Çetin; “KESK ve Sendikalarımız diz çökmeyecek ve asla biat etmeyecektir”(Güncellendi)

KESK’eBağlıBüroEmekçileriSendikası (BES) ZonguldakŞubesinin 9.Olağan KongresiPazarGünüMadenMühendisleriDerneği (Fener) de gerçekleşti.Kongreye,

Sol PartiZonguldak İl Başkanı Akın KoçveYönetim Kurulu Üyeleri, CHPMerkez İlçe Başkanı EbruUzun, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, EMEKPartisiMerkezİlçeBaşkanı Mustafa Aday,BelediyeİşŞubeBaşkanı Osman Karataş,Tez Koop-İş Şube Başkanı Şerif Taşören, ADD Yönetim Kurulu Üyesi ÜmitYavuzyılmaz,Haber-Sen MYK Üyesi İbrahim Damatoğlu, KESK’eBağlısendikalarınbaşkanveüyeleriile BES üyelerikatıldı.

Kongre Divan BaşkanlığınıErcanAcar, yaptı.

Acarkongreninaçılışındaİdlib’deyaşamlarınıyitirenaskerlerleileilgilikısakonuşmayaptı.Ailelerinebaşsağlığıvesabırdiledi.

KongreSaygıduruşununardından BES ZonguldakŞubeBaşkanıHayri Anıl Çetin Açılış konuşmasıyaptı.Anılkonuşmasındaşuifadelereyerverdi, “AKP iktidarının göz koyduğu haklarımızı kaybetmemek için Mücadelemizi Sendikamızın dışında KESK bileşenleri ve diğer Emek ve Demokrasi güçleri ile birlikte Anayasal barışçıl eylem hakkımız başta olmak üzere Daha görünür kılmak zorundayız.”dedi

BES Şube Başkanı Hayri Anıl Çetin

BES Şube Başkanı Hayri Anıl Çetin konuşmasında şu konulara dikkat çekti; “Bugün yapacağımız Kongremizin tüm sonuçları ile Mücadelemize güç katması umudu ve Muradıyla sözlerime başlamak istiyorum.

Değerli Dostlar, 18 Şubat 2017 tarihinde yapmış olduğumuz 8. Olağan  Şube  Genel Kurulumuzu  10 Ekim Ankara Gar katliamının üzüntüsü, kederi ve öfkesi  ile 15 Temmuz sonrasında yaşanan Hukuksuz  OHAL’in ve OHAL Komisyonunca Haksız ve Hukuksuz  KHK İhraçlarının tedirginliği ve korkusunun gölgesinde  gerçekleştirdik.

Yönetime geldiğimiz süreç itibarı ile çok sert ve zor bir süreç yaşanacağının  bilinceydik. OHAL sürecinde sokakların yasaklandığı, en masum barışçıl basın açıklaması ve eylemlerin Valiliklerce yasaklandığı bir süreçte Korkmadan ve Yılmadan Hak verilmez alınır, Zafer sokakta kazanılır şiarı ile Alanları ve Sokağı zorladık. Zonguldak’ta çok hissetmesek te.  Gerek Sendikamızın, Gerekse Konfederasyonumuzun Merkezi eylemlerinde Yasakları ve dolayısıyla Polis şiddetini bu süreçte daha çok yaşadık. Bugüne kadar Sendikal mücadelemizde hiçbir iktidarın önünde diz çökmediğimiz gibi AKP iktidarının önünde de diz çökmedik ve AKP’ye Biat etmedik. Mücadelemiz sürdüğü sürece Ne AKP’nin nede bir başka İktidarın önünde.  KESK ve  Sendikalarımız diz çökmeyecek ve asla Biat etmeyecektir.

Sistem kendisini toplumu korkutarak var etmektedir.  Korkunun insana dair olduğu gerçeği ile bir çok arkadaşımızın istifaları bizleri çok üzmüş,  Ziyaretlerimizde göz temasından kaçınmaları ve ziyaretimizden duydukları rahatsızlıklarını bir serçe tedirginliği gibi hissettirmelerine inat bu süreçte daha çok işyeri ziyaretleri yaparak. Umudu ve güveni yeniden inşa etmek amacımız ve hedefimiz olmuştur.İstifaların önünü kestiğimiz bir dönemde Sendikamızın bir başka gerçeği Emeklilik ile karşılaştık. Bu dönem 53 arkadaşımız  Emekli olarak Sendikamızdan ayrılmıştır.

  1. Olağan Genel Kurulumuzda yeni Yönetimde görev almak isteyen Genç arkadaşlarımızın var olmasından da anlayacağınız üzere Bu zor ve sert süreç 31 Mart Yerel Seçimlerinin sonucu ile umuda ve kazanmaya evrilmiştir.

Evet  artık insanlar AKP’nin yenilebileceğini ve İktidardan al aşağı edilebileğini görmüştür. Bizler bunu 7  Haziran 2015 te gördük ancak; 7 Hazirandan  1 Kasıma giden süreç çok kanlı ve çok acının yaşandığı  bir süreç olarak hafızalarımızdadır.

Ülke içinde Ekonomik Kriz  başta olmak üzere İşsizlik özellikle genç işsizlik Cumhuriyet döneminin en yüksek oranına ulaşmıştır.

Dış Siyasette AKP nin Ülkemizi soktuğu Suriye ve Libya Bataklığı göstermiştir ki Ülkemizde biz emekçilerin beka sorunu vardır ve b ununda sebebi Siyasal iktidardır. Toplumun ve Emekçilerin talepleri ve hakları AKP’nin beka sorunudur.

Bu yüzden bedeller ödeyerek kazandığımız iş güvencemizi ve  emekli ikramiyelerimiz başta olmak üzere AKP iktidarının göz koyduğu haklarımızı kaybetmemek için Mücadelemizi Sendikamızın dışında KESK bileşenleri ve diğer Emek ve Demokrasi güçleri ile birlikte Anayasal barışçıl eylem hakkımız başta olmak üzere Daha görünür kılmak  zorundayız”dedi

Daha sonra, Haber Sen MYK Üyesi İbrahim Damatoğlu,ESM Şube Başkanı Vacit Esen,Tüm Bel-Sen Şube Başkanı İsmail Sefertaş güne uygun konuşma yaptılar.

Gündem gereği kongre tek liste ile gidilen seçimlerde

Yeni Yönetim şu isimlerden oluştu

Hayri Anıl Çetin, CengizYılmaz, AyhanUstabaş, ÜnverYavuz,HasanFayiz,AlperKaya,Kamer Özyurt

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: