CHP’de Gelenekçiler kazandı

CHP Zonguldak İl Kongresi yapıldı.

Öncelikle Kongre Merkezi (Kapalı spor Salonu) seçilirken aslında bu işi iyi örgütlenemezse yerin ve seçilen alanında güzelliği kongreye olumsuz damga vuruyor. Bu kez de öyle oldu.Salon büyük ama katılım yoktu.Kongreye sadece oy veren delegeler geldi.

Ne Türkiye’nin Ana Muhalefet Partisi’nin kongresidir diye halk vardı, neden acaba partinin gelecekte kentin sorunlarına nasıl bir çözüm bulunacak diye merak edip gelen parti üyeleri.

Gençlik kollarının yemek dağıtma organizasyonu dışında bir hazırlık olmadığı,özellikle,Kongreye davet edilen Meslek ve Kitle örgütleri temsilcileri,İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri’ne ayrılan yerlerin düzen içinde olmayıp,iş olsun diye duvarlara asılan ilan türü yazıların dışında özel bir örgütlenme görünmedi.

Özellikle geniş katılımı sağlama konusunda ilçe belediye başkanlarının ve ilçe örgütlerinin bu konudaki duyarsızlığı göze çarptı.

Kongreden çok gelen delegenin oy verip gitmesi üzerine kurgulanmış bir kongre yaşadık.

Adaylıktan çekilen Turhan Oral’ın Göbü’den (tahminen söylüyorum) getirdiği bir grup partilinin Turhan Oral’a destek yönlü slogan atmasının, birde İstiklal Marşı okunurken çıkan toplu söylem dışında salonda CHP kongresini yada bir siyasal partinin kongresini anlayacak bir heyecan,coşku,slogan olmadı.

Kim kazandı deyince akla şu geliyor. Harun Akın ve Şerafettin Turpçu ekibi kazandı diyesim geliyor.

Her ne kadar Harun Akın ve Merkez İlçe karşıtı bir bloklaşma olsa da kazanan İl Başkanı geçmiş ilişkileri açısından aynı ilişkilerin içinden geliyor. Yabancı yok, yeni bir şey yok.

Hani Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz,yeni tipte siyaset dönemi diyorya, Harun Akın, merdiven altı siyaseti bitirelim diyor ya işte ikisi de değil çünkü bu ekipde yeni tipte siyaset yapamaz.

Yeni tip te siyaset siyasette namuslu olanların işi.

Kişisel, dürüstlükten, iyi insandan, temiz aile çocuğundan bahsetmiyorum. İlkeli, açık, samimi, şeffaf ilişkilerden bahsediyorum.

devrimci-demokrat, namuslu, fikir üretebilen, yeni bir hikayesi olan, heyecanlı, motivasyonu yüksek deneyimli, tecrübeli ve liyakatli bir siyasetten bahsediyorum.

Hırslarını yenmiş, alçakgönüllü, kolektif çalışmaya açık kadrolardan bahsediyorum.

Bunları bu kongrede iki kişi seslendirdi.

Birincisi Adaylık yarışında erken başlayıp fakat açıklama yapmayan Tahsin Erdem, diğeri Adaylıktan çekilen Turhan Oral

Turhan Oral Yeni Tipte bir siyaseti yerleştirmede daha etkin olabilirdi. Olmadı. Geçtiğimiz haftaki yazımda söylemiştim. Turhan Oral “Sağlamcıdır” diye.

İki yüzlü siyaset hemen üretim fabrikalarında yalan, yanlış, kıskançca yeniden bir şeyler üretmeye başladılar.

CHP’de Kim Kazandı Kim Kaybetti sorusuna “gelenekçiler kazandı”diyebiliriz.

Yani Harun Akın ve ekibi bana göre kaybetmedi. Hatta Murat Pulat ile birlikte, yanlarına yeni yeni ekipleri, benzerlerini de alarak var olan tarzı daha da genişlettiler.

Murat Pulat’ı tanıyanlar tanıyor. Fazla bir şeye gerek yok.Birazda kendisi, kendisi için üretilenlerin doğru yada yanlışlığını ortadan kaldıracak, kent insanına babadan,aileden kalan olumlu mirasın üzerine yeni şeyler koyması için çok çaba sarfetmesi gereken bir sorumluluk üstlendi.Umarım bu yükün altından kalkar.

Zaman her şeyin ilacı.

 

MEMURLAR LOKALİ

Son günlerin en can alıcı konusu yine gündemden düşmüyor.Memurlar Lokali ve İşletmecisi Sami Aydın.

Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan’ın göreve geldiğinden bugüne basında çıkan haberlerle ilgili karşı cepheden doğru, umursamaz ve dikkate değer bulmaz tutumu, kentte iyiden iyiye sırıtır duruma geldi.

Başkan Selim Alan, Pusula Gazetesi ve Halkın Sesi’nin gündeme taşıdığı, Selim Alan’ın gözünün önünde yapılan hukuksuz imalatları, görmezden gelse de hanesine yazılarak gidiyor.Selim Alan ne derse desin, Memurlar Lokali her gün yeni yeni salonlara kavuşuyor.

İşin bir görmeyeni Belediye Başkanı Selim Alan, diğer görmeyeni ise kentin Ana Muhalefet Partisi’nin Merkez İlçe Başkan ve yöneticileri, demokratlar, Demokrasi Platformu kısaca kentlilik üzerine kafa yoranlar görmüyor.

Bu görmemezlikte sizlerin hanesine yazılıyor. Bizden söylemesi

Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: