DİSK’ten çağrı: Bir miktar su ve doğalgaz ücretsiz verilsin”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yükselen corona virüsüne karşı alınan önlemler kapsamında hükümete öneride bulundu. Vatandaşların salgından korunması sırasında ağır mağduriyetlere yol açmaması için bazı ek tedbirlerin alınmasının gerektiğini belirten Çerkezoğlu, “Her eve belli bir miktar içme suyu ve doğalgaz parasız olarak sağlanmalı, geçmiş borçlar nedeniyle su ve doğalgaz kesintileri yapılmamalı ve kesilmiş olanlar derhal açılmalıdır” dedi.

Corona virüsünün Türkiye’de görülmesinin ardından Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Mersin Büyükşehir Belediyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda belediye, su faturası borcu olan vatandaşlar için iki ay boyunca su kesintisine gitmeyeceklerini açıklamıştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da, 1.8 milyon işyerinin iş sağlığı ve güvenliği kapsamında olmadığını belirtti. KESK ise Covid-19 testinin tüm ülkedeki hastanelerde yapılmasının sağlanması

Başta Sağlık Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere sorumluluğu olan tüm kurumlara çağrıda bulunan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işçilerin ve halk sağlığının korunması için alınması zorunlu önlemleri şöyle sıraladı:

“Belli Miktar Doğalgaz Ve Su Parasız Olmalı… Borçtan Dolayı Kesinti Olmamalı”

* Okulların ve kreşlerin tatili süresince çalışan anne babalardan birine ücretli corona izni verilmelidir.

* Hijyen ve ısınma bu virüsten korunmanın şartlarındandır. Her eve belli bir miktar içme suyu ve doğalgaz parasız olarak sağlanmalı, geçmiş borçlar nedeniyle su ve doğalgaz kesintileri yapılmamalı ve kesilmiş olanlar derhal açılmalıdır.

* Corona virüsü özellikle yaşlı nüfus için hayati bir tehlike yaratmaktadır. Bu yaş grubunun daha iyi beslenerek korunabilmesi için, emekli maaşlarına belirli bir süre ek korona desteği verilmeli, emekli maaşları bu süre zarfında 3 bin liranın altında olmamalıdır.

* 65 yaş üstü yaşlılık aylığı alan kişilere de ek corona desteği ödenmelidir.

* İşçi, işveren ve hükümet tarafının bir araya geldiği Ekonomik Sosyal Konsey acilen toplanmalıdır.

.*Her eve belli bir miktar içme suyu ve doğalgaz parasız olarak sağlanmalı, geçmiş borçlar nedeniyle su ve doğalgaz kesintileri yapılmamalı ve kesilmiş olanlar derhal açılmalıdır.

1.8 Milyon İş Yeri Denetim Dışında

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’da yaptığı açıklamada, 1.8 milyon iş yerinin iş sağlığı ve güvenliği hükümleri kapsamında olmadığına dikkat çekerek işçilerin büyük risk altında olduğunu söyledi.

“50’den Az İş Yerlerinde Denetim Derhal Yürürlüğe Girmeli”

Ağbaba, “İktidara önerimiz iş yerlerinde işçi sağlığını yakında ilgilendiren gerekli tedbirleri bir an evvel almasıdır. Bu bakımdan Temmuz ayına kadar ertelenmiş olan 50’den az işçi çalıştıran işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği denetimi derhal yürürlüğe girmelidir. Milyonlarca işçinin sağlığı ve güvenliği riske atılmamalıdır” ifadesinde bulundu.

“Ciddiyetle Yaklaşılması Umut Verici”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından yapılan açıklamada ise, ilgili bakanlıkların virüse karşı alınması gereken tedbirleri artırmasının, sürece daha ciddiyetle yaklaştığı anlamına geldiğini ifade ederek, bu durumun umut verici olduğu kaydedildi.

“Covid-19 Testi Tüm Ülkede Yapılabilmeli”

Açıklamada; “Ne yazık ki tehlike kapımıza dayanıncaya kadar uzunca bir süre sadece Ankara’da Covid-19 testi yapılabilmiştir. Testin yapılabilineceği illere, ilk vakanın görüldüğü günden itibaren İstanbul, Erzurum, Antalya, Bursa, İzmir, Kayseri, Malatya, Adana gibi iller eklenmiştir. Bütün vatandaşlarımızın virüs tehdidine karşı korunması için söz konusu testin tüm ülkede yapılabileceği hastanelerin sayısı hızlı bir şekilde artırılmalıdır.” ifadelerine yer verildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: