26 Şubat 2020 Tarihli Susma’nın bu köşesinde, 8 Mart’ta “Ekmek, Gül Hürriyet, Günleri “ Başlıklı yazı yazmıştım. https://susmagazetesi.com/2020/02/25/8-martta-ekmek-gul-ve-hurriyet-gunleri-diliyoruz/

O yazıda hem 8 Mart’ Uluslararası Emekçi Kadınlar Gününe atıfta bulunmuş aynı zamanda da kentte ki kadın hareketlerine yönelik olarak 8 Mart’ta bakalım ne mesajlar verecekler diye de eklemiştim.

Aynı yazıda 7 Mart’ta gerçekleşecek olan CHP Zonguldak İl Kadın Kolları kongresine yönelik de uyarılarda bulunmuştum.

İki tarihte yaşandı.İki tarihteki yaşananları hem kayda aldık, hem tanığı olduk.

8 Mart’ta yönelik söylememiz gereken en önemli konu, 8 Mart kentimizde ve ülke genelinde ete kemiğe bürünerek,saflar daha da netleşerek gündemimize girdiği.

Ülke genelin de en önemli etkinliklerin başında gelen Bu yıl 18’incisi düzenlenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü idi.İstiklal Caddesi’ne çıkan bütün sokaklar çelik bariyerlerle polis tarafindan kapatılmasına rağmen kadınlar yürüyüşlerine devam ettiler.Kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” “Aç aç barikatı aç” Polis kadınlara “Dağılın”uyarısına karşılık,kadınlar da demokratik haklarını kullandıklarını belirtti ve alanı terk etmedi.Polis kadınlara gaz ve kalkanla müdahale etti.Karaköy’de toplanan kadınlar burada basın açıklamasını okudu.

8 Mart’ta büyük metropol kentlerin neredeyse tamamında çok önemli etkinlikler yaşandı.Bu 8 Mart’ta aslında tam anlamıyla devrimci,mücadele dolu ve özellikle iktidarın kadın cinayetleri,çocuk gelinler,göçmen kadınlar ve taciz ve tecavüzün bir politik sorun olduğu mesajı verildi.

Zonguldak’ta da Meslek ve kitle örgütlerinden siyasi partilere kadar bir çok kadın örgütü 8 Mart’ı kendi ek seninde değerlendirdi.

Basın medya kuruluşları,kadın emekçileri öne çıkaran haberler yaptı.

Şunu belirtmeliyim emeğin başkentinde, kadınların en açık, cesaretli aynı zamanda devrimci tarzda mesaj veren etkinliği Zonguldak Kadın Platformu’nun düzenlediği etkinlikti.

Kadın Platformu etkinliği hem devrimci hem de kadının cesareti ve bilinçli haykırışlarına tanıklık etti.

Madenci Anıtı’ndan başlayan etkinlik Gazipaşa Caddesi’nde yürüyerek hükümet meydanında basın açıklaması ile son bulan etkinlikte kadınlar, “Kadınlar bu dünyanın yarı biziz,susmuyoruz,korkmuyoruz,itaat etmiyoruz”, “Doğa Benim, Üreten Benim, Emek Benim, Yaşam Benim,  BEN KADINIM!”diyerek mesajlarını verdiler.

Basın açıklamasını okuyan Zuhal Engiz, açıklamasında, “Kadınlar baskılara boyun eğmiyor,yeryüzünün her yerinde direniyor, tarih yazıyor,

Yoksulluğa, işsizliğe, güvencesizliğe, köleliğe, savaşlara, doğa ve yaşam alanlarının talanına karşı yükselen halk isyanlarında en önde yer alıyor.

Yaşamlarına, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkıyor, meydanları dolduruyor.

Şiddete, tacize, tecavüze, cinsiyetçiliğe, eşitsizliğe, ırkçılığa ve kadınların inkârına yönelik politikalara karşı özgün, yeni ve yaratıcı direnişlerini birbiriyle buluşturuyor.

Şili’de başlayan ve dünyanın her yerinden milyonlarca kadının eşlik ettiği,asıl failin yüzüne “katil, tecavüzcü sensin” diye haykıranla stesis dansımızda olduğu gibi iktidarlarını sürdürmek isteyenlere büyük korku salıyor.”diye ifade etti.

 

Kadın Divan Başkanı

7 Mart’ta CHP İl Kadın Kolları kongresi Camlıköşkte gerçekleşti.

Kongrede Divan kadınlardan oluştu.Divan Başkanlığını kentin yakından tanıdığı,aktif siyasetin içinde yer alan CHP Kadınlardan Sorumlu İl Başkan yardımcısı Nazan Pulat yaptı.(Soldan ikinci)

Nazan Pulat’ı izlerken aslında aklıma şu geldi.Partilerin, meslek ve kitle örgütlerinin kongrelerinde her alanlada olduğu gibi,kadınlar daha çok yazman,yardımcı pozisyonda görev yapıyorlar.Bu geleneği bozmanın zamanı geldiğine inanıyorum.

Daha doğrusu artık bu konunun da aşılması lazım.En demokratik(!) örgütte bile kadınlar kongreyi yönetmek yerine yardımcı pozisyonlarda görev yapıyorlar.Bunu Nazan Pulat ile kadın kongresinde bozmuş oldular. Umarım önümüzdeki kongrelerde Kadın Divan başkanlarını daha sık görürüz.Hata bana sorarsanız Kadınların kongresinde eşitlik adına yardımcılıklarına erkek arkadaşlardan alınması da ayrıca özel bir değer olurdu.Hani diyoruz ya kadın erkek eşittir.İşte bunu başlatan kadınların olması demokratiklik açısından da önemli bir mesaj olurdu.

Umarım bunların hepsini bizler yaşayarak öğreneceğiz.

Sağlıcakla kalın