Alman heyet Üniversiteyi ziyaret etti

Alman Maden Makinaları Üreticisi Halbach&Braun Firması Üniversitemizi Ziyaret Etti

MAKZON projesi kapsamında Zonguldak iline yatırım yapmayı planlayan firma yetkilileri Üniversite ile ilgili olumlu görüşlerini paylaştılar.

lmanya Halbach & Braun Maschinenfabrik GmbH & Co şirketi temsilcileri, Maden Makineleri Kümelenmesi çalışmaları kapsamında Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı’yı ziyaret etti

2019 yılında başlayan Zonguldak Valiliği önderliğinde ve Üniversite desteği ile Zonguldak, Bartın ve Karabük illerini kapsayan TR81 bölgesinde gerçekleştirilmesi hedeflenen Çelik Kümelenme Projesi kapsamında, Zonguldak iline “Maden Makinaları İmalatı” küme misyonu belirlenmiş ve bu kapsamda Zonguldak Maden Makinaları İmalatçıları (MAKZON) Derneği ve sanayi sitesi oluşumu için aynı isimle bir kooperatif kurulmuştu. MAKZON temsilcileri, ilk yurtdışı ziyaretini Üniversitemizin katılımıyla 14-17 Kasım 2019 tarihleri arasında Almanya’nın kömür madenciliği alanında en önde gelen Ruhr bölgesine gerçekleştirmişti. Bu ziyarette, Almanya’nın maden makinaları üretici firmalarından Halbach&Braun ile toplantı yapılmış ve üretim tesisleri incelenmişti.

Almanya ziyaretinden itibaren ciddi işbirliği görüşmelerinin sürdürüldüğü Halbach&Braun firması sahibi Eberhard Braun, satış müdürü Uwe Hackenberger, Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak ve beraberlerindeki heyet Üniversitemizi ziyaret etti. Rektörlük makamında gerçekleşen toplantıya Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı’nın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel, Zonguldak Teknopark Genel Müdürü Doç. Dr. Umut Güneş Sefercik, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Özarslan, Zonguldak BEÜ Maden Makinaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Ekmekçi, Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Melih Geniş ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi ve MAKZON Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hakan Kaya katıldılar.

Toplantıda, Alman heyete Maden Mühendisliği Bölümümüzün geçmişi, gerçekleştirdikleri ve gerçekleştirmekte oldukları projeleri, Maden Makinaları Uygulama ve Araştırma Merkezimizin hedefleri, Zonguldak Teknopark bünyesinde maden makinaları üzerine devam eden Ar-Ge Projeleri ve Üniversitenin MAKZON projesine bakışı gibi konularda bilgi aktarıldı. MAKZON projesi kapsamında Zonguldak iline yatırım yapmayı planlayan firma yetkilileri Üniversite ile ilgili olumlu görüşlerini paylaştılar. Son olarak, Üniversite ve Halbach&Braun firması arasında gelecek işbirliklerinin masaya yatırıldığı toplantı hediye takdimlerinin ardından sona erdi.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: