacak?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak İl Kongresi Pazar Günü Kaplıspor Salonunda(Site) de yapılacak.

Henüz netleşmiş üç aday var. Mevcut Başkan Hakkı Güney ve GMİS Baş Danışmanı Turhan Oral ve eski İlçe Başkanlarından Murat Pulat

CHP’de Metropolerde tek adayla seçimlere gidildi.CHP’nin özellikle yerel seçimlerden sonra aldığı-yakaladığı başarı nedeniyle (kavgalı) bir izlenim verilmemesi adına.Zaman-Mekan, somut durumlara göre politika belirleniyor.Dün Zonguldak,emeğin başkenti,demokrasinin, cumhuriyetin bir numarası, CHP Genel Merkezi açısından daha önem arz eden bir durumda idi.Seçimlerde haritanın kırmızı olması özel bir öneme sahipti.

Bugün o önemin yerini daha çok da İstanbul,Anakara,İzmir gibi AKP’ye bir anlamda darbe vuracak olan kentlere yönelik tutumların belirlendiği,ona göre konumlanıldığı süreçlerden geçiyoruz.

Anadolu’da taşrada tek adaymış, iki adaymış,dört aday vb. tartışmalar kentlinin kendi aralarında yaptıkları tartışmanın ötesine geçmez.

Kongreye 4 gün kala her ne kadar üç aday açıklansa da 4. adayın nabız yokladığını biliyoruz.

Bazı basın yayın organlarında “Kim İl Başkanı olsun” anketleri, yada kim güdümlü-kim bağımsız tartışmaları da devam ededursun kısa kısa adaylar-aday olacaklarla ilgili değerlendirme yapmaya çalışayım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; tüm adaylar bir ekip havasında ve mutlaka geçmiş ilişkilerinde iç içe geçtiği bir tutum içerisindeler.Yani öyle hani yazılanlar çizilenler gibi kimse bağımsız falan değil.Mutlaka bir ekiple eski-yeni vekil ilişkileri içinde yürüyor.Yani son 15-20 yılın devamı gibi düşünelim.

Mevcut İl Başkanı Hakkı Güney ve adaylığını açıklayan Murat Pulat aynı ekiplerin,aynı ilişkilerin içinde. Hakkı Güney aday iken Murat Pulat’ın İl Başkanlığı düşünmesi biraz şaşırtıcı.Hakkı Güney Milletvekilliği düşünmediğine göre, kasasında ki milletvekili isim sürprizi nedeniyle Murat Pulat devreye girmiş olabilir. Avantajlarının yanısıra, 31 Mart seçimlerinde Merkez İlçeyi kaybetmiş bir il başkanı aynı zamanda.

Turhan Oral, bu kez cesaret gösterdi ve adaylığını açıkladı. Tecrübeli,daha çok matematik, istatiki bilgilere sahip.Bir ışık görmese aday olmazdı.Sağlamcıdır yani.Dengeleri iyi bilen bir konumda.Dezavantajı yerinde durmayacağı için, ilk seçimde o da milletvekilliği düşüneceğinden, her ne kadar arkasında iki milletvekili, belediye başkan adayı Şenol Şanal görünse de sonuç beklendiği gibi olmayabilir.

Tahsin Erdem, konusu çok uzadı.Her uzama aynı zamanda güvensizlik yarattığını bilmelidir. Kişilik olarak oldukça olumlu puan toplayan, Erdem, 31 Mart seçimlerinin hemen ardından tebrik gezileri bahane edilerek Halil Furat ile birlikte bir nabız yoklamıştı.

Aradan neredeyse 11 ay geçti ve seçime 4 gün var ve hala adaylığını açıklamadı.Ya kendine,yada ekibine güvenmiyor. Buda bir sorun.

Eski İl Başkanlarından Osman Yayla, Merkez İlçe seçim öncesi adayların fazla oluşu nedeniyle İl Başkanlığını ziyaret etmiş ve bu dağınıklığa genel merkezin el koymasını talep etmişti.Şimdi durum kendisi için aynı, çoklu adayla il kongresine gidilecek.Kişisel olarak söylenecek fazla birşey yok.

Doğal kendi hedefleri,amaçları olan bir ağabeyimiz.İl Başkanlığı,Meclis üyeliği yaptı.Herkes istediği noktaya aday olma hakkı var.

Murat Pulat, geçmişten gelen örgüt deneyimi var.En son yapılan Merkez İlçe seçiminde Ebru Uzun’a önemli destek verdi.

Doğal olarak Ebru Uzun’da Murat Pulat’ı desteklemesi lazım.Murat Pulat her dönem ismi kamuoyunda tartışıldı fakat bir türlü o adım gelmedi.Bu kez adaylığını açıkladı.

Tabi bu arada Ebru Uzun yedi kocalı hürmüz gibi kime destek verecek? Şu soruların cevabı kilidi açacak Hakkı Güney’in kasasındaki Milletvekili ismi ile, Ebru Uzun’un aklındaki ismi üst üste düşüyor mu?

Yada şöyle söyleyeyim, Ebru Uzun olası seçimde Hakkı Güney Milletvekilliği, Belediye Başkanlığı düşünmediğine göre Ebru Uzun’un kasında hangi isimler var?

Merkez İlçe seçiminde Murat Pulat, Ebru Uzun’a aktif destek verdi.

Peki Ebru Uzun Murat Pulat’ı mı? Hakkı Güney’i mi destekliyor.?

Murat Pulat-Hakkı Güney neden karşı karşıya geldi?

Son olarak eski İl Başkanlarından Halil Furat’ın da ismi geçse de ben Halil Başkanın Aday olmayacağına inananlardanım.

Siyaset-Kent-Gelecek bir daha ki bahara

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: